Aké sú úlohy jednotlivých inštitúcií EÚ? (infografika)
Čo robí Parlament a aké sú právomoci Európskej komisie? Čo je Rada EÚ? Zistite to z našej infografiky.
Európsky parlament
Európsky parlament je jedinou inštitúciou EÚ, ktorú každých päť rokov priamo volia európski občania. v roku 2024 sa konali 6. až 9. júna 2024. Celkovo sa bude voliť 720 poslancov Európskeho parlamentu, čo je o 15 viac ako v predchádzajúcich voľbách.
Parlament a Rada Európskej únie sú spoluzákonodarcovia, ktorí majú spoločnú právomoc prijímať a meniť legislatívne návrhy a rozhodovať o rozpočte EÚ. Parlament tiež dohliada na prácu Európskej komisie a ďalších orgánov EÚ a spolupracuje s národnými parlamentmi krajín EÚ.
Európska komisia
je výkonným orgánom EÚ. Navrhuje nové právne predpisy a politiky, monitoruje ich vykonávanie a spravuje rozpočet EÚ. Komisia tiež zabezpečuje, aby sa politiky a zákony EÚ správne uplatňovali vo všetkých krajinách.
Komisia má 27 komisárov, po jednom z každej krajiny EÚ. Parlament schvaľuje celý tím komisárov a potom Európska rada formálne vymenúva Komisiu.
Komisiu vedie predseda. Vedúci predstavitelia krajín EÚ navrhujú kandidáta na túto funkciu na základe výsledkov volieb do Európskeho parlamentu a Európsky parlament ho hlasovaním zvolí. Za jeho zvolenie musí hlasovať viac ako 50 % poslancov Európskeho parlamentu, inak musia lídri EÚ navrhnúť iného kandidáta.
Rada Európskej únie
, známa aj ako Rada, rokuje a prijíma legislatívne akty, vo väčšine prípadov spolu s Európskym parlamentom. Rada je tiež zodpovedná za koordináciu politík krajín EÚ v konkrétnych oblastiach. Členmi Rady sú ministri národných vlád jednotlivých krajín EÚ zoskupení podľa oblastí politiky.
ʰíٱ Rady sa každých šesť mesiacov prideľuje inej krajine EÚ.
Európska rada
určuje všeobecné politické smerovanie a priority Európskej únie. Členmi Európskej rady sú hlavy štátov alebo predsedovia vlád 27 krajín EÚ, predseda Európskej rady a predseda Európskej komisie. Európska rada zasadá najmenej štyrikrát ročne.
Radu EÚ a Európsku radu si nemožno zamieňať s Radou Európy, ktorá nie je súčasťou inštitúcií EÚ. Je to medzinárodná organizácia so sídlom v Štrasburgu, ktorej cieľom je ochrana ľudských práv, demokracie a právneho štátu.
Ďalšie inštitúcie EÚ
Prácu Komisie, Parlamentu, Rady a Európskej rady dopĺňajú , medzi ktoré patria:
(so sídlom v Luxemburgu)
(vo Frankfurte)
(v Luxemburgu)