Parlament schválil přelomová pravidla pro genderovou rovnost ve vedení společností
- 40 % křesel ve správních radách ženám
- Sankce pro společnosti, které pravidla nedodržují
- Změny se nedotknou malých a středních podniků s méně než 250 zaměstnanci
Do července 2026 budou muset všechny velké společnosti v EU zvýšit podíl žen ve svých řídících orgánech
V úterý byla přijata směrnice o zastoupení žen v řídících a dozorčích orgánech společností kótovaných na burzách. Na její přijetí se od zveřejnění původního návrhu čekalo deset let. Cílem směrnice je zavést transparentní postupy náboru zaměstnanců ve společnostech, tak aby do konce června 2026 bylo nejméně 40 % pozic členů dozorčí rady / nevýkonných členů správní rady nebo 33 % všech pozic členů správní rady obsazeno „osobami nedostatečně zastoupeného pohlaví“. To jsou v drtivé většině případů ženy.
Výběrová řízení však musí být transparentní a musí se při nich rozhodovat v prvé řadě podle kvalit uchazečů. Společnosti budou mít povinnost jednou ročně informovat o tom, jak zastoupení žen a mužů v jejich řídících a dozorčích orgánech vypadá. V případě, že cíle neplní, budou muset vysvětlit, jak hodlají situaci zlepšit. Informace o zastoupení žen a mužů budou také muset uvádět na svých internetových stránkách.
Směrnice se nevztahuje na malé a střední podniky s méně než 250 zaměstnanci.
Sankce
Členské státy musí stanovit přiměřené sankce, například finanční postihy. Ty však musí být dostatečně tvrdé, aby se společnostem porušování směrnice nevyplatilo. Státy mají možnost stanovit i další sankce: pokud by byl člen řídícího orgánu jmenován v rozporu se směrnicí, může být jeho jmenování zrušeno rozhodnutím soudu.
Prohlášení zpravodajů
Spoluzpravodajka Evelyn Regnerová (S&D, AT) uvedla: "Přijetí směrnice o ženách ve správních radách deset let po jejím návrhu je důležitým krokem vpřed v dosažení rovnosti žen a mužů. Konečně dáváme ženám spravedlivou šanci dostat se na nejvyšší pozice v podnicích a zlepšujeme řízení společností. Ženy jsou inovativní, chytré, silné a dokáží mnoho věcí. Odstraňujeme jednu z hlavních překážek, které ženám brání v dosažení "vrcholných pozic": neformální mužské sítě. Od teď bude při výběrovém řízení záležet na kompetencích více než kdykoli předtím, stejně tak na transparentnosti."
Spoluzpravodajka Lara Woltersová (S&D, NL) dodala: "Během deseti let, kdy byla tato směrnice upozaďována, zůstávaly správní rady převážně doménou mužů. V zemích, kde byly zavedeny závazné kvóty, však bylo jmenováno podstatně více žen. Díky tomuto zákonu již tyto země nebudou výjimkou a genderová vyváženost v představenstvech veřejně obchodovaných společností se stane normou v celé EU."
Další postup
Parlament a Rada nyní dohodu schválí formálním hlasováním, v platnost vstoupí 20 dní po zveřejnění v Úředním věstníku EU. Členské státy zavedou nová pravidla do dvou let.
Souvislosti
Evropská komise návrh směrnice poprvé předložila v roce 2012 a Evropský parlament k němu v roce 2013 přijal postoj, který měl být základem pro vyjednávání s Radou. Návrh však byl téměř deset let v Radě zablokován. Ministři pro zaměstnanost a sociální věci se na svém nakonec shodli až v březnu 2022. Vyjednavači Parlamentu a Rady dosáhli dohody letos v červnu.
V roce 2021 tvořly ženy pouze největších kótovaných společností v EU, přičemž mezi členskými státy existují značné rozdíly (rozpětí se pohybuje od 45,3 % ve Francii po 8,5 % na Kypru). I když zastoupení žen v řídících a dozorčích orgánech narůstá, .
Kontakty:
-
Natalie Kate KONTOULIS
Press Officer -
Yasmina YAKIMOVA
Press Officer -
Markéta ŽIŽKOVÁ
Tisková atašé -
Iva LAŇOVÁ
Tisková atašé