Повишаване на прозрачността, отчетността и общественото доверие в здравната политика на ЕС
5.12.2024
Запитване с искане за писмен отговор G-001003/2024
до Комисията
Член 145 от Правилника за дейността
Кристине Андерсон
от името на групата ESN
Кризата с COVID-19 и последиците от нея откроиха значителните опасения по отношение на прозрачността, отчетността и демократичния контрол в рамките на здравната политика на ЕС. Продължават да стоят въпроси относно процесите на вземане на решения по време на пандемията и последиците от тях за европейските граждани, както сега, така и в бъдеще. Реагирането на тези опасения е от съществено значение за възстановяването и поддържането на общественото доверие в институциите на ЕС и за осигуряването на ефективно управление на бъдещите здравни кризи.
Искаме яснота по няколко критични въпроса в този контекст и бихме били благодарни на Комисията за коментарите по следните точки:
1. Прозрачност:
а) Как Комисията ще гарантира в бъдеще пълното оповестяване на комуникацията с фармацевтичните дружества?
б) Променила ли се е позицията на Комисията за прозрачността по отношение на все още неизяснената комуникация между председателя на Комисията Урсула фон дер Лайен и главния изпълнителен директор на Pfizer Алберт Бурла?
2. Отговорност:
а) Съгласна ли е Комисията, че е отговорна за обезщетяването на пострадалите от вреди, свързани с ваксините, като се има предвид, че производителите на ваксини бяха освободени от отговорност именно по силата на договорите на Комисията?
б) Какви конкретни мерки са планирани за създаване на подходящи механизми за обезщетение, като например създаване на компенсационен фонд на равнището на ЕС и корпоративна отговорност в случай на странични ефекти от ваксинацията?
3. Управление на кризи и демократичен контрол:
а) Как Комисията ще гарантира пропорционалност в ограниченията на основните права по време на бъдещите здравни кризи?
б) Какви конкретни действия ще бъдат предприети за справяне с влиянието на фармацевтичните дружества върху процесите на вземане на решения?
4. Разследване на мерките във връзка с COVID-19:
а) Как планира Комисията да подходи към въпроса за цензурата на критичните гласове в платформите на социалните медии по време на пандемията?
б) Каква е позицията на Комисията относно официалното признаване и регистриране на следваксинационния синдром и други странични ефекти, свързани с ваксинацията?
в) Как ще бъде преразгледана ролята на бенефициерите на мерките във връзка с COVID-19 (като например доставчици на маски, центрове за тестване и производители на ваксини) по отношение на държавното финансиране?
г) Какви мерки ще предприеме Комисията, за да оцени ефективността на ваксините спрямо първоначалните твърдения относно предаването на вируса?
д) Как възнамерява Комисията да оцени пропорционалността на мерките във връзка с пандемията и тяхното въздействие върху основните права?
е) Какви механизми са предвидени за обезщетение на лицата, засегнати от мерките във връзка с COVID-19 или от страничните ефекти от ваксинацията?
Като се има предвид значението на тези въпроси за общественото доверие и ефективното управление на бъдещите кризи, бихме се радвали да получим подробен отговор от Комисията по тези въпроси. Тези теми отразяват сериозните опасения на нашите избиратели и изискват задълбочено обсъждане с напредването на здравната политика на ЕС.
Очакваме отговора на Комисията и конструктивен диалог по тези важни въпроси.
Внесен: 5.12.2024