Darbuotojų sveikata ir sauga
Geresnė darbuotojų sveikata ir sauga– svarbus Europos Sąjungai klausimas nuo praėjusio amžiaus devintojo dešimtmečio. Europos lygmens teisės aktais nustatyti būtiniausi darbuotojų apsaugos standartai, o valstybėms narėms leidžiama toliau taikyti arba nustatyti griežtesnes priemones. Darbuotojų sveikata ir sauga yra pagrindinė Europos socialinių teisių ramsčio veiksmų plano sudedamoji dalis.
Teisinis pagrindas
Sutarties dėl Europos Sąjungos veikimo (SESV) 91, 114, 115, 151, 153 ir 352straipsniai.
Tikslai
Pagal SESV 153straipsnį ES gali priimti teisės aktus (direktyvas) dėl darbuotojų sveikatos ir saugos, kad paremtų ir papildytų valstybių narių veiklą. ES lygmens teisės aktais nustatyti būtiniausi reikalavimai, o valstybėms narėms, jei jos to pageidauja, leidžiama nacionaliniu lygmeniu nustatyti griežtesnę apsaugą. Sutartyje taip pat teigiama, kad priimtose direktyvose neturi būti nustatoma administracinių, finansinių ir teisinių suvaržymų, kurie trukdytų steigti ir plėtoti mažąsias ir vidutines įmones (MVĮ).
ėᾱ
A. Institucijų plėtra
Europos anglių ir plieno bendrijoje buvo vykdomos įvairios mokslinių tyrimų programos darbuotojų saugos ir sveikatos (DSS) srityje. Būtinybė formuoti visuotinį požiūrį šiuo klausimu tapo akivaizdi, kai 1957m. buvo įsteigta Europos ekonominė bendrija (EEB). 1974m. buvo įsteigtas Darbuotojų saugos, higienos ir sveikatos patariamasis komitetas, kuris padeda Komisijai. Siekiant baigti kurti ES bendrąją rinką, reikėjo nustatyti būtiniausius DSS srities reikalavimus, todėl buvo priimta keletas direktyvų, be kita ko, dėl metalinio švino, asbesto ir triukšmo.
1. Suvestinis Europos aktas
1987m. ėܲ Suvestinį Europos aktą, pirmą kartą darbuotojų sveikata ir sauga buvo įtrauktos į EEB sutartį, t.y. į straipsnį, kuriame nustatomi būtiniausi reikalavimai ir Tarybai leidžiama kvalifikuota balsų dauguma priimti direktyvas dėl darbuotojų sveikatos ir saugos. Buvo siekiama: pagerinti darbuotojų sveikatą ir saugą, suderinti darbo aplinkos sąlygas, užkirsti kelią socialiniam dempingui ir neleisti įmonėms, siekiančioms įgyti konkurencinį pranašumą, keltis į tas vietas, kuriose apsaugos lygis yra žemesnis.
2. Amsterdamo sutartis (1997m.)
Į Amsterdamo sutartį įtraukus antraštinę dalį dėl užimtumo ir socialinio susitarimo, buvo sustiprintas užimtumo klausimų statusas. Pirmą kartą direktyvas dėl būtiniausių reikalavimų darbuotojų sveikatos ir saugos srityje ir dėl darbo sąlygų Parlamentas ir Taryba priėmė pagal bendro sprendimo procedūrą.
3. Lisabonos sutarties (2007m.) indėlis
Lisabonos sutartyje buvo nustatyta socialinės apsaugos sąlyga, pagal kurią reikalaujama, kad įgyvendinant ES politiką būtų atsižvelgiama į socialinius reikalavimus. Įsigaliojus Lisabonos sutarčiai, tapo teisiškai privaloma valstybėms narėms, kai jos įgyvendina ES teisę.
4. Europos socialinių teisių ramstis (2017m.)
(ESTR) nustatyta 20teisių ir principų, įskaitant Pagrindinių teisių chartijos 31straipsnyje įtvirtintą teisę į saugias, sveikatą ir orumą atitinkančias darbo sąlygas. Pagal dešimtąjį ESTR principą darbuotojai turi teisę į aukšto lygio sveikatos apsaugą ir saugą darbe ir į jų profesinėms reikmėms pritaikytą darbo aplinką, leidžiančią jiems ilgiau dalyvauti darbo rinkoje.Nors ESTR nėra teisiškai privalomas, jis yra teisėkūros ir privalomos teisinės galios neturinčios teisės priemonių rinkinys, kuriuo siekiama skatinti konvergenciją ES.
