Az emberi jogok védelme az EU-n kívül 

Az Európai Parlament az EU határain túl is az emberi jogok hangos é állandó szószólója.

A 󲹰DZ-í nyertese, Nelson Mandela é az Európai Parlament elnöke, Simone Veil találkozója Strasbourgban 

Az Európai Parlament – miként maga az EU is – felszólított minden országot, hogy hajtsa végre az Emberi Jogok Egyetemes Nyilatkozatát é más nemzetközi emberi jogi szerződéeket.

A Parlament azt is igyekszik biztosítani, hogy az EU valamennyi nemzetközi tevékenysége – beleértve a kereskedelmet é a támogatást is – összhangban legyen az emberi jogi elvekkel.

A halálbünteté é a kínzás hosszú évek óta a figyelem középpontjában áll. A  Parlament által különös figyelemmel kísért témák sora a közelmúltban kiegézült az emberkereskedelemmel, a digitális jogokkal é más aktuális témákkal.

Hangok sok forrásból

Az Európai Parlament elnöke nyilvános nyilatkozatokban é üléeken szól a visszaéléekről.

A Külügyi Bizottság é az emberi jogokkal foglalkozó albizottság  felhívja a figyelmet a jogsértéekre, é segít más képviselőknek a vitában való rézvételben.

Valamint a Parlament strasbourgi plenáris üléhetén a kedd délutáni időpontban minden európai parlamenti képviselő egyesíti erejét e téren. Ezt a időpontot ugyanis az emberi jogokkal kapcsolatos kérdéekről folytatott vitáknak é  „sürgős állásfoglalásoknak” szentelik.

Ezek az erőfeszítéek eredményeket hoztak.

Egyes kormányok újragondolták intézkedéeiket, többek között a halálbünteté bevezetée tekintetében is. Egyes nemzeti parlamentek pedig módosították vagy nem fogadták el a Parlament állásfoglalásaiban kifogásolt jogszabályokat.

󲹰DZ-í

Az Európai Parlament minden évben odaítéli a gondolatszabadságért járó 󲹰DZ-íat az emberi jogokért é alapvető szabadságjogokért küzdő személyeknek vagy szervezeteknek.

A díj három évtizede hívja fel a figyelmet öt kontinensen kialakult helyzetekre.

A díjat egyes esetekben olyan egyéniségeknek ítélték oda, akiket hazájukban büntetésel sújtottak, mert a szabadság előmozdításáért küzdöttek.

Közöttük volt például a Szaúd-Arábiában a véleménynyilvánítás szabadságának védelme miatt bebörtönzött blogger, Ráif Badavi, aki 2015-ben kapta meg a díjat. 

A díjat 2017-ben hasonlóképpen Venezuela demokratikus ellenzéke é politikai foglyok százai együttesen kapták meg.

Máskor a díjat az emberi jogokért küzdő elismert személyiségek kapták meg állhatatos – é sokszor sok fájdalommal járó – munkájuk elismerééül.

A díj 2014-es nyertese egy orvos volt a Kongói Demokratikus Köztársaságból, aki saját szavai szerint „gyötrelmesen szembesült” a háborúban megerőszakolt é brutálisan bántalmazott nők problémáival. Azóta életét a segítségnyújtásnak szentelte, szülővárosában több, mint 40 000 áldozatot gyógyított, é felhívta a nemzetközi közösség figyelmét a szörnyűségekre.

Denis Mukwege é minden díjazott erőfeszítée összekapcsolódik a 󲹰DZ-í hálózatában, amely egyúttal kapcsolatot biztosít európai parlamenti képviselőkkel é a civil társadalommal is, fokozva az emberi jogokkal kapcsolatos kérdéekben folytatott együttműködét.