Průzkumy Eurobarometr napříč členskými státy 

ٳܲDZáԴ: 
 
ղٱřԴ:   
 

Sdílet tuto stránku: 

Parlament pravidelně provádí průzkumy Eurobarometr. Díky nim je možné sledovat, jaké názory občané zastávají, jaká mají očekávání, čeho se obávají nebo na co by v politice chtěli klást důraz.

Tyto průzkumy pokrývají širokou škálu témat, podrobně monitorují postoje občanů k EU a Evropskému parlamentu a sledují názory veřejnosti na evropské volby.

Historie obecných průzkumů Eurobarometru sahá do roku 1979, od roku 2007 navíc Evropský parlament zavedl i průzkumy specifické. Díky posbíraným údajům je možné udělat si detailní obrázek o aktuálním veřejném mínění ohledně činnosti EU či sledovat, jak se vyvíjelo. Některá data jsou rozčleněna podle členských států, jiná shrnují vývoj na celoevropské úrovni a nechybí ani sociální či demografické ukazatele. Veškeré výsledky Eurobarometru jsou dostupné veřejnosti a najdete je na .

Metodika průzkumu Eurobarometru

Průzkumy Eurobarometr zadávají především Evropský parlament a Evropská komise. Všechny průzkumy Eurobarometru se drží jedné a téže metodiky. Výsledky tak lze snadno porovnávat či sledovat vývoj. Vzorek standardně činí přibližně 27 tisíc respondentů ze všech 27 členských států EU, kteří pocházejí z obecné populace ve věku 15 let nebo starší.

Vzorek odráží sociodemografický kontext každého členského státu a je statisticky plně reprezentativní.

Ke každému průzkumu Parlament zveřejňuje následující dokumenty a informace:

  • úplnou zprávu (v angličtině),
  • shrnutí (ke dni zveřejnění v angličtině, později ho doplní francouzské a německé znění),
  • prezentaci EU–27 (v angličtině),
  • informační přehledy pro jednotlivé členské státy (v angličtině a v jazycích příslušné země),
  • prezentaci jednotlivých zemí (v angličtině, od jara 2023 také v dalších jazycích),
  • přílohu s kompletními výsledky a sociodemografickými údaji,
  • přidružený výpis dat ve formátu tabulky Excel,
  • kompletní soubor nezpracovaných dat z oddělení pro bezpečnost (na vyžádání).


Další služby oddělení pro monitorování veřejného mínění

Měsíčně vychází zpravodaj „Informace k plenárnímu zasedání“, který poslancům a širší veřejnosti zprostředkovává nejnovější poznatky z Eurobarometru o klíčových tématech plenárního zasedání. Na internetových stránkách EP bývá v pondělí každého týdne plenárního zasedání zveřejněno krátké informační sdělení.