Ϸվ

Evropska unija in njeni trgovinski partnerji

Evropska unija je zleti postopoma opustila proizvodnjo delovno intenzivnih izdelkov majhne vrednosti in se usmerila vproizvodnjo blaga blagovnih znamk višje vrednosti. Gospodarstvo Unije je odprto, zato je trgovina zanjo bistvenega pomena. Je tudi ena od ustanoviteljic in ključnih akterk Svetovne trgovinske organizacije (STO). Da bi premagala trgovinske ovire in zagotovila enake konkurenčne pogoje za svoja podjetja, se Unija tudi pogaja osprejetju več sporazumov oprosti trgovini.

Pravna podlaga

Č207 določa, da je skupna trgovinska politika vizključni pristojnosti Evropske unije.

Vodilni položaj Evropske unije

Evropska unija, Kitajska in Združene države Amerike so na svetu spribližno po 17,5%, 17% in 25,7% svetovnega bruto domačega proizvoda (BDP) vletu2023. Zaradi BDP, ki znaša približno 17bilijonovEUR, in odprtosti svojega trga ima Unija osrednjo vlogo pri oblikovanju svetovnega trgovinskega sistema, med drugim spodpiranjem Svetovne trgovinske organizacije. Gospodarska odprtost je Uniji prinesla znatne prednosti, saj je več kot 30milijonov delovnih mest vEU odvisnih od zunanje trgovine, svetovna gospodarska rast pa naj bi bila vprihodnje ustvarjena predvsem zunaj Evrope. Struktura in vzorci mednarodne trgovine so se bistveno preoblikovali zaradi novih gospodarskih akterjev in tehnoloških inovacij, zlasti digitalizacije. Današnje svetovno gospodarstvo je zelo prepleteno, tradicionalno trgovino skončnimi izdelki pa so večinoma nadomestile svetovne dobavne verige.

Čeprav je svetovna finančna kriza leta2009 negativno vplivala na gospodarsko uspešnost Unije, je EU lahko ohranila razmeroma močan položaj vblagovni menjavi, hkrati pa okrepila svojo vodilno vlogo vtrgovini sstoritvami. Pandemija covida-19 je upočasnila gospodarsko rast in sprožila razpravo ovrnitvi industrije vEvropo. Vrnitev proizvodnje se bo verjetno izvedla selektivno vkritičnih sektorjih, medtem pa so svetovne dobavne verige vse bolj razdrobljene, saj so ponudniki blaga in storitev vse bolj ločeni.

Vloga Evropske komisije in Evropskega parlamenta

Mednarodna trgovina je bila eno prvih področij, kjer so se države članice EU odločile odpovedati svoji suverenosti. Posledično so Komisiji naložile, da vnjihovem imenu odloča otrgovinskih zadevah, kar vključuje pogajanja omednarodnih trgovinskih sporazumih. Zdrugimi besedami: Unija se kot enoten subjekt pogaja vimenu vseh držav članic, tako odvo- kot ovečstranskih trgovinskih sporazumih. Iz bilance sistema za reševanje sporov vSTO je razvidno, da zna Unija vmednarodnih trgovinskih sporih zelo dobro braniti svoje interese. Evropska unija mednarodna trgovinska sredstva uporablja tudi za spodbujanje lastnih vrednot in politik ter skuša svoje regulativne prakse razširiti na preostali del sveta. Že tradicionalno je naklonjena odprtemu in pravičnemu sistemu mednarodnega trgovanja.

ZLizbonsko pogodbo se je leta2009 okrepila vloga Parlamenta, ki je postal sozakonodajalec za zadeve na področju trgovine in naložb ter tako enakovreden Svetu. Poleg tega je sto pogodbo dobil dejavnejšo vlogo pri pogajanjih omednarodnih trgovinskih sporazumih in njihovi ratifikaciji, saj je njegova odobritev zdaj obvezna. Nekateri deli trgovinske politike pa še vedno ostajajo vpristojnosti držav članic. Sodišče Evropske unije je 16.maja2017 objavilo mnenje, vkaterem je pojasnilo delitev pristojnosti med državami članicami in Unijo.

Trgovinska politika in usmerjenost

Ko so večstranska pogajanja vokviru Svetovne trgovinske organizacije orazvojni agendi iz Dohe zastala, je morala Unija najti alternativne načine za zagotavljanje boljšega dostopa do trgov tretjih držav. Vta namen je bila sprejeta nova generacija celovitih sporazumov oprosti trgovini, ki vključujejo veliko več kot samo znižanja carinskih dajatev in trgovino zblagom. Prvi tak sporazum oprosti trgovini nove generacije je bil sklenjen zJužno Korejo. Po ratifikaciji Evropskega parlamenta je uradno začel veljati decembra2015. Onovi politiki pričajo večstranski trgovinski sporazum med EU in Perujem, Kolumbijo in kasneje Ekvadorjem (od leta2016), ki velja od leta2013, pridružitveni sporazum zdržavami Srednje Amerike (sHondurasom, Nikaragvo, Panamo, Kostariko, Salvadorjem in Gvatemalo), katerih trgovinski steber se začasno uporablja od leta2013, Celoviti gospodarski in trgovinski sporazum med EU in Kanado (CETA), ki se začasno uporablja od septembra2017, sporazum oprosti trgovini med EU in Singapurjem, ki je začel veljati konec leta2019, ter sporazum oprosti trgovini med EU in Vietnamom, ki je začel veljati sredi leta2020. 1.februarja2019 je začel veljati sporazum ogospodarskem partnerstvu zJaponsko. Poleg tega sta Unija in Čile 13.decembra2023 podpisala posodobljen napredni okvirni sporazum med EU in Čilom, ki ga je 29.februarja2024 odobril Parlament. 22.novembra2023 pa je Parlament odobril sporazum oprosti trgovini med EU in Novo Zelandijo.

