Ϸվ

Програма PEACE PLUS за Северна Ирландия

Програмата PEACE PLUS на ЕС има за цел да подкрепя мира и помирението и да подпомага социалната, икономическата и регионалната стабилност и сътрудничество в Северна Ирландия и пограничния регион на Ирландия.

Правно основание

Правното основание на петата програма PEACE (PEACE PLUS), обхващаща периода 2021– 2027г., еРегламент (EС) 2021/1059 от 24 юни 2021г. и Регламент (EС) 2021/1060 от 24 юни 2021г.

Контекст

За мирния процес в Северна Ирландия се предоставя финансова подкрепа от ЕС от 1989г. насам, както чрез регионалната политика на ЕС, така и чрез финансовото участие на ЕС вМеждународния фонд за Ирландия (МФИ).

През 1995г. беше одобрена първата програма PEACE (1995 – 1999г.). През 1999г. Европейският съвет реши, че специалната програма следва да остане в сила до 2004г. под наименованието PEACEII. Програмата впоследствие беше продължена до 2006г. Тези две програми бяха последвани от PEACE III, обхващаща програмния период 2007 – 2013г., и PEACE IV, обхващаща програмния период 2014 – 2020г.

На референдум, проведен на 23 юни 2016г., мнозинството от избирателите (51,9%) гласуваха Обединеното кралство да напусне Европейския съюз. Обединеното кралство напусна ЕС на 31 януари 2020г. Ползата за Северна Ирландия от финансирането от ЕС беше значима иоттеглянето на Обединеното кралство породи опасения в дългосрочен план за редица сектори вСеверна Ирландия, както и за мирния процес и трансграничното сътрудничество след 2020г. (Северна Ирландия е единственият регион на Обединеното кралство, който има сухопътна граница с държава– членка на ЕС: на практика сега съществува външна граница на ЕС на остров Ирландия).

На програмите PEACEIV и INTERREGVA беше отделено голямо внимание по време на преговорите относно условията за оттеглянето на Обединеното кралство. В Споразумението за оттегляне между Обединеното кралство и ЕС беше включен ангажимент да се гарантира, че тези програми ще продължат да действат до приключването си през 2023 г. В този контекст на 25 март 2019г. беше приет Регламент (ЕС) 2019/491 на Европейския парламент и на Съвета, с цел да се даде възможност за продължаване на програмите за териториално сътрудничество PEACEIV (Ирландия – Обединеното кралство) и Обединеното кралство– Ирландия (Северна Ирландия– Ирландия – Шотландия).

Цели и приоритети

Програмата PEACE PLUS е нова трансгранична програма на ЕС за укрепване на мира, помирението и трансграничното сътрудничество между Ирландия и Северна Ирландия. Тя обединява предишните направления на финансиране на INTERREG и PEACE в нова програма за програмния период 2021 – 2027г.

Програмата PEACE PLUS е насочена към инвестиции в шест ключови тематични области:

  1. Изграждане на мирни и процъфтяващи общности,
  2. Постигане на социално - икономическо възстановяване и трансформация,
  3. Овластяване на нашите млади хора и инвестиране в тях,
  4. Здрави и приобщаващи общности,
  5. Подкрепа за устойчиво и по-добре свързано бъдеще,
  6. Изграждане и затвърждаване на партньорство и сътрудничество.

В рамките на всяка тематична област съществуват няколко инвестиционни области, които имат по-специфични цели или са насочени към конкретни организации, като например местни органи или общностни групи. Инвестиционните области са общо 22.

Финансиране

Между 1995г. и 2020г. бяха осъществени четири програми PEACE с финансов принос вразмер на 1,6милиарда евро. Докато PEACEI (1995–1999г.) и PEACEII (2000–2006г.) получаваха финансиране от всички структурни фондове, PEACEIII и PEACE IV (2007 – 2013 г. и 2014 – 2020 г.) бяха финансирани изключително от Европейския фонд за регионално развитие (ЕФРР).

През периода 2021 – 2027г. ЕС ще финансира програмата PEACE PLUS с 235 милиона евро от средствата, отделени за европейското териториално сътрудничество в рамките на ЕФРР. Заедно с финансовото участие на Обединеното кралство и допълнителното национално съфинансиране от Ирландия и Северна Ирландия програмата PEACE PLUS ще осигури инвестиции на обща стойност 1,1 милиарда евро.

Управление

Допустимата зона за участие в програмата PEACE PLUS обхваща Северна Ирландия и пограничния регион на Ирландия (този регион включва графствата Лаут, Монаган, Кавън, Лайтрим, Слайго и Донъгол).

PEACE PLUS се управлява по интегриран начин и приносът на Обединеното кралство е включен в програмата под формата на външен целеви приход. Органът за специалните програми на ЕС е управляващ орган за програмата PEACE PLUS. Той е един от шестте трансгранични органа, създадени по силата на Белфасткото споразумение.

Постижения

Програмите PEACE предлагат възможности за участие и диалог и доближават гражданите до процеса на вземане на решения и поемането на отговорности относно развитието наобщностите (напр. прилагат подход отдолу-нагоре). Те са финансирали широк набор отпроекти, включително проекти за оказване на подкрепа за жертвите и оцелелите, замладите хора, за малките и средните предприятия, за инфраструктурата и за проекти за обновление наградската среда, както и за проекти за подкрепа за имигрантите и за отбелязване наетническото многообразие на обществото като цяло.

Важен факт е, че тези програми вече се смятат за примери за политика заукрепване на мира, която да бъде споделяна в цяла Европа и в други региони.

Роля на Европейския парламент

Парламентът винаги е подкрепял финансовото участие на ЕС в програмите PEACE. След резултатите от референдума в Обединеното кралство всвоята резолюция от 5април 2017г. относно преговорите с Обединеното кралство Парламентът изрази загриженост относно последиците ототтеглянето на Обединеното кралство от ЕС и подчерта необходимостта да се опази мирът в Северна Ирландия и Ирландия.

В резолюцията си от 11 септември 2018г. относно въздействието на политиката насближаване на ЕС върху Северна Ирландия Парламентът отбеляза предложението на Комисията за продължаване на програмите PEACE и Interreg, както идокумента за позицията на Обединеното кралство от април 2018г. относно бъдещето на политиката насближаване, в който Обединеното кралство изявява готовност даобсъди въпроса за евентуален приемник на PEACEIV с Изпълнителния орган на Северна Ирландия, ирландското правителство и ЕС. Парламентът счете, че подкрепата от ЕС за териториално сътрудничество, особено за трансграничните и междуобщностните проекти, следва да продължи с оглед напостиженията на специалните програми на ЕС за сближаване за Северна Ирландия, аименно програмите PEACE и Interreg, които са от особено значение застабилността на региона.

Парламентът, в ролята си на съзаконодател за пакета относно сближаването (втози контекст– за Регламента за общоприложимите разпоредби и Регламента относно специални разпоредби за подкрепа от Европейския фонд за регионално развитие по цел „Европейско териториално сътрудничество“), категорично подкрепи продължаването на програмите PEACE за периода 2021– 2027г.

Kelly Schwarz