Parlament nõuab „kuldsete passide“ keelustamist ja rangeid reegleid „kuldsetele viisadele“ 

Pressiteade 
 
 

Jaga seda lehte: 

  • „Kuldsed passid“ on küsitavad nii eetiliselt, õiguslikult kui ka majanduslikult ja tekitavad tõsise julgeolekuriski. 
  • „Kuldsete viisade“ jaoks on vaja ühtseid ELi õigusnorme, et võidelda rahapesu ja korruptsiooniga. 
  • „Kuldsed viisad“ tuleks ELi tasandil maksustada. 
Parlament ootab Euroopa Komisjonilt seadusandlikku ettepanekut, mis keelustaks "kuldsed passid". © AdobeStock/hamzeh  

Asjaolu, et ELi kodakondsust saab osta, on murettekitav. Investeerimise eest antava kodakondsuse ja elamisloa programme tuleks ELi tasandil reguleerida.

Esmaspäeval arutas täiskogu Euroopa Komisjoni, Prantsusmaa, Saksamaa, Itaalia, Ühendkuningriigi, Kanada ja USA võetud kohustust . Kolmapäeval võttis parlament vastu raporti, mis nõuab, et Euroopa Komisjon esitaks nn kuldseid passe ja viisasid käsitleva seaduse ettepaneku. Raport võeti vastu 595 poolthäälega. Vastu hääletas 12, erapooletuks jäi 74 parlamendiliiget.


„Kuldsed passid“ tuleb keelata


Parlament rõhutab, et investeeringute eest kodakondsuse saamise kavad, mille raames kolmandate riikide kodanikud ostavad teatud summa eest kodakondsuse, õõnestavad ELi kodakondsuse olemust. Parlament taunib Maltal, Küprosel ja Bulgaarias käibivat tava, sest sellega müüakse midagi, mis ei tohiks olla kaup. Lisaks rõhutab raport, et taolisi passitaotlusi on mõnikord heaks kiidetud ka siis, kui need ei vasta nõuetele. Seetõttu nõuab parlament, et „kuldsete passide“ programmid lõpetataks, sest nendega kaasnevad olulised julgeolekuriskid.


Ranged reeglid „kuldsetele viisadele“


Investeeringute eest elamisloa saamise programmid on küll vähem ohtlikud, ent ka neile tuleks kehtestada ühtsed ELi reeglid, mis aitaksid võidelda rahapesu, korruptsiooni ja maksudest kõrvalehoidumisega.

„Kuldsete viisade“ välja andmisele tuleks kehtestada:

  • range taustakontroll (kontrollida ka taotlejate pereliikmeid ja raha päritolu), kohustuslikud taustauuringud ELi andmebaasides ja kontrollimenetlused kolmandates riikides;
  • liikmesriikide aruandluskohustus, sealhulgas teavitamis- ja konsulteerimissüsteem, mis võimaldaks teistel liikmesriikidel vastuväiteid esitada;
  • nõuded taotleja minimaalse riigis elamise kohta ja nõuded investeeringute aktiivsuse, kvaliteedi, lisaväärtuse ja majandusliku panuse kohta.

Putini režiimiga seotud isikute viisad tuleb viivitamatult tühistada


Parlament väljendab heameelt, et liikmesriigid on võtnud kohustuse piirata kodakondsuse müüki Venemaa valitsusega seotud inimestele ja kutsub kõiki liikmesriike üles koheselt lõpetama investeeringute eest kodakondsuse ja elamislubade andmine Venemaa taotlejatele. Lisaks nõuab parlament tungivalt, et liikmesriigid vaataksid üle kõik viimastel aastatel Venemaa kodanikele välja antud elamisload, tagamaks, et ükski Venemaa kodanik, kellel on Putini režiimiga rahalised, ärilised või muud sidemed, ei säilitaks ELi kodakondsust või elamisluba.


Killustunud süsteem ja vahendajate roll


Parlamendiliikmed taunivad mõlema programmi puhul põhjaliku turvakontrolli puudumist, samuti ei tohiks liikmesriigid tugineda valitsusväliste osalejate tehtud kontrollile. Passide ja elamislubade saamiseks tehtud investeeringutele tuleb kehtestada tõsiseltvõetav ELi maks.

Lisaks tuleks rangelt reguleerida vahendajate rolli investeeringute eest elamislubade saamisel ning rakendada rikkumiste puhul karistusi.

Samuti nõuab parlament, et sarnased reeglid kehtiksid neile kolmandatele riikidele, kelle kodanikud saavad ELis viisavabalt reisida.

Tsitaat

鲹ǰöö Sophie in ‘t Veld (Renew, Madalmaad): „Sellised programmid on tagauks, mida kasutavad ELi tulekuks üksnes kahtlased isikud, kelle tegevus ei kannata päevavalgust. On aeg see uks sulgeda, et Vene oligarhid ja teised musta raha kasutajad ei pääseks enam sisse. Liikmesriikide valitsused on keeldunud probleemiga tegelemast, väites, et see ei kuulu ELi pädevusse. Arvestades tänast olukorda ei saa nad seda probleemi enam eirata.“

Järgmised sammud

Komisjon peab koostama seadusandliku ettepaneku või põhjendama oma otsust seda mitte teha.


Taust

Aastatel 2011–2019 sai ELis investeeringute eest kodakondsuse või elamisloa andmise programmidest kasu vähemalt 130 000 inimest ja asjaomased riigid teenisid sellega üle 21,8 miljardi euro. Investeeringute eest kodakondsuse andmise programmid on Maltal, Bulgaarias (valitsus on esitanud seaduseelnõu programmi lõpetamiseks) ja Küprosel (riigi kinnitusel menetletakse ainult enne 2020. aasta novembrit esitatud taotlusi). Kaheteistkümnes liikmesriigis kehtivad investeeringute eest elamisloa andmise programmid.