Prověřování nových poslanců
U nově zvolených poslanců se kontroluje, zda nezastávají funkci, která je neslučitelná s funkcí poslance Evropského parlamentu.
Takovou funkcí může být například post ministra ve vládě členského státu nebo poslance národního parlamentu, funkce v Evropské komisi, na Soudním dvoře či ve správní radě Evropské centrální banky, na Účetním dvoře nebo v Evropské investiční bance. Poslanci EP rovněž nesmějí pracovat jako úředníci orgánů nebo institucí, které byly zřízeny na základě Smluv za účelem správy finančních prostředků Unie.
Jakmile jsou volební hlasy oficiálně sečteny, sdělí členské státy Evropskému parlamentu jména těch, kteří získali mandát; předseda EP současně vyzve příslušné orgány členských států, aby přijaly nezbytná opatření, která zabrání neslučitelnosti funkcí. Poslanci musí tuto skutečnost písemně potvrdit a předložit prohlášení nejpozději šest dní před ustavující schůzí Parlamentu.
Právoplatnost mandátu poslanců poté kontroluje na základě informací poskytnutých členskými státy. Rozhodnutí výboru je postoupeno předsedovi EP, který je oznámí na příštím plenárním zasedání. Parlament také rozhoduje o případných sporech podle Aktu ze dne 20. září 1976 o volbě členů Evropského parlamentu ve všeobecných a přímých volbách, s výjimkou sporů týkajících se vnitrostátních volebních zákonů.
Je-li zjištěno, že poslanec vykonává funkci neslučitelnou s poslaneckým mandátem, Parlament „konstatuje, že mandát je volný“.