Kľúčové fakty o európskom trhu s medom (infografika)

Ktoré krajiny produkujú najviac medu? Koľko ho EÚ dováža? Kam sa vyváža? Zistite viac o trhu s medom v EÚ pomocou našej infografiky.

Ilustrácia so včelami, kvetmi, úľom a nádobou na med
Včely zohrávajú dôležitú úlohu v európskom ekosystéme

Európsky trh s medom v číslach

Európska únia je po Číne druhým najväčším producentom medu na svete. Každý rok približne 600 000 včelárov a 17 miliónov úľov vyprodukuje približne 250 000 ton medu.

Produkcia však nepokrýva dopyt: V roku 2016 sa do EÚ doviezlo približne 200 000 ton medu, najmä z Číny, ktorá sa na dovoze do EÚ podieľa približne 40 %.

V porovnaní so svojimi konkurentmi v iných krajinách čelia včelári v EÚ pomerne vysokým výrobným nákladom a obmedzený vývoz z EÚ má vyššie ceny ako dovoz do EÚ. V priemere stál jeden kilogram medu dovezeného do EÚ v roku 2016 2,23 EUR, zatiaľ čo jeden kilogram medu vyvezeného do krajín mimo EÚ stál 5,69 EUR.

Infografika o produkcii medu a obchode s ním v EÚ
Produkcia a obchod s medom

Význam včiel

Hoci je včelárstvo v EÚ malé, je dôležité pre poľnohospodárstvo, potravinovú bezpečnosť a biodiverzitu, keďže včely opeľujú pestované plodiny a voľne rastúce rastliny.

Prepuknutie chorôb zvierat, intenzívne poľnohospodárstvo, vystavenie chemickým látkam, ako aj strata biotopov a nepriaznivé klimatické podmienky môžu ohroziť produkčnú schopnosť včelstiev.


Ochrana včiel a výrobcov medu

Európsky parlament vyzýva Európsku komisiu a krajiny EÚ, aby navrhli nové opatrenia na ochranu včiel a pomoc včelárom. Poslanci žiadajú najmä lepšiu ochranu včelích odrôd, väčšiu finančnú podporu pre včelárov, ako aj zákaz škodlivých pesticídov a opatrenia proti dovozu falošného medu.

Prečítajte si viac o právnych predpisoch EÚ týkajúcich sa dobrých životných podmienok zvierat

Súvisiace články