Ϸվ

Sprawozdanie - A8-0082/2019Sprawozdanie
A8-0082/2019

SPRAWOZDANIEw sprawie wniosku dotyczącego rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady ustanawiającego przepisy dotyczące kontynuacji trwających działań wzakresie mobilności edukacyjnej wramach programu Erasmus+ wzwiązku zwystąpieniem Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii iIrlandii Północnej („Zjednoczone Królestwo”) zUnii Europejskiej

21.2.2019-(COM(2019)0065 – C8-0040/2019 – 2019/0030(COD))-***I

Komisja Kultury i Edukacji
Sprawozdawca: Bogdan Andrzej Zdrojewski
(Procedura uproszczona – art. 50 ust. 2 Regulaminu)


ʰdzܰ:
Przebieg prac nad dokumentem podczas sesji
Dokument w ramach procedury:
A8-0082/2019
Teksty złożone :
A8-0082/2019
Debaty :
Głosowanie :
Teksty przyjęte :

PROJEKT REZOLUCJI USTAWODAWCZEJ PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO

w sprawie wniosku dotyczącego rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady ustanawiającego przepisy dotyczące kontynuacji trwających działań wzakresie mobilności edukacyjnej wramach programu Erasmus+ wzwiązku zwystąpieniem Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii iIrlandii Północnej („Zjednoczone Królestwo”) zUnii Europejskiej

( – C8-0040/2019 – )

(Zwykła procedura ustawodawcza: pierwsze czytanie)

Parlament Europejski,

–uwzględniając wniosek Komisji przedstawiony Parlamentowi Europejskiemu i Radzie (),

–uwzględniając art. 294 ust. 2, art. 165 ust. 4 oraz art. 166 ust. 4 Traktatu ofunkcjonowaniu Unii Europejskiej, zgodnie zktórymi Komisja przedstawiła wniosek Parlamentowi (C8-0040/2019),

–uwzględniając art.294 ust.3 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,

–po konsultacji z Europejskim Komitetem Ekonomiczno-Społecznym,

–po konsultacji z Komitetem Regionów,

–uwzględniając art.59 Regulaminu,

–uwzględniając sprawozdanie Komisji Kultury i Edukacji (A8-0082/2019),

1.przyjmuje poniższe stanowisko w pierwszym czytaniu;

2.zwraca się do Komisji oponowne przekazanie mu sprawy, jeśli zastąpi ona pierwotny wniosek, wprowadzi wnim istotne zmiany lub planuje ich wprowadzenie;

3.zobowiązuje swojego przewodniczącego do przekazania stanowiska Parlamentu Radzie i Komisji oraz parlamentom narodowym.

ʴDZɰ첹1

Wniosek dotyczący rozporządzenia

Motyw 5 a (nowy)

Tekst proponowany przez Komisję

Poprawka

(5a)Ponieważ cel niniejszego rozporządzenia, a mianowicie umożliwienie kontynuowania trwających działań wzakresie mobilności edukacyjnej zudziałem Zjednoczonego Królestwa rozpoczętych najpóźniej wdniu, wktórym Traktaty przestają mieć zastosowanie do Zjednoczonego Królestwa, nie może zostać osiągnięty w sposób wystarczający przez państwa członkowskie, natomiast ze względu na jego zakres iskutki możliwe jest lepsze jego osiągnięcie na szczeblu Unii, może ona przyjąć środki zgodnie zzasadą pomocniczości określoną wart.5 Traktatu oUnii Europejskiej. Zgodnie z zasadą proporcjonalności określoną w tym artykule, niniejsze rozporządzenie nie wykracza poza to, co jest konieczne do osiągnięcia tego celu.

Poprawka2

Wniosek dotyczący rozporządzenia

Motyw 5 b (nowy)

Tekst proponowany przez Komisję

Poprawka

(5b)Z uwagi na konieczność zapewnienia – przed wystąpieniem Zjednoczonego Królestwa z Unii – kontynuacji bieżących działań wzakresie mobilności edukacyjnej wramach programu Erasmus+, należy przewidzieć wyjątek od terminu ośmiu tygodni, o którym mowa w art. 4 Protokołu nr 1 w sprawie roli parlamentów narodowych w Unii Europejskiej, załączonego do Traktatu o Unii Europejskiej, do Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej i do Traktatu ustanawiającego Europejską Wspólnotę Energii Atomowej.

Poprawka3

Wniosek dotyczący rozporządzenia

Artykuł 4 – ustęp 2

Tekst proponowany przez Komisję

Poprawka

Niniejsze rozporządzenie stosuje się od dnia następującego po dniu, w którym Traktaty przestają mieć zastosowanie do Zjednoczonego Królestwa i w Zjednoczonym Królestwie na podstawie art. 50 ust. 3 Traktatu o Unii Europejskiej.

