Реституция на заграбеното имущество на жертвите на Холокоста и еврейските общности
6.3.2023
Въпрос с искане за устен отговор O-000012/2023
до Съвета
Член 136 от Правилника за дейността
Шарл Гьоренс (Renew), Оливие Шастел (Renew), Фредерик Рийс (Renew), Петер Полак (PPE), Майте Пагасауртундуа Руис (Renew), Томаш Здеховски (PPE), Илана Сикюрел (Renew), Влад Дан Георге (Renew), Катарина Неведялова (S&D), Ирен Толре (Renew), Дитмар Кьостер (S&D), Ян-Кристоф Йотен (Renew), Бари Андрюз (Renew), Кристоф Ханзен (PPE), Марк Анжел (S&D), Атила Ара-Ковач (S&D), Хосе Рамон Бауса Диас (Renew), София ин 'т Велд (Renew), Паскал Дюран (S&D), Алин Митуца (Renew), Фабиен Келер (Renew), Емануил Франгос (ECR), Георгиос Кирцос (Renew), Нилс Турвалдс (Renew), Елси Катайнен (Renew), Петрас Аущревичюс (Renew), Бернар Гета (Renew), Мари-Пиер Ведрен (Renew), Паскал Канфен (Renew), Сандро Гоци (Renew), Мориц Кьорнер (Renew), Андреас Глюк (Renew), Жил Боайе (Renew), Натали Лоазо (Renew), Салима Йенбу (Renew), Изабел Визелер-Лима (PPE)
През 2009 г. 47 държави, в т.ч. всички държави — членки на Европейския съюз, одобриха Декларацията от Терезин, от същата година, относно имуществото по времето на Холокоста и свързани въпроси, а година по-късно 43 държави одобриха насоки и най-добри практики от 2010 г., като се ангажираха да коригират последиците от неправомерните изземвания на имущество по време на Холокоста и непосредствено след това. През ноември 2022 г. 38 държави се събраха на Международната конференция относно Декларацията от Терезин, за да направят преглед на работата, извършена от 2009 г. насам, и да подновят трайния си ангажимент към жертвите на Холокоста и към реституцията на тяхното наследство. Предстои още много работа, свързана с реституция и компенсации, за да се осигури справедливост за оцелелите, техните семейства и еврейските общности в Европа, опустошени от Холокоста.
- 1.Ще се ангажира ли Съветът да търси решения на проблема с преиначаването и отричането на Холокоста, което в някои държави е послужило като основа за отричане на реституцията и дори като претекст за агресия, и ще насърчи ли държавите членки да се съсредоточат върху точното отразяване на историята в училищата?
- 2.С цел да се зачетат паметта на милионите жертви и най-основните права на човека, ще призове ли Съветът държавите членки спешно да ускорят реституцията или обезщетяването на имуществото, незаконно конфискувано по време на Холокоста и непосредствено след това, докато някои от оцелелите от този период са все още живи?
- 3.Съветът ще призове ли настоятелно всички държави членки, които все още не са направили това, да приемат всеобхватно национално законодателство за реституция на собствеността в съответствие с Декларацията от Терезин, така че тези закони да не са дискриминиращи въз основа на настоящо гражданство или място на пребиваване, нито да съдържат административни пречки?
Внесен: 6.3.2023
Краен срок: 7.6.2023