Teisingos pertvarkos fondas
Teisingos pertvarkos fondas yra sanglaudos politikos finansinė priemonė, kuria siekiama teikti paramą teritorijoms, susiduriančioms su dideliais socialiniais ir ekonominiais sunkumais, kylančiais dėl perėjimo prie neutralaus poveikio klimatui ekonomikos. Teisingos pertvarkos fondas sudarys palankesnes sąlygas įgyvendinti Europos žaliąjį kursą, kuriuo siekiama iki 2050m. užtikrinti neutralų ES poveikį klimatui.
Teisinis pagrindas
Sutarties dėl Europos Sąjungos veikimo 175straipsnis.
2021m. birželio 24d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamentas (ES)2021/1056, kuriuo įsteigiamas Teisingos pertvarkos fondas.
Kontekstas
Teisingos pertvarkos fondas yra viena pagrindinių Europos Sąjungos priemonių, kuria siekiama remti regionus jiems pereinant prie neutralaus poveikio klimatui ekonomikos iki 2050m.
2019m. gruodžio mėn. Europos Komisija priėmė , kuriame nustatytos naujos ES ekonomikos augimo politikos veiksmų gairės. Įgyvendindama Europos žaliąjį kursą ir siekdama veiksmingai ir sąžiningai pasiekti ES poveikio klimatui neutralumo tikslą, Europos Komisija pasiūlė sukurti Teisingos pertvarkos mechanizmą, įskaitant Teisingos pertvarkos fondą. Ji teigia, kad Teisingos pertvarkos mechanizmas turėtų būti taikomas regionams ir sektoriams, patiriantiems didžiausią pertvarkos poveikį dėl jų priklausomybės nuo iškastinio kuro, įskaitant anglis, durpes ir degiuosius skalūnus, arba nuo daug šiltnamio efektą sukeliančių dujų išskiriančių pramoninių procesų.
Mechanizmą sudaro trys ramsčiai:
- Teisingos pertvarkos fondas;
- speciali sistema pagal programą „InvestEU“;
- Europos investicijų banko teikiama paskolų viešajam sektoriui priemonė, skirta papildomoms investicijoms atitinkamiems regionams sutelkti.
Teisingos pertvarkos fondas visų pirma teikia dotacijas. Speciali pertvarkos sistema pagal programą „InvestEU“ pritraukia privačias investicijas. Europos investicijų banko vykdoma veikla turėtų pritraukti viešąjį finansavimą.
Teisingos pertvarkos fondo teikiama parama didžiausias dėmesys skiriamas teritorijų, kurias labiausiai paveikė su klimato kaita susijusi pertvarka, ekonomikos įvairinimui ir jų darbuotojų bei darbo ieškančių asmenų perkvalifikavimui ir aktyviai įtraukčiai. Investicijų pagal kitus du Teisingos pertvarkos mechanizmo ramsčius tinkamumo finansuoti kriterijai yra platesni, kad būtų galima remti ir su energetikos pertvarka susijusią veiklą.
Tikslai
Teisingos pertvarkos fondas yra pagrindinė teritorijų, kurias labiausiai paveikė perėjimas prie neutralaus poveikio klimatui, rėmimo ir regioninių skirtumų didėjimo prevencijos priemonė. Jo pagrindiniai tikslai – mažinti pertvarkos poveikį finansuojant vietos ekonomikos įvairinimą ir modernizavimą bei švelninant neigiamą poveikį užimtumui. Kad pasiektų savo tikslus, Teisingos pertvarkos fondas remia investicijas tokiose srityse kaip skaitmeninis junglumas, švarios energijos technologijos, išmetamųjų teršalų kiekio mažinimas, pramoninių objektų atkūrimas, darbuotojų perkvalifikavimas ir techninė pagalba.