Niniejsze rozporządzenie stosuje się od dnia następującego po dniu, w którym Traktaty przestają mieć zastosowanie do Zjednoczonego Królestwa i w Zjednoczonym Królestwie na podstawie art. 50 ust. 3 Traktatu o Unii Europejskiej. Niniejsze rozporządzenie nie ma jednak zastosowania, jeżeli do tej daty wejdzie wżycie zawarta ze Zjednoczonym Królestwem umowa owystąpieniu zgodnie zart.50 ust.2 Traktatu oUnii Europejskiej.

UZASADNIENIE

W dniu 30 stycznia 2019r. Komisja Europejska przedstawiła wniosek w sprawie ustanowienia środków awaryjnych na potrzeby programu Erasmus+ w przypadku braku porozumienia w sprawie brexitu (tj. jeżeli Zjednoczone Królestwo opuści Unię w dniu 29 marca 2019 r. zanim zostanie podpisana umowa o wystąpieniu). Wniosek jest zgodny z planem działania awaryjnego Komisji z dnia 19 grudnia 2018r. i ma na celu zapewnienie, aby w przypadku braku umowy o wystąpieniu między UE a Zjednoczonym Królestwem w chwili wystąpienia Zjednoczonego Królestwa, osoby uczestniczące w programie Erasmus+ mogły ukończyć program wymiany bez zakłóceń, bez utraty kredytów i uzyskując dalsze wsparcie finansowe. Komisja szacuje, że w Zjednoczonym Królestwie przebywa obecnie 14000 osób uczących się z UE-27, a 7000 osób uczących się ze Zjednoczonego Królestwa przebywa w UE. Wniosek miałby zastosowanie ɲłąԾ do działań w zakresie mobilności i tylko do tych, które rozpoczęły się przed wystąpieniem Zjednoczonego Królestwa z UE. Jest to zatem środek tymczasowy. O ile w teorii mógłby być stosowany maksymalnie przez 12 miesięcy (maksymalny okres wymiany w ramach programu Erasmus+ wynosi 12 miesięcy), to w większości przypadków będzie on miał zastosowanie do końca bieżącego roku akademickiego. Jak wynika z wniosku dotyczącego rozporządzenia Rady w sprawie środków dotyczących wykonania i finansowania budżetu ogólnego Unii w 2019 r. w związku z wystąpieniem Zjednoczonego Królestwa z Unii, środek ten nie będzie miał zastosowania do projektów finansowanych w ramach programu Erasmus+ (np. partnerstwa strategiczne), chyba że Zjednoczone Królestwo nadal będzie wnosić wkład do budżetu UE na 2019r.

Chociaż sprawozdawca w dalszym ciągu wyraża nadzieję, że uda się osiągnąć porozumienie w sprawie uporządkowanego wystąpienia z UE, to jednak z zadowoleniem przyjmuje inicjatywę Komisji, by dać pewność osobom uczącym się, które zainwestowały czas i często pieniądze w wymianę w ramach programu Erasmus+, i muszą być w stanie ją ukończyć na tych samych zasadach, na jakich ją rozpoczęły. Jest to niezwykle ważne dla wszystkich zainteresowanych. Ponieważ w przypadku wniosku czas jest istotnym czynnikiem – wniosek musi zostać wpisany do prawa do dnia 29 marca 2019r. – sprawozdawca proponuje pozostawienie tekstu Komisji bez zmian, z wyjątkiem dwóch niewielkich dodatków.

Po pierwsze, ze względu na pilny charakter procedury, nie jest możliwe dotrzymanie ośmiotygodniowego terminu na udzielenie przez parlamenty narodowe odpowiedzi na wnioski ustawodawcze zgodnie z art. 4 protokołu (nr 1) do TUE, TFUE i traktatu EURATOM. Należy to zaznaczyć w punkcie preambuły zgodnie z odpowiednim artykułem i sprawozdawca proponuje poprawkę mającą na celu osiągnięcie tego celu. Po drugie, ważne jest określenie w art. 4, że rozporządzenie nie wejdzie w życie, jeżeli będzie obowiązywała umowa o wystąpieniu, zatem to właśnie gwarantuje druga poprawka.

PROCEDURA W KOMISJI PRZEDMIOTOWO WŁAŚCIWEJ

ղٳł

Kontynuacja trwających działań wzakresie mobilności edukacyjnej wramach programu Erasmus+ wzwiązku zwystąpieniem Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii iIrlandii Północnej („Zjednoczone Królestwo”) zUnii Europejskiej

ł

– C8-0040/2019 –

Data przedstawienia w PE

30.1.2019

Komisja przedmiotowo właściwa

Data ogłoszenia na posiedzeniu

CULT

30.1.2019

Sprawozdawcy

Data powołania

Bogdan Andrzej Zdrojewski

4.2.2019

Procedura uproszczona - data decyzji

4.2.2019

Data przyjęcia

20.2.2019

Data złożenia

21.2.2019

Ostatnia aktualizacja: 27 lutego 2019
Informacja prawna-Polityka ochrony prywatności