B. Pasiekimai
1. Pagrindų direktyva 89/391/EEB ir atskiros direktyvos:
ėܲ , kurioje ypatingas dėmesys skiriamas prevencijos kultūrai, buvo žengtas didelis žingsnis į priekį. Ji sudaro pagrindą 25atskiroms direktyvoms įvairiose srityse ir dėl Europos darbuotojų saugos ir sveikatos agentūros įsteigimo.
Atskiros direktyvos apima:
- darbo vietai taikomus saugos ir sveikatos reikalavimus (Direktyva 89/654/EEB) ir darbo saugos ir(arba) sveikatos ženklų įrengimo reikalavimus (Direktyva 92/58/EEB);
- darbo įrenginių naudojimą (Direktyva 89/655/EEB, iš dalies pakeista Direktyva 2001/45/EB ir Direktyva 2009/104/EB); asmeninių apsaugos priemonių naudojimą (Direktyva 89/656/EEB) ir darbą su displėjaus ekrano įrenginiais (Direktyva 90/270/EEB) bei krovimą rankomis (Direktyva 90/269/EEB);
- sektorius: laikinųjų arba kilnojamųjų statybviečių (Direktyva 92/57/EEB), naudingųjų iškasenų gavybos (gręžimo) (Direktyvos 92/91/EEB ir 92/104/EEC) ir žvejybos laivų (Direktyva 93/103/EB);
- grupes: nėščias darbuotojas (Direktyva 92/85/EEB) ir dirbančio jaunimo apsaugą (Direktyva 94/33/EB);
- veiksnius: darbuotojų apsaugą nuo rizikos, susijusios su kancerogenų arba mutagenų poveikiu darbe (Direktyva2004/37/EB), su cheminiais veiksniais darbe (Direktyva98/24/EB, iš dalies pakeista Direktyva2000/39/EB ir Direktyva2009/161/ES), su asbestu darbe (Direktyva2009/148/EB, iš dalies pakeista Direktyva (ES)2023/2668) ir biologiniais veiksniais darbe (Direktyva2000/54/EB); apsaugą nuo jonizuojančiosios spinduliuotės (Direktyva 2013/59/Euratomas); darbuotojų apsaugą nuo galimos rizikos dirbant sprogioje aplinkoje (Direktyva 99/92/EB); fizinių veiksnių (vibracijos) (Direktyva2002/44/EB), triukšmo (Direktyva 2003/10/EB), elektromagnetinių laukų (Direktyva 2004/40/EB, iš dalies pakeista Direktyva 2013/35/ES) ir dirbtinės optinės spinduliuotės (Direktyva 2006/25/EB) keliamą riziką darbuotojams;
- chemines medžiagas: suderintos kelios direktyvos dėl medžiagų ir mišinių klasifikavimo, ženklinimo ir pakavimo (Direktyva 2014/27/ES).
Kitas būdas inicijuoti DSS srities teisės aktus– socialinių partnerių susitarimai, sudaromi vykdant socialinį dialogą (2.3.7).
