Eetika ja läbipaistvus 

Otsevalitava institutsioonina hoolitseb Euroopa Parlament selle eest, et tagada oma liikmete ja nende parlamentaarse töö ning parlamendi administratsiooni läbipaistvus, et kodanikud saaksid jälgida parlamendis toimuvaid arutelusid ja otsustusprotsessi.

Euroopa Parlament pöörab suurt tähelepanu oma liikmete poliitilise tegevuse usaldusväärsusele, läbipaistvusele ja vastutusele. Selle tagamiseks on parlament kehtestanud arvukalt reegleid ja meetmeid, mida 2023. aastal põhjaliku läbivaatamise raames veelgi karmistatakse.

Ülevaade kehtivatest reeglitest on kättesaadav siin: /meps/et/about/meps#fourthanchor

1. aasta esimestel kuudel võeti vastu ulatuslikud reformid, mille eesmärk on tugevdada parlamendi usaldusväärsust, sõltumatust ja vastutust ning samas kaitsta Euroopa Parlamendi liikmete vaba mandaati.

Ülevaade nendest meetmetest on Euroopa Parlamendi veebilehel: /news/et/headlines/eu-affairs/20230713STO02832/parliament-strengthens-integrity-independence-and-accountability


ELi ühine läbipaistvusregister

Läbipaistvusregister on avatud kõigile huvirühmade esindajatele, kes tahavad ELi institutsioonide seadusandlikku tegevust ja poliitika rakendamist mõjutada. Registrist on näha, kes ja kelle nimel mingeid huvisid toetab ning milliseid ressursse selleks kasutatakse. Sel moel võimaldab register avalikku kontrolli, andes nii kodanikele kui ka huvirühmadele võimaluse lobistide tegevust jälgida.

Registreeritud huvide esindajatel on õigus taotleda . Ainult registreeritud huvide esindajaid võidakse kutsuda parlamendikomisjonide avalikel kuulamistel sõnavõtjana osalema, neil on võimalus toetada parlamendiliikmete laiendatud töörühmade tegevust ja selles osaleda, saada e-posti teel teavet komisjonide tegevuse kohta, olla ürituste kaaskorraldajaks ja parlamendi presidenti patrooniks paluda. Registreeritud huvirühmade esindajad peavad järgima läbipaistvusregistri .

Euroopa Parlament, komisjon ja nõukogu on otsustanud kehtestada reeglid, mis veelgi suurendavad huvirühmade esindajate tegevuse läbipaistvust ELi tasandil. Kavandatava uue institutsioonidevahelise kokkuleppe eesmärk on kaasata lobistide registri kohaldamisse ka nõukogu. Parlament, komisjon ja nõukogu tahavad teha registreerumise de facto kohustuslikuks, seades selle teatava lobitegevuse eeltingimuseks.

Lisateave kokkulepitud reeglite kohta: Ϸվ approves new rules for a common mandatory Transparency Register | Uudised | Euroopa Parlament (europa.eu)


Parlamendiliikmete ja huvirühmade esindajate kohtumiste läbipaistvus

Parlamendi kodukorras on ette nähtud, et raportöörid, variraportöörid ja komisjonide esimehed peavad iga raporti puhul internetis avaldama oma kohtumiste kava huvirühmade esindajatega, kes kuuluvad läbipaistvusregistrit käsitleva institutsioonidevahelise kokkuleppe kohaldamisalasse. Kõigil teistel parlamendiliikmetel on soovitatav oma kohtumistest vabatahtlikult aru anda. Teave huviesindajatega kohtumiste kohta avaldatakse parlamendiliikme profiililehel.

Raportit või arvamust koostav parlamendiliige võib lisada oma raportile nn õigusloomelise jalajälje ehk huviesindajate loendi, kellega ta nõu pidas. See loend annab ühtlasi tunnistust sellest, kui ulatuslikele väljastpoolt saadud eksperditeadmistele ja arvamustele raportöör on tuginenud. Kui raport on komisjonis vastu võetud, avaldatakse see koos õigusloomelise jalajäljega.

Parlamendiliikmete käitumisjuhend / majanduslike huvide deklaratsioon

Euroopa Parlamendi liikmed peavad järgima äٳܳܳԻ徱, mis kohustab neid esitama üksikasjaliku majanduslike huvide deklaratsiooni, mis sisaldab teavet poliitiliseks tegevuseks saadud toetuse kohta (rahaline ja materiaalne toetus, personal). Parlamendiliikmed peavad deklareerima ka oma osalemise kolmandate isikute korraldatud üritustel, mille puhul kolmas isik kas hüvitab nende sõidu-, majutus- ja elamiskulud või tasub need otse.

Nii käitumisjuhendis kui ka parlamendi kodukorras on öeldud, et parlamendiliikmed ei tohi tegeleda tasustatud kutselise lobitööga, mis on otseselt seotud ELi otsustusprotsessiga. Parlamendiliikmete majanduslike huvide deklaratsioonid avaldatakse nende profiililehtedel.

Üldsuse juurdepääs dokumentidele

Euroopa Liidu kodanikel ja elanikel on õigus tutvuda liidu institutsioonide, organite ja asutuste dokumentidega (ELi toimimise lepingu artikkel 15). Juurdepääs dokumentidele on Euroopa Liidu institutsioonide läbipaistvuspoliitika oluline osa.

Euroopa Parlamendi avaliku registri veebisait sisaldab viiteid dokumentidele, mille Euroopa Parlament on koostanud või saanud alates 3. detsembrist 2001. Suure enamikuga neist dokumentidest saab veebisaidil otse tutvuda ja neid tasuta alla laadida.

Dokumendid, millega ei ole võimalik registris vahetult tutvuda, võidakse teha kättesaadavaks taotluse alusel.

Kodanike teabenõuded

Kodanikel on võimalik võtta ühendust Euroopa Parlamendi teabenõuete üksusega Ask EP, et saada teavet Euroopa Parlamendi ning selle seisukohtade, tegevuse, ülesehituse, kodukorra, volituste ja menetluste kohta. Üksus ei anna õigusabi ega võta poliitilisi seisukohti.

 
 

Jaga seda lehte: