Ϸվ

Europos teritorinio bendradarbiavimo grupė (ETBG)

Europos teritorinio bendradarbiavimo grupės (ETBG) sukurtos siekiant sudaryti palankesnes sąlygas valstybių narių arba jų regioninių ir vietos valdžios institucijų tarpvalstybiniam, tarptautiniam ir tarpregioniniam bendradarbiavimui. ETBG padeda šioms partnerėms įgyvendinti bendrus projektus, dalytis ekspertinėmis žiniomis ir geriau koordinuoti teritorijų planavimą.

Teisinis pagrindas

  • 2006m. liepos 5d. Europos Parlamento ir Tarybos dėl Europos teritorinio bendradarbiavimo grupės (ETBG).
  • 2013m. gruodžio 17d. Europos Parlamento ir Tarybos 3, kuriuo iš dalies keičiamas Reglamentas (EB) Nr.1082/2006 dėl Europos teritorinio bendradarbiavimo grupės (ETBG) atsižvelgiant į patikslintas, supaprastintas ir pagerintas tokių grupių steigimo ir jų veikimo sąlygas.

Pagrindiniai faktai

ETBG tikslas – sudaryti palankesnes sąlygas pirmiausia savo narių teritoriniam bendradarbiavimui, įskaitant vieną ar daugiau peržengiančio sienas, tarpvalstybinio ir tarpregioninio bendradarbiavimo krypčių, ir skatinti šį bendradarbiavimą, kad būtų stiprinama ES ekonominė, socialinė ir teritorinė sanglauda.

Iš esmės, ETBG užduotys atitinka pirmiau nurodytus tikslus. Šios užduotys gali apimti konkrečią jų narių teritorinio bendradarbiavimo veiklą, finansiškai remiant arba neremiant Europos Sąjungai. ETBG gali būti pavesta užduotis įgyvendinti programas, kurias per Europos regioninės plėtros fondą (ERPF), Europos socialinį fondą (ESF) ir(arba) Sanglaudos fondą bendrai finansuoja ES, arba kitus tarpvalstybinius projektus, kurie gali būti arba nebūti finansuojami ES lėšomis. Tokios veiklos pavyzdžiai apima tarpvalstybinės transporto infrastruktūros ar ligoninių valdymą, tarpvalstybinių vystymosi projektų įgyvendinimą ar valdymą ir dalijimąsi ekspertinėmis žiniomis ir gerąją patirtimi.

ٰܰū

ETBG gali sudaryti bent dviejose valstybėse narėse (arba vienoje valstybėje narėje ir vienoje ar daugiau ES nepriklausančių šalių) įsisteigę partneriai, priskiriami vienai ar kelioms iš šių kategorijų:

  • valstybėms narėms arba nacionalinio lygmens institucijoms;
  • regioninėms valdžios institucijoms;
  • vietos valdžios institucijoms;
  • valstybinėms įmonėms arba viešosios teisės reglamentuojamoms įstaigoms;
  • įmonėms, kurioms patikėta teikti visuotinės ekonominės svarbos paslaugas;
  • ES nepriklausančių šalių nacionalinėms, regioninėms ar vietos valdžios institucijoms arba įstaigoms ar įmonėms (taikant specialias sąlygas);
  • asociacijoms, kurias sudaro vienai ar kelioms iš šių kategorijų priskiriamos įstaigos.

ETBG turi juridinio asmens statusą ir yra reglamentuojamos susitarimo, kurį vieningai sudarė jų nariai. ETBG veikia savo narių vardu; ETBG nariai priima jų įstatus remdamiesi specialiais susitarimais, kuriuose apibrėžiama ETBG struktūra ir veikla. ETBG keliamas reikalavimas turėti bent du organus: asamblėją, kurią sudaro jų narių atstovai, ir direktorių, kuris atstovauja ETBG ir veikia jos vardu.

Be to, ETBG įgaliojimus riboja atitinkami jų narių įgaliojimai. ETBG negali būti perduoti tokie valdžios institucijų įgaliojimai, kaip politikos formavimas ir reguliavimo įgaliojimai.

Asamblėja patvirtina metines ETBG biudžeto sąmatas, pagal kurias parengiama nepriklausomų ekspertų tvirtinama metinė veiklos ataskaita. Nariai yra finansiškai atsakingi už bet kokias skolas proporcingai jų įnašui į biudžetą.

