Ϸվ

ELi kaitsetööstusel on oluline roll Euroopa Liidu julgeoleku ja strateegilise autonoomia tagamisel. Lisaks panustab see konkurentsivõimesse ja majanduskasvu. Vaatamata sellele esinevad Euroopa kaitsesektoris struktuursed puudused, mis takistavad kaitsevarustuse tootmist piisavalt kiiresti. Euroopa Liit on asetanud kaitse kasvavate geopoliitiliste pingete valguses oma tegevuskavas esikohale ning seadnud eesmärgiks kaitsetööstuse tugevdamise, et see oleks reageerimisvõimelisem, innovaatilisem, konkurentsivõimelisem ja vastupidavam.

Õiguslik alus

ELi kaitsetööstuse algatused põhinevad Euroopa Liidu toimimise lepingu (ELi toimimise leping) artiklil 173, mis käsitleb ELi tööstuspoliitikat. Lisaks on ELi toimimise lepingu artiklis 182 sätestatud kaitsealaste teadusuuringute ja tehnoloogiaarenduse õiguslik alus.

Erinevalt teistest sektoritest ei ole kaitsevarustuse ühtset turgu välja töötatud. Kui liikmesriigid peavad teatavate kaitsetööstuse sektorite ja meetmete ELi ühtse turu reeglite täitmisest vabastamist oma oluliste julgeolekuhuvide kaitsmiseks vajalikuks, on nad üldiselt kasutanud ELi toimimise lepingu artiklit 346.

ä

Euroopa kaitsetööstussektor on liidu kaitsevalmiduse ja usutava heidutuse pakkumise seisukohast ülioluline. Lisaks panustab kaitsetööstussektor oluliselt majanduskasvu, konkurentsivõimesse, innovatsiooni ja töökohtade loomisse. ELi selle valdkonna poliitika eesmärk on edendada kaitsetööstuse tootmisvõimsust, suurendada investeeringuid ja juurdepääsu rahastamisele, tugevdada konkurentsivõimet ja innovatsiooni ning stimuleerida teadusuuringuid. Samuti on ELi eesmärk tõhustada kogu Euroopas kaitsetööstusettevõtete koostööd, et suurendada nende tootmisvõimsust, võimaldada mastaabisäästu, vähendada kulusid ja luua kaitsevarustuse ühtne turg.

Saavutused ja praegused arengusuunad

A. ELi kaitsetööstuspoliitika alates 2000. aastate algusest

1. Euroopa kaitsevarustusturu arendamine

Septembris 2004 esitas Euroopa Komisjon , et aidata kaasa Euroopa kaitsevarustusturu järkjärgulisele ülesehitamisele. Roheline raamat oli osa 2003.aasta strateegiast „Euroopa Liidu kaitsevarustuse poliitika suunas“. Selles seati eesmärk kasutada kaitsevaldkonnas ressursse tõhusamalt, tõsta Euroopa tööstuse konkurentsivõimet ning aidata Euroopa julgeoleku- ja kaitsepoliitika raames täiustada kaitsevarustust.

Liikmesriigid leppisid 2007.aastal kokku edendada Euroopa kaitsesektori tehnoloogilise ja tööstusliku baasi arendamist sihtotstarbelise strateegia abil. Juulis 2006 käivitati Euroopa kaitsevarustusturul konkurentsi edendamiseks valitsustevaheline kord. See vabatahtlik valitsustevaheline kord toimib 2005.aasta novembri alusel, mida toetab aruandlus- ja järelevalvesüsteem, et tagada liikmesriikides läbipaistvus ja aruandekohustus. Teine oluline element on (2005).

Selleks et riikide turud omavahel integreerida, on vaja kaitsevarustus standardida. Standardimise suunas võimaldas samme astuda Euroopa kaitsestandardite võrdlussüsteemi () portaali käivitamine 2012. aastal. EDSTARile eelnes Euroopa kaitsestandardite teabesüsteemi väljatöötamine. See on terviklik Euroopa kaitsematerjali standardimist käsitlev portaal, mille eesmärk on avaldada materjalistandardid, mida hakatakse kas välja töötama või kavatsetakse märkimisväärselt muuta.

