Parlament posilňuje integritu, nezávislosť a zodpovednosť

V posledných mesiacoch bol prijatý súbor rozsiahlych reforiem zameraných na posilnenie integrity, nezávislosti a zodpovednosti a zároveň na ochranu slobodného mandátu poslancov EP.

Záber na rokovaciu miestnosť v Štrasburgu s predsedníčkou Robertou Metsolou v popredí
Rokovacia miestnosť v Štrasburgu

Cieľom týchto opatrení je posilniť integritu a odstrániť medzery pri ochrane inštitúcie a jej poslancov pred pokusmi zasahovať do práce Parlamentu.

Predsedníčka Európskeho parlamentu Roberta Metsola uviedla: "Reformy, ktoré sme zaviedli v posledných mesiacoch, posilňujú integritu systémov Parlamentu, zvyšujú transparentnosť rozhodovania a posilňujú Parlament ako celok. Chceme upevniť dôveru európskych občanov a znovu potvrdiť, že Európsky parlament je otvorenou inštitúciou. Budúci rok sa vrátime s modernejším a efektívnejším Parlamentom."

Odstránenie medzier

Opatrenia nadväzujú na plenárne uznesenia z decembra 2022 a februára 2023, ktoré vyzývajú na zvýšenie transparentnosti a zodpovednosti, ako aj na posilnenie kultúry bezpečnosti v súvislosti s pokusmi o zasahovanie zo zahraničia.

ʰíٱ schválilo revidované pravidlá týkajúce sa bývalých poslancov (nová politika tzv. otáčavých dverí), nové pravidlá týkajúce sa účasti na podujatiach Parlamentu a povinnosti transparentnosti týkajúce sa účasti zástupcov záujmových skupín na podujatiach v priestoroch Parlamentu. Schválilo tiež revíziu vnútorných pravidiel týkajúcich sa oznamovania nekalých praktík s cieľom zabezpečiť zhodu s európskou smernicou o ochrane oznamovateľov nekalých praktík tzv. whistleblowers.

Parlament tiež posilnil svoju spoluprácu s vnútroštátnymi súdnymi orgánmi a orgánmi činnými v trestnom konaní tým, že rýchlo reagoval na žiadosti vnútroštátnych orgánov, okrem iného o zbavenie poslaneckej imunity.

Vedúci predstavitelia skupín samostatne objasnili pravidlá týkajúce sa naliehavých rozpráv o ľudských právach v pléne s cieľom chrániť postup pred neprimeraným zasahovaním. V nadväznosti na uznesenia z decembra 2022 a februára 2023 vedúci predstavitelia skupín na Konferencii predsedov schválili aj usmernenia na podporu poslancov a zamestnancov EP v ich vzťahoch so zástupcami tretích krajín (diplomatmi a zástupcami štátov). Parlament sa konečne dočkal odpovede na svoju výzvu na vytvorenie ambiciózneho a nezávislého etického orgánu EÚ, keďže Európska komisia predložila návrh medziinštitucionálnej dohody. 

Zároveň Parlament v septembri 2023 prijal zmeny rokovacieho poriadku Parlamentu. Zahŕňajú:

  • sprísnený zákaz všetkých činností poslancov EP, ktoré by predstavovali lobovanie,
  • väčšiu transparentnosť vstupov od externých subjektov,
  • prísnejšie sankcie za porušenie kódexu správania,
  • širší rozsah povinných vyhlásení poslancov EP o stretnutiach s tretími stranami,
  • jasnejšie pravidlá, ktoré majú pomôcť predchádzať konfliktom záujmov,
  • podrobnejšie vyhlásenia poslancov o súkromných záujmoch a
  • povinné majetkové priznania na začiatku a na konci každého funkčného obdobia.



Okrem toho sa zaviedli prísnejšie pravidlá týkajúce sa prijímania darov poslancami EP a deklarovania cestovných nákladov a diét pre tretie strany, ako aj zákaz angažovania sa bývalých poslancov EP počas šiestich mesiacov po ich odchode z Parlamentu. Posilnila sa aj úloha poradného výboru pre kódex správania a rozšírilo sa jeho zloženie.

ʰíٱ prijalo v novembri 2023 aktualizované vnútorné pravidlá týkajúce sa oznamovateľov nekalej činnosti. V pravidlách sa objasňujú možnosti, ktoré má každá osoba pracujúca v Parlamente, aby oznámila závažné nezrovnalosti (aj anonymne). V pravidlách sa uvádza, čo by mali potenciálni oznamovatelia urobiť, čo môžu očakávať po podaní oznámenia a aké informácie by mali očakávať.

Okrem toho sa pre vedúcich zamestnancov útvarov Európskeho parlamentu zaviedlo povinné školenie o oznamovaní nekalých praktík (tzv. whistleblowing). Navrhne sa aj povinné školenie o oznamovaní nekalých praktík pre akreditovaných asistentov.

Ďalšie odporúčania

Osobitný výbor pre zahraničné zasahovanie do všetkých demokratických procesov v Európskej únii vrátane dezinformácií navrhol ďalšie strednodobé a dlhodobé opatrenia, o ktorých sa diskutovalo a hlasovalo na plenárnom zasadnutí v júli 2023.

Ľahšie dostupné informácie

Webové stránky Parlamentu teraz poskytujú centralizované a ľahko dostupné informácie týkajúce sa integrity parlamentnej práce v novej záložke "Transparentnosť a etika".

Pokrok v politikách proti obťažovaniu

Predsedníčka Metsola poverila kvestorov, aby pracovali na návrhoch na posilnenie politík Parlamentu proti obťažovaniu. ʰíٱ 10. júla rozhodlo o zriadení mediačnej služby a politicky podporilo zavedenie povinného školenia pre poslancov Európskeho parlamentu. ʰíٱ tiež súhlasilo so zlepšením existujúceho postupu poradného výboru, ktorý sa zaoberá sťažnosťami v spojitosti s poslancami. ʰíٱ 20. novembra 2023 dokončilo zriadenie sprostredkovateľa a jeho služby a dohodlo sa na správach o vykonávaní, ktoré sa majú predkladať dvakrát za mandát.

Zvyšovanie povedomia a odborná príprava

S cieľom sprevádzať všetky zmeny a zabezpečiť ich riadne vykonávanie Parlament pravidelne organizuje kampane na zvyšovanie povedomia o povinnostiach poslancov a zamestnancov. Ponúka špecializované školenia pre zamestnancov a poslancov s cieľom zabezpečiť, aby všetci jasne chápali etické požiadavky a požiadavky transparentnosti, ktoré sú zavedené na ochranu integrity parlamentnej práce.

Modernizácia spôsobov práce Parlamentu

Okrem toho Konferencia predsedov v januári 2023 začala širšiu reformu spôsobu práce EP, ktorá sa vzťahuje na legislatívny, rozpočtový, kontrolný, plenárny a vonkajší rozmer práce Parlamentu.