Financiranje fizičkih struktura za zaštitu granica kao što su zidovi, ograde ili druge prepreke na vanjskim granicama s pomoću sredstava EU-a
20.9.2024
Dulje zastupničko pitanje za pisani odgovor G-001002/2024
upućeno Komisiji
Članak 145. Poslovnika
Charlie Weimers, Sebastian Tynkkynen, Kristoffer Storm, Jaak Madison, Carlo Fidanza, Adam Bielan, Alexandr Vondra, Patryk Jaki, Johan Van Overtveldt, Roberts Zīle, Emmanouil Fragkos, Georgiana Teodorescu, Geadis Geadi, Marion Maréchal, Ivaylo Valchev, Kosma Złotowski, Mariusz Kamiński, Maciej Wąsik, Dick Erixon, Joachim Stanisław Brudziński, Beatrice Timgren, Nicolas Bay, Jadwiga Wiśniewska, Ondřej Krutílek, Guillaume Peltier, Michał Dworczyk, Laurence Trochu, Şerban-Dimitrie Sturdza, Tobiasz Bocheński, Gheorghe Piperea
u ime Kluba zastupnika ECR-a
Unatoč tome što se neprijateljske sile stalno koriste masovnim migracijama kao oružjem kako bi ugrozile sigurnost država članica EU-a, Komisija se suzdržala od financiranja fizičkih prepreka na vanjskim granicama.
U veljači 2023. Europsko vijeće potaknulo je Komisiju da „odmah mobilizira znatna sredstva i kapacitete EU-a” kako bi pomogla zemljama da ojačaju svoje „sposobnosti i infrastrukturu za zaštitu granica”.
Većina država članica pozvala je predsjednicu Komisije Ursulu von der Leyen da ukine moratorij Komisije i osigura financijska sredstva EU-a za fizičke strukture za zaštitu granica kao što su zidovi, ograde ili druge prepreke. Nakon europskih izbora nekoliko zastupnika u Europskom parlamentu ponovno je uputilo taj zahtjev u pisanom obliku. Predsjednica von der Leyen još nije odgovorila niti dala javnu izjavu o tome hoće li moratorij ostati na snazi.
Predsjednica Komisije von der Leyen izjavila je da će EU „raditi na jačanju naših vanjskih granica”, posebno osiguravanjem „integriranog paketa mobilne i fiksne infrastrukture – od automobila do kamera, od stražarskih tornjeva do elektroničkog nadzora”.
Komisija je u svibnju 2023. navela da „ s pomoću sredstava EU-a financira infrastrukturu, mobilne i fiksne jedinice, sustave i opremu za nadzor granica, obnovu graničnih prijelaza, nove instalacije za informatičke sustave te održavanje opreme”.
S obzirom na to da je većina država članica pozvala Komisiju da ukine moratorij na financiranje fizičkih prepreka na vanjskim granicama EU-a, nova bi Komisija trebala odmah odgovoriti na njihov poziv i početi financirati fizičke prepreke na granicama.
Mnoge države članice EU-a spriječene su u ispunjavanju jednog od temeljnih preduvjeta za vladavinu prava, a to je mogućnost provedbe zakona kojima se kontrolira ulazak stranih državljana na državno područje i njihov izlazak iz njega.
Unatoč činjenici da su države članice već desetljećima suočene s problemom nezakonitih masovnih migracija i kontinuiranim krizama koje ih pogađaju, kao i s brojnim slučajevima u kojima se autoritarni režimi koriste strancima kao oružjem masovne migracije te beskonačnim slučajevima zlouporabe sustava azila i socijalne skrbi, Komisija i dalje ne podupire izgradnju prepreka na vanjskim granicama EU-a.
Kako bi se strance odvratilo od nezakonitog ulaska u EU, ključno je izgraditi strukture za zaštitu granica kao što su zidovi, ograde ili druge prepreke. EU bi trebao odmah izdvojiti financijska sredstva za održavanje i poboljšanje postojećih prepreka na vanjskim granicama te za postavljanje novih prepreka na vanjskim granicama na kopnu i na moru. Tim bi se financijskim sredstvima EU-a trebalo osigurati da svi dijelovi vanjske granice EU-a budu sigurni.
- 1.Zašto Komisija još nije prepoznala stvarno stanje na terenu na vanjskim granicama EU-a i ukinula svoj zastarjeli moratorij na financiranje fizičkih prepreka na granicama s pomoću sredstava EU-a?
- 2.Uzimajući u obzir trenutačne neprijateljske aktivnosti na istočnoj granici i činjenicu da su države članice radi suzbijanja instrumentalizacije migranata započele izgradnju prepreka na granicama, hoće li Komisija promijeniti svoj pristup i izdvojiti sredstva iz proračuna EU-a kako bi financijski poduprla projekte država članica u vezi s izgradnjom prepreka na vanjskim granicama?
Podneseno: 20.9.2024