1.W przypadku gdy Przewodniczący podejmuje decyzję zgodnie z art. 244 ust. 3 lit. d) o zastosowaniu systemu zdalnego uczestnictwa, Parlament może prowadzić prace zdalnie, między innymi poprzez umożliwienie wszystkim posłom wykonywania niektórych praw parlamentarnych drogą elektroniczną.
Jeżeli zgodnie z art. 245 Przewodniczący podejmuje decyzję o zastosowaniu wybranych środków technicznych w ramach systemu zdalnego uczestnictwa, niniejszy artykuł stosuje się wyłącznie w niezbędnym zakresie i wyłącznie w odniesieniu do zainteresowanych posłów.
2.System zdalnego uczestnictwa zapewnia, że:
–posłowie mogą bez przeszkód wykonywać swój mandat parlamentarny, w tym w szczególności prawo do zabierania głosu na posiedzeniu plenarnym i na posiedzeniu komisji, prawo do głosowania i prawo do składania tekstów;
–wszystkie głosy są oddawane przez posłów indywidualnie i osobiście;
–system zdalnego głosowania umożliwia posłom oddanie głosów w głosowaniach zwykłych, głosowaniach imiennych i głosowaniach tajnych, a także sprawdzenie, czy ich głosy zostały wliczone do głosów oddanych;
–jednolity system głosowania jest stosowany w odniesieniu do wszystkich posłów, niezależnie od tego, czy są oni obecni w budynkach Parlamentu;
–art. 174 stosuje się w możliwie najszerszym zakresie;
–rozwiązania informatyczne udostępniane posłom i ich pracownikom są „neutralne pod względem technologicznym”;
–udział posłów w debatach parlamentarnych i głosowaniach odbywa się za pomocą bezpiecznych środków elektronicznych, zarządzanych i nadzorowanych bezpośrednio wewnątrz instytucji przez służby Parlamentu.
3.Podejmując decyzję, o której mowa w ust. 1, Przewodniczący ustala, czy system ten ma zastosowanie wyłącznie do wykonywania praw poselskich na posiedzeniu plenarnym, czy też do wykonywania praw posłów w komisjach lub innych organach Parlamentu.
Przewodniczący określa również w swojej decyzji, w jaki sposób prawa i praktyki, które nie mogą być wykonywane w odpowiedni sposób bez fizycznej obecności posłów, są dostosowywane na okres obowiązywania systemu.
Te prawa i praktyki dotyczą między innymi:
–sposobu obliczania obecności podczas obrad lub posiedzenia;
–warunków składania wniosku o sprawdzenie kworum;
–składania tekstów;
–wniosków o głosowanie podzielone i głosowania odrębne;
–przydzielania czasu wystąpień;
–harmonogramu debat;
–przedstawiania poprawek ustnych i zgłaszania sprzeciwu wobec nich;
–porządku głosowania;
–terminów i ograniczeń czasowych dotyczących ustalania porządku dziennego i składania wniosków proceduralnych.
4.Do celów stosowania przepisów Regulaminu dotyczących kworum i głosowania w sali obrad uznaje się, że posłowie, którzy uczestniczą zdalnie, są fizycznie obecni w sali obrad.
Na zasadzie odstępstwa od art. 178 ust. 13 posłowie, którzy nie zabrali głosu w debacie, mogą, jeden raz w ciągu posiedzenia, złożyć pisemne oświadczenie, które załącza się do pełnego sprawozdania z debaty.
W razie konieczności Przewodniczący określa sposób, w jaki sala obrad może być wykorzystywana przez posłów podczas obowiązywania systemu zdalnego uczestnictwa, a w szczególności maksymalną liczbę posłów, którzy mogą być fizycznie obecni.
5.Jeżeli, zgodnie z ust. 3 akapit pierwszy, Przewodniczący podejmie decyzję o zastosowaniu systemu zdalnego uczestnictwa w komisjach lub innych organach, stosuje się odpowiednio ust. 4 akapit pierwszy.
6.Prezydium przyjmuje środki dotyczące funkcjonowania i bezpieczeństwa środków elektronicznych stosowanych na podstawie niniejszego artykułu, zgodnie z wymogami i normami określonymi w ust. 2.