Az új EP-képviselők mandátumvizsgálata
Az újonnan megválasztott EP-képviselők mandátumvizsgálaton esnek át annak megállapítása érdekében, hogy nem töltenek-e be olyan tisztséget, amely összeegyeztethetetlen az EP-képviselői státusszal.
Ilyen helyzet állhat fenn például akkor, ha az EP-képviselő valamely uniós tagállam kormányának minisztere vagy parlamentjének tagja, vagy az Európai Bizottságnál, az Európai Bíróságnál, az Európai Központi Bank Igazgatóságánál, az Európai Számvevőszéknél vagy az Európai Beruházási Banknál tölt be tisztséget. A őé alapján a közösségi alapok kezelésére létrehozott uniós intézmények vagy szervek aktív tisztviselői sem lehetnek EP-képviselők.
Amint a választási eredmények hivatalossá válnak, a tagállamok közlik az EP-vel a mandátumot szerzett képviselők nevét, az elnök pedig felkéri az illetékes tagállami hatóságokat, hogy tegyék meg a szükséges intézkedéseket a tisztségek összeegyeztethetetlenségével kapcsolatos problémák elkerülése érdekében. Az EP-képviselőknek írásban kell megerősíteniük, hogy esetükben nem áll fenn összeférhetetlenség, és legkésőbb hat nappal a Parlament alakuló ülése előtt nyilatkozatot kell benyújtaniuk.
A Parlament Jogi Bizottsága utólagosan ellenőrzi az új EP-képviselők jogállását, és a tagállamok által szolgáltatott információk alapján hoz döntést. A döntésről értesítik a Parlament elnökét, aki a következő plenáris ülésen tájékoztatást nyújt ezzel kapcsolatban. A mandátumvizsgálat mellett a Parlament jogosult eldönteni az Európai Parlament képviselőinek közvetlen és általános választójog alapján történő választásáról szóló, 1976. szeptember 20-i okmány szerinti vitákat, kivéve azokat, amelyek a nemzeti választási jogszabályokon alapulnak.
Amennyiben megállapítást nyer, hogy egy EP-képviselő összeférhetetlen tisztséget tölt be, a Parlament „megállapítja a képviselői hely megüresedését”.