Teisingos pertvarkos fondas įgyvendinamas pagal pasidalijamojo valdymo taisykles, o tai reiškia glaudų bendradarbiavimą su nacionalinėmis, regioninėmis ir vietos valdžios institucijomis. Tam, kad valstybės narės galėtų pasinaudoti Teisingos pertvarkos fondo teikiama parama, jos turi pateikti teritorinius teisingos pertvarkos planus. Šiuose planuose apibrėžiamos konkrečios intervencijų sritys, atsižvelgiant į pertvarkos daromą ekonominį ir socialinį poveikį. Visų pirma šiuose planuose turi būti atsižvelgiama į numatomą darbo vietų skaičiaus sumažėjimą ir šiltnamio efektą sukeliančiomis dujomis taršiausių pramonės įrenginių gamybos procesų pertvarkymą.
Biudžetas ir finansinės taisyklės
Teisingos pertvarkos fondas teikia paramą visoms valstybėms narėms. Asignavimų skyrimo kriterijai grindžiami pramoniniais išmetamais teršalais daug anglies dioksido išskiriančiuose regionuose, užimtumu pramonės, anglių ir lignito kasybos bei durpių ir degiųjų skalūnų gamybos sektoriuose, taip pat ekonominio išsivystymo lygiu. Valstybėms narėms, kurios dar neįsipareigojo įgyvendinti tikslo iki 2050m. pasiekti poveikio klimatui neutralumą, bus skirta tik 50proc. joms numatytų asignavimų. ES bendro projektų finansavimo lygis nustatytas pagal regiono, kuriame šie projektai vykdomi, kategoriją. Mažiau išsivysčiusiems regionams jis siekia ne daugiau kaip 85proc., pertvarką vykdantiems regionams– 70proc., o labiau išsivysčiusiems regionams– 50proc.
Bendras Teisingos pertvarkos fondo 2021–2027m. biudžetas– 17,5mlrd. EUR. 7,5mlrd. EUR finansuojami pagal daugiametę finansinę programą, o papildomi 10mlrd. EUR– pagal priemonę „Next Generation EU“.
Valstybės narės savo Teisingos pertvarkos fondo asignavimus gali papildyti iš Europos regioninės plėtros fondo ir „Europos socialinio fondo+“ skiriamais ištekliais.
Europos Parlamento vaidmuo
Vykstant deryboms dėl pasiūlymo dėl Teisingos pertvarkos fondo, Europos Parlamentas buvo ypač susirūpinęs dėl perėjimo prie neutralaus poveikio klimatui ekonomikos socialinio ir ekonominio poveikio ir pasiūlė priemonių, kurios padės įgyvendinti šį procesą nedidinant skirtumų tarp regionų ir nepaliekant nė vieno nuošalyje.
Europos Parlamentas pasiūlė išplėsti Teisingos pertvarkos fondo lėšomis finansuojamos veiklos sritį, kad ji apimtų labai mažų įmonių, universitetų ir viešųjų mokslinių tyrimų įstaigų veiklą, taip pat skaitmenines inovacijas ir veiklą švietimo ir socialinės įtraukties srityse. Tai leistų regionams, žmonėms, įmonėms ir kitiems suinteresuotiesiems subjektams veiksmingai šalinti perėjimo prie neutralaus poveikio klimatui ekonomikos socialines, ekonomines ir ekologines pasekmes. Be to, Europos Parlamentas pasiūlė keletą išimčių tam tikrai ekonominei veiklai, pabrėždamas fondo socialinio aspekto svarbą.
2020m. Europos Parlamentas pasiūlė Teisingos pertvarkos fondui skirti gerokai didesnį biudžetą. Tai leido savanoriškai perkelti lėšas iš Europos regioninės plėtros fondo ir „Europos socialinio fondo+“. Europos Parlamentas taip pat rekomendavo įtraukti „žalumo atlygio mechanizmą“, pagal kurį būtų galima skirti papildomą finansavimą valstybėms narėms, kurios sugeba sumažinti savo išmetamą šiltnamio efektą sukeliančių dujų kiekį greičiau nei tikėtasi.
Galutinį reglamento, kuriuo įsteigiamas Teisingos pertvarkos fondas, tekstą Parlamentas oficialiai patvirtino 2021m. gegužės 18d., o Taryba– balsuodama 2021m. birželio 7d. Baigiamasis aktas buvo pasirašytas birželio 24d., o 2021m. birželio 30d. jis buvo paskelbtas .
Frédéric Gouardères