2. Naujausios ir vykdomos iniciatyvos
dėl darbuotojų apsaugos nuo rizikos, susijusios su kancerogenų arba mutagenų poveikiu darbe, atnaujinimo procesas tebevyksta ir bus tęsiamas ateityje. Pirmas 13medžiagų sąrašas pateiktas 2016m. gegužės mėn. pasiūlyme, kuris buvo priimtas 2017m. gruodžio mėn. (). Antras pasiūlymas pateiktas 2017m. sausio mėn., juo patikslinamos dar septynių medžiagų ribinės vertės. Jis buvo priimtas 2019m. sausiomėn. kaip po to, kai Parlamentui pavyko pasiekti, kad jame būtų nustatytos profesinės ekspozicijos dyzelinių variklių išmetamiesiems teršalams taikomos ribinės vertės. Trečias pasiūlymas (2018m. balandžio mėn.), kuriame pateiktos dar penkios medžiagos, naudojamos metalurgijos, galvanotechnikos, kasybos, medžiagų perdirbimo, laboratorijų ir sveikatos priežiūros sektoriuose, priimtas 2019m. birželiomėn. kaip . , nustačius naujas arba patikslintas trijų vėžį sukeliančių medžiagų (akrilnitrilo, nikelio junginių ir benzeno) ribines vertes, 2022m. kovo mėn. buvo priimta kaip . Direktyva buvo viena iš pirmųjų pagal Europos kovos su vėžiu planą numatytų priemonių. 2023m. vasariomėn. Komisija pasiūlė dar kartą atnaujinti , siekiant sumažinti švino ribines vertes ir į Cheminių veiksnių direktyvą įtraukti diizocianatų ribinę vertę. Ir švinas, ir diizocianatai naudojami atliekant pastatų renovaciją, gaminant baterijas ir vėjo turbinas ir gaminant elektra varomas transporto priemones. Atnaujinta direktyva buvo priimta 2024m. kovomėn. () ir padės apsaugoti tuos, kurie dirba siekdami užtikrinti žaliąją pertvarką. 2025m. vasariomėn. Komisija pateikė pavojingųjų medicinos preparatų orientacinį sąrašą, siekdama apsaugoti slaugytojus, vaistininkus ir radioterapeutus, dirbančius onkologijos srityje, bei veterinarijos gydytojus. Šis komunikatas parengtas atsižvelgiant į Komisijos įsipareigojimą nuolat atnaujinti Direktyvą2004/37/EB.
Prasidėjus COVID-19 pandemijos protrūkiui, buvo atnaujinta Biologinių veiksnių direktyva (2000/54/EB), kad į biologinių veiksnių sąrašą būtų įtraukta SARS-CoV-2. 2022m. lapkričiomėn. Komisija priėmė .
2022m. rugsėjomėn. Komisija pateikė ir pasiūlymą iš dalies pakeisti Direktyvą dėl asbesto darbe, kad būtų dar labiau sumažintas poveikis darbuotojams (priimta 2023m. lapkričiomėn. kaip ).
Atsižvelgdama į didėjantį skaitmeninių technologijų naudojimą darbe, Komisija į įtraukė DSS aspektus. DSS aspektai taip pat aptariami ir , kurioje taip pat sprendžiamas rizikos sveikatai ir saugai algoritminio valdymo srityje klausimas.
3. Europos saugos ir sveikatos darbe agentūra
Europos darbuotojų saugos ir sveikatos agentūra (EU-OSHA) yra trišalė Bilbao įsikūrusi agentūra, kuri skatina rizikos prevencijos kultūrą pasitelkdama žinias ir informacijos mainus. Jos interaktyviam pateikiamos MVĮ patogios naudoti sektorių rizikos vertinimo priemonės visomis kalbomis, be to, per teikiamos įmonėms pritaikytos konkrečios konsultacijos dėl pavojingų medžiagų ir cheminių produktų, taip pat dėl to, kaip taikyti gerąją patirtį ir apsaugos priemones. Agentūros Europos rizikos stebėjimo centras stebi ir prognozuoja naują ir besiformuojančią riziką. Ji taip pat vykdo su sveika darbo aplinka susijusias informuotumo didinimo kampanijas. 2023–2025m. kampanijoje didžiausias dėmesys sutelktas į naujų technologijų poveikį darbui ir susijusius iššūkius bei galimybes DSS srityje.
C. Darbuotojų sveikatai ir saugai skirtos Bendrijos veiksmų programos ir strategijos
1951–1997m. Europos anglių ir plieno bendrijoje buvo vykdomos darbuotojų sveikatos ir saugos srities mokslinių tyrimų programos. 2000m. priimtoje Europos socialinėje darbotvarkėje ES lygmeniu nustatytas strategiškesnis požiūris šiuo klausimu. Vėlesnėse strateginėse programose daugiausia dėmesio skirta prevencijai, siekiui, kad nuolat mažėtų nelaimingų atsitikimų darbe ir profesinių ligų skaičius ES, darbo jėgos senėjimui ir taisyklių tobulinimui bei supaprastinimui. Visuomet ypatingas dėmesys buvo skiriamas labai mažų ir mažųjų įmonių poreikiams.
2021–2027. daugiausia dėmesio skiriama pokyčių numatymui ir valdymui naujame darbo pasaulyje, nelaimingų atsitikimų darbe ir ligų prevencijos gerinimui ir pasirengimo bet kokioms galimoms būsimoms sveikatos krizėms didinimui.
