Poslanci vyzývají k masivnímu navýšení vojenské pomoci Ukrajině
- Pseudoreferenda probíhající pod pohrůžkami použití zbraní jsou „neplatná“
- Ruské hrozby použitím jaderných zbraní neodradí EU od další pomoci Ukrajině
- Výzva k vytvoření mezinárodního tribunálu ad hoc pro trestný čin agrese na Ukrajině
- Incident s plynovodem Nord Stream ukazuje, že evropská kritická infrastruktura potřebuje větší ochranu
Poslanci naléhavě vyzývají všechny země a mezinárodní organizace, aby jednoznačně odsoudily pseudoreferenda na Ukrajině a snahu Ruska získat území silou.
V usnesení přijatém ve čtvrtek poslanci uvádějí, že výsledky pseudoreferend o anexi Doněcké, Chersonské, Luhanské a Záporožské oblasti, která probíhala pod pohrůžkami použití zbraní, jsou „neplatná“ a vyzývají členské státy, aby přijaly další přísné sankce.
Navýšení vojenské pomoci Ukrajině
Parlament oceňuje odvahu ukrajinského lidu, který chrání svou zemi a evropské hodnoty, a vyzývá členské státy a další země podporující Ukrajinu, aby výrazně zvýšily svou vojenskou pomoc, zejména v oblastech, kde o ni požádala ukrajinská vláda. „Váhající“ členské státy by měly přispět svým spravedlivým dílem vojenské pomoci, která je zapotřebí ke zkrácení této války.
Nedávné ruské hrozby použití jaderných zbraní jsou neodpovědné a nebezpečné, varují poslanci a vyzývají členské státy a mezinárodní partnery, aby připravily rychlou a rozhodnou reakci pro případ, že Rusko provede útok jadernými zbraněmi na Ukrajinu. Jakýkoli pokus Ruska prezentovat útoky na okupovaná území jako útok na Rusko, a tudíž jako důvod pro jaderný útok, je nezákonný a neopodstatněný a neodradí Evropskou unii od poskytování další pomoci Ukrajině na její sebeobranu, zdůrazňuje text usnesení.
Poslanci odsuzují mobilizaci v Rusku a opatření, která nutí obyvatele dočasně okupovaných území Ukrajiny k tomu, aby sloužili v ruských ozbrojených nebo pomocných silách, což je podle Ženevské úmluvy o ochraně civilních osob za války zakázáno. S cílem zachovat stabilitu v zemích jižního Kavkazu a Střední Asie, které přijímají značný počet ruských občanů, zejména v Gruzii, Kazachstánu, Uzbekistánu, Arménii a Kyrgyzstánu, vyzývá EP k zvýšení jejich podpory.
Lepší ochrana evropské kritické infrastruktury
Co se týká výbuchů u plynovodů Nord Stream, usnesení uvádí, že „podle stále častějších spekulací byly výsledkem koordinovaného a záměrného jednání ze strany státního subjektu“. Tyto výbuchy ukazují, jak nebezpečná byla politika zvyšující se závislosti na ruských fosilních palivech a že využívání energie jako zbraně bylo posunuto na novou úroveň. Poslanci proto vyzývají členské státy, aby považovaly ochranu kritické evropské infrastruktury za prioritu, zvýšily svou odolnost vůči vnějším útokům a dále podpořily odolnost partnerů EU ve východní Evropě a na západním Balkánu.
Parlament také vyzývá ke zřízení mezinárodního trestního tribunálu ad hoc, který by se zabýval trestným činem agrese na Ukrajině a „u něhož by byla vedena soudní řízení s Putinem a se všemi ruskými civilními a vojenskými činiteli a jejich prostředníky odpovědnými za zosnování, zahájení a vedení války na Ukrajině.“
Usnesení bylo přijato 504 hlasy (26 bylo proti a 36 se zdrželo hlasování).
Kontakty:
-
Snježana KOBEŠĆAK SMODIŠ
Press Officer -
Viktor ALMQVIST
Press Officer -
Hana RAISSI
Tisková atašé -
Iva LAŇOVÁ
Tisková atašé -
Markéta ŽIŽKOVÁ
Tisková atašé