Hogyan kövesse a Parlament munkáját: rövid útmutató
A parlamenti szolgálatok több eszközzel é tájékoztatási szolgáltatással segítenek az újságíróknak figyelemmel kísérni a parlamenti szakbizottságok munkáját é a plenáris üléeket.
Tudósítás a plenáris üléekről
A Parlament plenáris fóruma évente tizenkétszer üléezik Strasbourgban, é néhányszor rövidebb egyeztetéekre is összeül Brüsszelben. (Lásd a 2024-as ülénaptárat.)
A strasbourgi plenáris ülét megelőző héten a Parlament sajtószolgálata plenáris í𱹱 tesz közzé a napirenden szereplő fő témákról, é a brüsszeli Anna Politkovszkaja teremben pénteken 11 órakor sajtótájékoztatót tart a képviselőcsoportok szóvivőinek rézvételével. Az üléhét hétfőjén 16.30-kor a sajtószolgálat ismét rövid tájékoztatót tart a Daphne Caruana Galizia sajtóteremben, Strasbourgban. A képviselőcsoportok vezetői maguk is rendszeresen tartanak sajtótájékoztatókat keddenként a strasbourgi sajtóteremben. A sajtókonferenciák időpontjait itt találja („Az összes esemény”-re kattintva). A sajtótájékoztatók élőben online é ڱéٱő is követhetők. Az újságírók távolról is feltehetnek kérdéeket.
A sajtószolgálat í𱹱 ad ki a brüsszeli üléek előtt, a parlamenti szóvivők pedig a VoxBox stúdióból tájékoztatják az újságírókat a plenáris ülé napirendjén szereplő főbb témákról.
A plenáris üléhét alatt a sajtószolgálat értesítőket é sajtóközleményeket ad ki (gyakran az EU összes hivatalos nyelvén), amelyek a Parlament sajtószobájának ɱDZ岹á érhetők el. Ha szeretne hírlevélben értesülni a sajtóközleményekről é a főbb történéekről, .
A plenáris üléhéten a szavazások előtt, illetve azok után sajtóreferensek állnak a média munkatársainak szolgálatára a Parlament sajtótermében, akik ismertetik a rézleteket, illetve a szavazások eredményeit. Nyelvtől é szakpolitikai területtől függően e-mailben é telefonon is lehet hozzájuk fordulni.
A parlamenti sajtószolgálat a Twitteren is jelen van néven, hogy azonnali információkkal szolgáljon az egyes üléekről. A bizottságoknak is van , ahol a szakpolitikai területüknek megfelelő aktualitásokról tájékoztatnak, é más hasznos információkat tesznek közzé.
Ezen a linken hasznos adatokat talál a kilencedik ciklus (2019-2024) összes plenáris ülééről, beleértve azok időtartamát, az elfogadott jogalkotási é nem jogalkotási eljárások számát, az üléenként benyújtott módosításokat é a szavazások számát.
Hivatalos dokumentumok é háttéranyagok
A Parlament külön weboldalt szentel a plenáris üléeknek, amelyen elérhetők a napirendek, az előterjesztett szövegek é módosító indítványok, a szavazások sorrendje, a szavazási listák é a szavazási eredmények, valamint a plenáris vitáknak az EU összes hivatalos nyelvére tolmácsolt, é az azokról kézült . A plenáris viták a Europe by Satellite (EbS) szintén megtekinthetők.
Az üléhetet megelőzően a parlamenti szolgálatok háttéranyagokat kézítenek a vitára é szavazásra bocsátott témákhoz. Az Európai Parlament Kutatószolgálata tájékoztatókat ad ki a szavazás tárgyát képező jogalkotási javaslatokról, a Parlament íDZ岹 pedig interjúkat hoz le vezető tisztségviselőkkel, cikkeket közöl az aktualitásokról, é hasznos infografikákkal szolgál. A további ingyen letölthető Ǵڱéٱ é fényképek közül lehet válogatni.
Minden jogalkotási javaslat bekerül a nyilvános , ahol alakulásuk a jogalkotási eljárás minden szakaszában – az adott javaslatokért felelős parlamenti képviselők neveivel együtt – nyomon követhető. A jogszabálytervezetek útját ugyanígy figyelemmel lehet kísérni a jogalkotási menetrendben is.
Az weboldal az egyének é a régiók szemszögéből mutatja be az uniós döntéek előnyeit. Az Európai Parlament Kutatószolgálatának hasznos ábrákat, grafikonokat, táblázatokat, podcastokat é térképeket találnak azok, akiknek statisztikai adatokra van szükségük valamilyen témában.
Tudósítás a szakbizottsági vitákról é szavazásokról
A plenáris vitát é szavazást megelőzően a képviselők parlamenti szakbizottságokban vitatják meg é bocsátják szavazásra a jogalkotási javaslatokat, állásfoglalásokat é saját kezdeményezéű jelentéeket (lásd a parlamenti éԲԲá). Az eljárásokról é a szakbizottságokon belüli munkáról itt talál bővebb információt.
A Parlament sajtószolgálata hírlevélben tájékoztat a következő heti főbb témákról é eseményekről, amelyeket a íDZ岹Dz is közzé tesz. feliratkozni a levelezőlistára. A sajtóreferensek a szakbizottságok napirendjén szereplő főbb kérdéekről e-mailben é a Twitteren is értesítik a média munkatársait, a szakbizottsági szavazásokat követően pedig ugyanígy kiküldik a sajtóközleményeket é a sajtókonferenciák rézleteit.
A sajtószolgálat szakbizottságok szerinti Twitter-fiókjai feltüntetve. Az egyes szakpolitikai területekért é szakbizottságokért felelős sajtóreferensek elérhetősége megtalálható a parlamenti sajtószoba ɱDZ岹á.
A képviselők dokumentumai é elérhetőségei
A szakbizottságok tagjainak neve é elérhetősége az egyes bizottságok weboldalain szerepel a napirendekkel, ülénaptárakkal é más háttéranyagokkal egyetemben. Ugyanitt elérhetők az előterjesztéek é módosító indítványok szövegei, a szavazási listák, valamint a jelentétevők é a bizottsági koordinátorok nevei, csakúgy mint a szavazások eredményeit taglaló sajtóközlemények, az üléek online közvetítéére mutató linkek é a szakbizottság megbízásából kézült tanulmányok.
Az EP Kutatószolgálatának weboldalain é a Parlament íDZ岹á a szakbizottsági szavazások előtt hasznos háttéranyagokat tesznek közzé a parlamenti szolgálatok.
徱áó
A Parlament épületeibe való belépéhez, a sajtószobák é médiaeszközök használatához akkreditáció szükséges. A médiaakkreditáció különböző módozatairól a parlamenti sajtószoba médiaakkreditációval foglalkozó oldalán olvashatók rézletes é praktikus információk. Médiaakkreditációt .