Juulis 2013 võttis Euroopa Komisjon vastu Euroopa kaitsetööstuse tõhususe ja konkurentsivõime parandamiseks. Teatises kuulutati välja kaitsevaldkonna riigihangete turujärelevalve mehhanismi loomine.

2. Kaitsealased riigihanked ja kaitsetoodete ELi-sisene vedu

EL koostas asjaomased suunised ELi raamistiku loomiseks selles valdkonnas kaitseotstarbeliste toodete ELi-sisese veo kohta ja kaitse- ja julgeolekuvaldkonna riigihankelepingute kohta.

Direktiiviga 2009/43/EÜ lihtsustati ja ühtlustati kaitseotstarbeliste toodete ELi-sisese veo tingimusi ja menetlusi. Sellega loodi ühtne ja läbipaistev lubade süsteem (üldised, koond- ja üksikload) ning lubati usaldusväärseks peetavatel äriühingutel teostada vedusid üldiste lubade alusel. Kava kohaselt pidid üksikload muutuma erandlikuks ning piirduma ainult selgelt põhjendatud juhtudega.

Direktiiviga 2009/81/EÜ kehtestati kaitsevaldkonna riigihanke-eeskirjad, mille eesmärk oli muuta kaitsetööstusettevõtete juurdepääs liikmesriikide kaitseturgudele lihtsamaks. Standardmenetlusena on direktiivis sätestatud suuremat paindlikkust võimaldav väljakuulutamisega läbirääkimistega menetlus, erieeskirjad tundliku teabe turvalisuse kohta, tarnekindluse klauslid ning allhankeid käsitlevad erieeskirjad. Liikmesriigid võivad siiski teha kaitse- ja julgeolekuvaldkonna lepingute suhtes erandeid, kui see on vajalik nende oluliste julgeolekuhuvide kaitseks (ELi toimimise lepingu artikkel346).

3. Euroopa Kaitseagentuur

(EDA) loodi 2004.aasta juulis ministrite nõukogu ühismeetmega, et arendada kaitsevõimet, edendada ja tõhustada Euroopa relvastusalast koostööd, tugevdada Euroopa kaitsesektori tehnoloogilist ja tööstuslikku baasi, luua rahvusvaheliselt konkurentsivõimeline Euroopa kaitsevarustuse turg ning parandada Euroopa kaitsesektori teadusuuringute ja tehnoloogia tulemuslikkust. See 2004.aasta ühismeede asendati 2011.aasta juulis kõigepealt nõukogu otsusega ning seejärel muudeti seda 2015.aasta oktoobris EDA põhikirja, asukoha ja töökorra kohta.

4. Euroopa kaitseuuringud ja Euroopa Kaitsefond

Hoolimata püüdlustest luua Euroopa kaitsepoliitikale ühine raamistik, on Euroopa kaitseuuringutesse tervikuna investeerimine alates 2006.aastast järsult vähenenud ja alles viimastel aastatel hakanud uuesti suurenema. Liikmesriigid leppisid 2015.aastal kokku, et üksnes tsiviil- ja kahesugusele kasutusele keskendunud teadusuuringutelt programmis „Horisont 2020“ minnakse (EDF) osana järk-järgult üle sihtotstarbelisele Euroopa kaitseuuringute programmile.

Euroopa Kaitsefond on ELi kaitsevaldkonna teadus- ja arendustegevuse toetamise peamine vahend. Euroopa Kaitsefond alustas tegevust 1.jaanuaril 2021 ja selle kokkulepitud kogueelarve aastateks 2021–2027 on peaaegu 8miljardit eurot . Selle peamised eesmärgid on edendada kogu liidus koostööd ettevõtjate, sealhulgas väikeste ja keskmise suurusega ettevõtjate (VKEde) ja teadusuuringutes osalejate vahel. Lisaks püütakse sellega hoogustada kaitsevõime arendamist investeeringute kaudu ning aidata ELi ettevõtjatel töötada välja tipptasemel ja koostalitlusvõimelist kaitsetehnoloogiat ja -varustust.

Euroopa Kaitsefondile eelnesid kaks katseprogrammi: ja .