Odkar so bila leta2016 prekinjena pogajanja zZDA očezatlantskem partnerstvu za trgovino in naložbe (TTIP), se je Unija osredotočila na sporazume zZDA na posebnih področjih, kot so carine za industrijsko blago ali ugotavljanje skladnosti. Leta2019 so se zaključila pogajanja otrgovinskem sporazumu zustanovnimi članicami Mercosurja in pričakuje se ratifikacija njegovega osnutka. Poleg tega se je Unija začela pogajati osporazumih oprosti trgovini zIndonezijo, Tunizijo, Filipini in Avstralijo. Leta2021 so se znova začela pogajanja zIndijo, leta2023 pa sTajsko, pogajanja zMalezijo pa se bodo nadaljevala takoj, ko bodo okoliščine za to ugodne.

Zaradi pandemije covida-19 se je vletih2020 in2021 precej zmanjšal obseg mednarodne trgovine zblagom, tudi trgovine Unije zglavnimi trgovinskimi partnerji. Neupravičena in neizzvana vojna Rusije proti Ukrajini je vplivala na energetski in živilski trg.

Komisija je februarja2021 predstavila pregled trgovinske politike znaslovom , skaterim želi določiti potek trgovinske politike do leta2030. Pregled je nasledil strategijo „Trgovina za vse“ iz leta2015 in upošteva nastale geopolitične spremembe ter je vtrgovinsko besedišče poleg že znanih pojmov „pravičnost“ in „trajnostnost“ med drugim uvedel pojma „odločnost“ in „odpornost“. Njegov cilj je prilagoditi trgovinsko politiko aktualnim izzivom ter spodbuditi zeleni in digitalni prehod prek „odprte strateške avtonomije“.

Glavni trgovinski partnerji EU

Evropa je največja izvoznica industrijskih izdelkov in storitev na svetu. Vletu2023 je bilo največ blagaEU izvoženega vZdružene države Amerike, in sicer kar 19,7% vsega izvoza. Sledilo jim je Združeno kraljestvo s13%, sčimer je prehitelo Kitajsko, kamor Unija izvozi 8,8% vsega svojega blaga. na področju blagovne menjave sta bili vletu2022 vpadajočem vrstnem redu še Švica (7%) in Turčija (4%).

Kar zadeva trgovino sstoritvami, so bile vletu2022 , sledila pa sta jim Združeno kraljestvo in Švica.

ž

Evropska unija je največja svetovna vlagateljica in pomembna prejemnica neposrednih tujih investicij drugih držav. Zzačetkom veljavnosti Lizbonske pogodbe leta2009 so bile dodatno razširjene izključne pristojnosti Unije vmednarodnih trgovinskih zadevah, ki zdaj zajemajo tudi neposredne tuje investicije. Da bi razjasnila točno področje uporabe svojih pristojnosti glede naložb, je Komisija Sodišče Evropske unije zaprosila za mnenje osporazumu oprosti trgovini med EU in Singapurjem. Sodišče je vsvojem osporazumu oprosti trgovini med EU in Singapurjem iz leta2017 potrdilo, da večina vidikov neposrednih tujih investicij sodi vpristojnost Unije, razen nekaterih izjem, ki zadevajo zlasti reševanje sporov[1].

Svetovni delež neposrednih tujih investicij vletu2022 (vmilijardah USD in v% celote).

Stanje vhodnih neposrednih tujih investicij Stanje izhodnih neposrednih tujih investicij
Svetovni delež vmilijardah USD 44.252,759 (100%) 39.852,940 (100%)
EU 11.170,459 (25,24%) 12.726,307 (31,9%)
Združene države Amerike 10.461,684 (23,64%) 8.048,114 (20,19%)
Kitajska 3.822,449 (8,64%) 2.931,653(7,4%)
Kanada 1.439,848 (3,25%) 2.033,032(5,1%)
Japonska 225,367 (0,5%) 1.948.555 (4,9%)
Združeno kraljestvo 2.698,563 (6,1%) 2.203,114 (5,5%)

Vir: podatki generalnega direktorata Evropskega parlamenta za zunanjo politiko Unije, ki temeljijo na podatkih Evropske komisije/Eurostata.

Evropska unija je decembra2020 načeloma zaključila pogajanja ocelovitem sporazumu onaložbah sKitajsko, ki je vpostopku ratifikacije. Vletih2019 in2020 sta bila ratificirana sporazuma ozaščiti investicij sSingapurjem in Vietnamom. Unija je začela tudi pogajanja onaložbah zMjanmarom ter bo proučila, ali bi lahko podobna pogajanja začela tudi sTajvanom in Hongkongom. Ko bo Iran pristopil kSvetovni trgovinski organizaciji, bo proučila tudi možnost pogajanj sto državo. Decembra2020 je Unija sklenila sporazum otrgovini in sodelovanju zZdruženim kraljestvom, ki ga je Evropski parlament odobril maja2021. Ta sporazum določa ničelne tarife za trgovino zblagom in zajema tudi naložbe ter več drugih področij politike.

Za več informacij obiščite domačo stran Evropskega parlamenta otrgovini in globalizaciji.

[1]UNCTAD, (Poročilo onaložbah po svetu za leto2013). Stanje izhodnih in vhodnih neposrednih tujih investicij vmilijonih USD, ki je bilo vtej preglednici spremenjeno vmilijardeUSD, deleži pa so bili izračunani kot (vrednost države/svetovna vrednost)×100

Wolfgang Igler