Rad zastupnika u EP-u 

Europski građani biraju zastupnike u Europskom parlamentu koji će ih predstavljati. Oni su zakonodavci EU-a i pozivaju Komisiju i države članice na odgovornost. Zastupnici u Europskom parlamentu imaju ključnu ulogu u odlučivanju o važnim aktualnim pitanjima kao što su, na primjer, klimatske promjene, migracije, ljudska prava i regulacija financijskih tržišta.

Svakodnevne radne obveze zastupnika podrazumijevaju rad za birače, rasprave u klubovima zastupnika te pregovore i glasanje u odborima i na plenarnoj sjednici.

Rad u odborima

U Parlamentu postoji više specijaliziranih odbora koji obuhvaćaju širok raspon područja politika. Oni kroz izmjene i donošenje izvješća pozorno analiziraju zakonodavne prijedloge. Odbori imenuju i tim zastupnika u Europskom parlamentu za vođenje pregovora s Vijećem o zakonodavstvu EU-a. Također donose izvješća o vlastitoj inicijativi, organiziraju saslušanja sa stručnjacima i nadziru ostala tijela i institucije EU-a.

Odbor čini između 25 i 90 punopravnih članova i isto toliko zamjenika.

Punopravni članovi odbora iz svojih redova biraju predsjednika i najviše četiri potpredsjednika, koji zajedno čine „predsjedništvo odbora”, na mandat od dvije i pol godine.

Parlament također može osnivati pododbore i posebne privremene odbore za određena pitanja, kao i istražne odbore radi istraživanja navodnih kršenja ili nepravilnosti u provedbi prava Unije. Parlamentarni odbori obično se sastaju u Bruxellesu. Njihove su rasprave javne i u načelu dostupne na internetu na svim službenim jezicima EU-a.