B. Uus ajastu ELi kaitsetööstuspoliitikas

EL algatas 2021.aastal Euroopa julgeoleku ja kaitse tuleviku analüüsi. Selle protsessi tulemusena loodi – poliitikadokument, milles sätestatakse tegevuskava ELi julgeoleku- ja kaitsestrateegia tugevdamiseks 2030. aastaks.

Venemaa Ukraina-vastase agressioonisõja algus 2022. aasta veebruaris tähendas, et Euroopa kaitsepoliitikas algas uus ajastu. Samuti tõi see esile ELi kaitsetööstuse valmisolekuga seotud märkimisväärsed probleemid. Veebruaris 2022 avaldas Euroopa Komisjon . Märtsis 2022 muutis nõukogu strateegilist kompassi märkimisväärselt, et võtta arvesse Euroopa julgeolekukorra destabiliseerumist ning sellele järgnenud muutusi ELi kaitsealastes hoiakutes, ambitsioonides ja vahendites. (Vt 5.1.2)

2022. aasta ühisteatis ja hiljutine 2024. aasta Euroopa konkurentsivõime tuleviku kohta näitasid, et pikaajaline alainvesteerimine ja koostöö puudumine on toonud kaasa kaitsevõime kriitilise puudujäägi ning killustunud Euroopa kaitsetööstuse ja -turu. Tootmisvõimsus on väga väike ja liikmesriigid sõltuvad ELi-välisest kaitsevarustusest.

Liikmesriikide ühiste kaitsehangete stimuleerimiseks käivitati 2023. aastal lühiajaline rahastamisvahend – instrument Euroopa kaitsetööstuse tugevdamiseks ühishangete kaudu (). Veel üks lühiajaline erakorraline meede – laskemoona tootmist toetav määrus () – kehtestati selleks, et suurendada laskemoona ja rakettide tootmist, aidata liikmesriikidel täita oma varusid ja tarnida Ukrainale laskemoona.

2024. aasta märtsis algatas Euroopa Komisjon esimese , mille eesmärk on suurendada kaitsekulutusi, parandada ühishankeid, tagada kaitsetööstusele prognoositavus ja parandada Euroopa relvajõudude koostalitlusvõimet, tõhustades seeläbi koostööd Ukraina kaitsetööstusega. Seadusandlik ettepanek võtta vastu määrus, millega kehtestatakse (EDIP) ja meetmete raamistik kaitseotstarbeliste toodete õigeaegse kättesaadavuse ja tarnimise tagamiseks, on oluline samm selle strateegia elluviimisel. EDIP peaks ajavahemikul 2025–2027 kaasama ELi eelarvest 1,5miljardit eurot, et jätkuvalt suurendada ELi kaitsesektori tehnoloogilise ja tööstusliku baasi konkurentsivõimet.

2025. aasta märtsis esitati , millega viiakse ELi kaitsepoliitika uuele tasemele, võttes arvesse kasvavaid ohte ja julgeolekuprobleeme. Valges raamatus pakutakse välja mitu meedet Euroopa kaitsetööstuse tugevdamiseks: tugevdada tööstussuutlikkust kogu ELis; tagada elutähtsate tööstussisendite tarned ja vähendada sõltuvust; luua ELi kaitsevarustuse ühtne turg; lihtsustada kehtivaid reegleid ja vähendada liigset bürokraatiat; arendada teadus- ja arendustegevust, et edendada innovatsiooni; ning hoida, meelitada ligi ja arendada talente, et täiustada kaitsesektoris oskusi ja eksperditeadmisi.

Euroopa Parlamendi roll

Oma 10.aprilli 2002.aasta resolutsioonis nõudis parlament Relvastuse Hankimise Euroopa Agentuuri loomist ja kaitsevaldkonna standardimist. Euroopa Parlamendi 17.novembri 2005.aasta resolutsioonis kaitsealaste riigihangete Rohelise raamatu kohta toetati Euroopa Komisjoni tema pingutustes aidata kaasa Euroopa kaitsevarustusturu järkjärgulisele ülesehitamisele.