Europos Parlamento vaidmuo
Parlamentas ne kartą pabrėžė poreikį užtikrinti optimalią darbuotojų sveikatos apsaugą ir saugą. Jis priėmė rezoliucijų, ragindamas ES teisės aktais reglamentuoti visus aspektus, tiesiogiai arba netiesiogiai susijusius su fizine ar psichologine darbuotojų gerove. Parlamentas remia Komisijos pastangas tobulinti informacijos teikimą MVĮ. Jis laikosi nuomonės, kad darbas turi būti pritaikytas prie žmonių gebėjimų ir poreikių, o ne atvirkščiai, ir kad kuriant darbo aplinką reikėtų labiau atsižvelgti į specialius pažeidžiamų darbuotojų poreikius.
Parlamentas primygtinai ragino Komisiją tirti naujus rizikos veiksnius,kurių neapima galiojantys teisės aktai, pavyzdžiui, nanodalelių veikimą, stresą, perdegimą ir smurtą bei priekabiavimą darbe. Visų pirma, Parlamentas prisidėjo prie bendrojo susitarimo dėl apsaugos nuo su(si)žeidimų aštriais instrumentais ligoninių ir sveikatos priežiūros sektoriuje priėmimo; susitarimą pasirašė ES socialiniai partneriai ir jis buvo įgyvendintas .
2018m. rugsėjomėn. Parlamentas priėmė , kuri grindžiama trimis ramsčiais: prevencija ir ankstyva intervencija, grįžimu į darbą ir požiūrio į darbuotojų reintegraciją keitimu. 2021m. spaliomėn. Parlamentas priėmė . Joje siūlyta parengti išsamią Europos strategiją dėl viso asbesto pašalinimo, kuria būtų siekiama kartą ir visiems laikams saugiai pašalinti asbestą iš apstatytos aplinkos ir taip geriau apsaugoti darbuotojus ir piliečius. Joje taip pat pasiūlyta atnaujinti Direktyvą 2009/148/EB dėl asbesto. Peržiūrėta direktyva jau priimta.
Be siūlomų teisės aktų pakeitimų ir Komisijos kitos veiklos sveikatos ir saugos srityje stebėsenos ir skatinimo, Parlamentas šiuo klausimu taip pat laikosi perspektyvinio požiūrio tyrinėdamas naujus rizikos veiksnius. Savo jis aptarė didėjantį skaitmeninių technologijų naudojimą ir vis dažnesnį darbą nuotoliniu būdu ir poveikį darbuotojų fizinei ir psichinei sveikatai. 2022m. kovo 10d. Parlamentas priėmė , kurioje pateikė keletą reikalavimų, be kita ko, dėl platesnio užmojo veiksmų profesinio vėžio klausimu ir platesnės bei išsamesnės direktyvos dėl raumenų ir kaulų sistemos sutrikimų ir reumatinių ligų, taip pat dėl lyčių aspekto įtraukimo į visas DSS priemones. Parlamentas taip pat ragina į strateginę programą įtraukti teisę atsijungti ir pasiūlyti direktyvą dėl psichosocialinės rizikos prevencijos. 2022m. liepos 5d. Parlamentas priėmė , kurioje pripažįstamas COVID-19 pandemijos poveikis darbo organizavimui ir darbuotojų psichinei sveikatai. Rezoliucijoje Parlamentas ragina Komisiją pasiūlyti teisėkūros iniciatyvas dėl psichosocialinės rizikos valdymo ir gerovės darbe ir pateikti ES psichikos sveikatos strategiją ir Europos priežiūros strategiją; Komisija jas jau pateikė. 2023m. gruodžio 12d. Parlamento Komisija primygtinai raginama peržiūrėti Europos profesinių ligų sąrašą (), kad į jį būtų įtraukti su darbu susiję psichikos sveikatos sutrikimai, visų pirma depresija, perdegimas, nerimas ir stresas. 2024m. kovomėn. Parlamentas priėmė .
Be to, Parlamentas pateikė Komisijai klausimus, į kuriuos atsakoma žodžiu, dėl psichikos sveikatos darbe ir ugniagesių darbo sąlygų gerinimo.
Daugiau informacijos šia tema pateikiama Užimtumo ir socialinių reikalų komiteto interneto svetainėje.
Victor Manuel Martinez Garzon / Monika Makay