Etika i transparentnost
Parlament, čiji se zastupnici biraju izravno, brine se o tome da se na zastupnike, parlamentarni rad i administraciju primjenjuje širok raspon mjera transparentnosti kako bi građani mogli pratiti njegove rasprave i odluke.
Europski parlament pridaje veliku važnost integritetu, transparentnosti i odgovornosti političkih aktivnosti svojih zastupnika. Kako bi to osigurao, Parlament je uveo znatan broj pravila i mjera koje je u okviru sveobuhvatnog postupka revizije tijekom 2023. dodatno postrožio.
Pregled postojećih pravila dostupan je ovdje: /meps/hr/about/meps
Tijekom prvih mjeseci 2023. donesen je niz opsežnih reformi usmjerenih na jačanje integriteta, neovisnosti i odgovornosti Parlamenta uz istodobnu zaštitu slobodnog mandata zastupnika u Europskom parlamentu.
Pregled tih mjera dostupan je na za to namijenjenoj internetskoj stranici EP-a: /news/hr/headlines/eu-affairs/20230713STO02832/parlament-jaca-integritet-neovisnost-i-odgovornost
Zajednički registar transparentnosti EU-a
Registar transparentnosti otvoren je svim predstavnicima interesnih skupina koji pokušavaju utjecati na zakonodavni postupak i postupak provedbe politika institucija EU-a. Iz njega je vidljivo koji se interesi zastupaju, tko ih zastupa i u čije ime. Također se navode sredstva posvećena tim aktivnostima. Registrom se tako omogućuje javni nadzor, čime se građanima i interesnim skupinama omogućuje praćenje aktivnosti svih vrsta lobista.
Osim što mogu zatražiti , samo registrirani predstavnici interesnih skupina mogu biti pozvani kao govornici na javna saslušanja odbora, pružati potporu aktivnostima međuklubova zastupnika i sudjelovati u njima, primati obavijesti elektroničkom poštom o radu odbora, biti sudomaćini događanja i zatražiti pokroviteljstvo predsjednika. Moraju poštovati .
Europski parlament, Komisija i Vijeće postigli su dogovor oko uvođenja pravila za postizanje još veće transparentnosti kada je riječ o aktivnostima predstavnika interesnih skupina na razini EU-a. Predloženim novim međuinstitucijskim sporazumom nastoji se uključiti Vijeće u područje primjene registra lobista. Cilj je Parlamenta, Vijeća i Komisije da registracija postane de facto obvezna, a time i preduvjet za određene
aktivnosti lobiranja.
Više informacija o dogovorenim pravilima: Parlament odobrio nova pravila o zajedničkom obveznom registru transparentnosti | Vijesti | Europski parlament (europa.eu)
Transparentnost u pogledu kontakata zastupnika u Europskom parlamentu s predstavnicima interesnih skupina
U Poslovniku Europskog parlamenta utvrđeno je da izvjestitelji, izvjestitelji u sjeni i predsjednici odbora za svako izvješće koje sastave moraju na mrežnim stranicama objaviti informacije o planiranim sastancima s predstavnicima interesnih skupina koji spadaju u područje primjene Međuinstitucijskog sporazuma o registru transparentnosti. Svi ostali zastupnici pozvani su da to učine dobrovoljno. Informacije o sastancima objavljuju se na profilnim stranicama zastupnika.
Zastupnici koji sastavljaju izvješća ili mišljenja mogu svojim izvješćima priložiti zakonodavni otisak. Takav popis može pokazati koja je sva mišljenja te stajališta vanjskih stručnjaka izvjestitelj uzeo u obzir. Objavljuje se zajedno s izvješćem nakon njegova usvajanja u odboru.
Kodeks ponašanja zastupnika / izjava o financijskim interesima
Na zastupnike u Europskom parlamentu primjenjuje se Kodeks ponašanja kojim ih se obvezuje na podnošenje detaljne izjave o financijskim interesima, tj. izjave o svakoj vrsti potpore (financijske, kadrovske, materijalne) dodijeljene u vezi s njihovim političkim aktivnostima. Zastupnici također moraju prijaviti prisustvovanje događanjima koje su organizirale treće strane u slučaju da treća strana nadoknađuje troškove puta, smještaja ili boravka ili ih izravno plaća.
Nadalje, u Kodeksu ponašanja i Poslovniku Parlamenta navodi se da zastupnici ne smiju sudjelovati u plaćenom profesionalnom lobiranju koje je izravno povezano s postupkom donošenja odluka u EU-u. Informacije koje zastupnici dostavljaju u svojim izjavama nalaze se na njihovim pojedinačnim profilnim stranicama.
Javni pristup dokumentima
ҰԾ i rezidenti u Europskoj uniji imaju pravo pristupa dokumentima institucija, tijela, ureda i agencija Unije (članak 15. Ugovora o funkcioniranju Europske unije). Pravo pristupa dokumentima sastavni je dio politike transparentnosti koju provode europske institucije.
Internetska stranica javnog registra Europskog parlamenta sadrži upućivanja na dokumente koje je Parlament izradio ili primio od 3. prosinca 2001. Velikoj većini tih dokumenata može se izravno pristupiti ili ih se može besplatno preuzeti sa stranice.
Dokumenti koji nisu izravno dostupni u registru mogu se dobiti na zahtjev.
Upiti građana
ҰԾ se mogu obratiti Europskom parlamentu (Ask EP) kako bi dobili informacije o Europskom parlamentu, njegovim stajalištima i aktivnostima, organizaciji i pravilima, ovlastima i postupcima. Odjel ne može davati pravne savjete niti zauzimati politička stajališta.