ėᾱ

ETBG registrą tvarko Europos regionų komitetas. Šiuo metu sąraše yra 88 ETBG, iš kurių trys yra uždarytos.

Vienos iš ETBG – Europos urbanistinių žinių tinklo – nariai neturi bendros geografinės sienos. Ši ETBG – tai platforma, skirta dalytis ekspertinėmis žiniomis ir idėjomis miestų plėtros srityje.

Komisija savo 2018m. balandžiomėn. ataskaitoje dėl Reglamento (EB)Nr.1082/2006 (ETBG reglamentas) taikymo patvirtino šios priemonės Europos pridėtinę vertę: ETBG narių iš skirtingų valstybių narių ir trečiųjų šalių bendradarbiavimas palengvina sprendimų priėmimą ir prisideda prie bendro tikslų bei strategijų kūrimo tarpvalstybiniu mastu. ETBG nuolat didėja ir ETBG narių skaičius auga visoje ES, be to, daugėja jų naudojimo atvejų. Po to, kai 2013m. buvo iš dalies pakeistas ETBG reglamentas, ETBG dalyvauja įvairiose Europos teritorinio bendradarbiavimo (INTERREG) programose ir projektuose, taip pat įgyvendinant kitas sanglaudos politikos programas, pvz., kaimo plėtros srityje.

Europos Parlamento vaidmuo

ETBG reglamentui taikoma įprasta teisėkūros procedūra. Todėl Parlamentas ir Taryba veikė kaip lygiavertės teisėkūros institucijos. Reglamente buvo atsižvelgta į Parlamento prašymus aiškiai apibrėžti teritorinį bendradarbiavimą, būtinybę įvardyti valstybių narių finansinę atsakomybę bei jurisdikciją ir taisykles, taikomas skelbiant ir(arba) įregistruojant ETBG įstatus. Be to, Taryba pritarė Parlamento siūlymui, kad ETBG būtų reglamentuojama valstybės narės, kurioje yra registruota ETBG buveinė, teisės.

2013m. pabaigoje ETBG reglamentas buvo iš dalies pakeistas. Šiuo pakeitimu siekta patikslinti galiojančias taisykles, supaprastinti ETBG kūrimą ir veikimą bei geriau išaiškinti trečiųjų šalių dalyvavimo aspektą. Peržiūrėtas ETBG reglamentas taikomas nuo 2014m. birželio 22d.

Parlamentas, siekdamas sudaryti palankesnes sąlygas naudotis priemone, pabrėžė, kad svarbu kurti ryšius su ETBG įvairių politikos priemonių srityse, pvz., sanglaudos politikos. Parlamentui taip pat pavyko užtikrinti, kad pagal teisės aktų sistemą, kuri taikoma 2014–2020m. programavimo laikotarpiu, ETBG atstovai galėtų dalyvauti programų stebėsenos komitetų veikloje.

Nepaisant teigiamų pokyčių, susijusių su šių priemonių naudojimu, Parlamentas laikosi nuomonės, kad dar galima tobulėti: savo Parlamentas apgailestavo, kad ETBG potencialas nėra visapusiškai išnaudojamas. Gali būti, kad tokią padėtį iš dalies lemia regioninių ir vietos valdžios institucijų abejonės, iš dalies – jų nuogąstavimai dėl kompetencijų perdavimo ir žinių apie atitinkamas jų kompetencijos sritis trūkumas. Be to, Parlamentas ragina Komisiją siūlyti priemones, kuriomis būtų šalinamos veiksmingesnio ETBG priemonės taikymo kliūtys.

2022m. rugsėjo 15d. Parlamentas priėmė rezoliuciją Šioje rezoliucijoje siūloma šalinti struktūrinius sunkumus, su kuriais susiduria visi pasienio regionai, taikant specialią regioninės pagalbos schemą. Joje taip pat raginama 0,26proc. ES sanglaudos politikos biudžeto skirti struktūrinėms problemoms pasienio regionuose spręsti. Rezoliucijoje patikslinama, kad ši suma turėtų būti skiriama naujo biudžeto programavimo laikotarpio (2028–2034m.) pradžioje ir turėtų būti skirta ETBG ar panašioms struktūroms pasienio regionuose.

Frédéric Gouardères