Oma 22.novembri 2012.aasta resolutsioonis ühise julgeoleku- ja kaitsepoliitika rakendamise kohta nõudis Euroopa Parlament, et Euroopa võimete tugevdamine väljenduks ka Euroopa kaitsetööstuse tööstusliku ja tehnoloogilise kaitsebaasi tugevdamises.

Oma 21.novembri 2013.aasta resolutsioonis Euroopa kaitsesektori tehnoloogilise ja tööstusliku baasi kohta nõudis Euroopa Parlament Euroopa tööstusalase koostöö tugevdamist ning rõhutas vajadust toetada ÜJKP missioone Euroopa uurimis- ja arendustegevusega teadusuuringute programmi „Horisont2020“ raames.

Kahes resolutsioonis, mis võeti vastu 2015.aasta mais ja 2016.aasta aprillis, nõudis Euroopa Parlament tulemuslikku ja kõrgete eesmärkidega Euroopa välis- ja julgeolekupoliitikat ning kutsus liikmesriike üles määrama kindlaks ühistel huvidel põhinevad poliitikaeesmärgid. Oma 22.novembri 2016.aasta resolutsioonis tegi Euroopa Parlament ettepaneku luua kiiremas korras Euroopa kaitseliit.

Oma 25.märtsi 2021.aasta resolutsioonis kaitse- ja julgeolekualaste riigihangete ning kaitseotstarbeliste toodete veo kohta kutsus Euroopa Parlament Euroopa Komisjoni üles parandama VKEde juurdepääsu rahastamisele. Samuti kutsus ta liikmesriike üles tugevdama ELi-sisest koostööd kaitsealaste hangete ning teadus- ja arendustegevuse valdkonnas ning suurendama oma sõjavägede koostegutsemisvõimet.

Oma 1.märtsi 2022.aasta resolutsioonis Ukraina vastu suunatud Venemaa agressiooni kohta nõudis Euroopa Parlament suuremat panustamist Ukraina kaitsevõime tugevdamisse. Liikmesriike kutsuti üles kiirendama Ukrainale kaitserelvade tarnimist vastavalt selgelt määratletud vajadustele.

Septembris 2023 võttis Euroopa Parlament vastu seisukoha ettepaneku kohta võtta vastu määrus, millega luuakse instrument Euroopa kaitsetööstuse tugevdamiseks ühishangete kaudu. Euroopa Parlament jõudis nõukoguga muu hulgas kokkuleppele, et instrumendi rakendamine lõpetatakse 2025.aasta detsembris, mitte 2024.aastal, ja selle eelarve on 300miljonit eurot.

Oma 9.mai 2023.aasta resolutsioonis julgeoleku ja kaitse jaoks elutähtsate tehnoloogiate kohta väljendas Euroopa Parlament heameelt selle üle, et komisjon on asutanud elutähtsa tehnoloogia vaatluskeskuse, ning rõhutas vajadust vähendada elutähtsate materjalide tarnesõltuvust, suurendada investeeringuid innovatsiooni ja arendustegevusse, seada prioriteediks ELi rahastatud ja kaasrahastatud ühisprojektid ning suurendada rahastamist.

Oma 12. märtsi 2025. aasta resolutsioonis, mis käsitleb valget raamatut Euroopa kaitse tuleviku kohta, nõudis Euroopa Parlament Euroopa kaitsetööstuse ühtset ja selget pikaajalist visiooni, et tagada esmatähtsate vajadustega tegelemine. Samuti rõhutatakse resolutsioonis, kui oluline on suurendada võimekust ja ressursse ning leida loovaid lahendusi julgeolekusse ja kaitsesse tehtavate ulatuslike avaliku ja erasektori investeeringute jaoks.

2. aprilli 2025. aasta resolutsioonis ÜJKP rakendamist käsitleva 2024. aasta aruande kohta rõhutatakse vajadust tegeleda ELi kaitsetööstusmaastiku killustatuse probleemiga, et rakendada viimaks täielikult kaitseotstarbeliste toodete siseturg.

Lisateavet selle teema kohta võib leida tööstuse, teadusuuringute ja energeetikakomisjoni veebisaidilt.

Judith BÜRGER