Etika a transparentnosť
Priamo volený Parlament zabezpečuje širokú škálu opatrení v oblasti transparentnosti, ktoré sa týkajú poslancov, parlamentnej činnosti aj administratívy. čԾ tak môžu sledovať rozpravy a rozhodnutia Parlamentu.
Európsky parlament kladie veľký dôraz na integritu a transparentnosť politických aktivít svojich poslancov, ako aj zodpovednosť v súvislosti s týmito aktivitami. V snahe zaručiť ich zaviedol Parlament množstvo pravidiel a opatrení, ktoré sa v roku 2023 v rámci komplexného procesu revízie ešte viac posilňujú.
Prehľad platných pravidiel možno nájsť tu: /meps/sk/about/meps#fourthanchor
V posledných mesiacoch bol prijatý súbor rozsiahlych reforiem zameraných na posilnenie integrity, nezávislosti a zodpovednosti a zároveň na ochranu slobodného mandátu poslancov EP.
Prehľad týchto opatrení sa nachádza na tejto osobitnej webovej stránke EP: /news/sk/headlines/eu-affairs/20230713STO02832/parlament-posilnuje-integritu-nezavislost-a-zodpovednost
Spoločný register transparentnosti EÚ
Register transparentnosti je otvorený pre všetkých zástupcov záujmových skupín, ktorí sa snažia ovplyvniť proces tvorby právnych predpisov a vykonávania politík inštitúcií EÚ. Umožňuje vidieť, kto, v koho mene a aké záujmy sleduje, ako aj zdroje vyčlenené na tieto čԲԴDzپ. Týmto spôsobom register umožňuje verejnú kontrolu, pričom občanom a záujmovým skupinám umožňuje sledovať činnosti všetkých druhov lobistov.
Odhliadnuc od žiadostí o môžu na verejných vypočutiach výborov vystupovať ako rečníci iba registrovaní zástupcovia záujmových skupín. Len títo zástupcovia môžu podporovať činnosti medziskupín poslancov EP a zúčastňovať sa na nich, dostávať e-mailové upozornenia o činnosti výborov, spoluorganizovať podujatia a požiadať predsedu o patronát. Musia dodržiavať .
Európsky parlament, Komisia a Rada sa dohodli na zavedení pravidiel s cieľom ešte viac zvýšiť transparentnosť činností zástupcov záujmových skupín na úrovni EÚ. Cieľom navrhovanej novej medziinštitucionálnej dohody je zahrnúť aj Radu do rozsahu pôsobnosti registra lobistov. Parlament, Rada a Komisia sa spoločne usilujú o to, aby sa registrácia v podstate stala nevyhnutnou podmienkou pre určité lobistické
čԲԴDzپ.
Viac informácií o dohodnutých pravidlách: Parlament schválil nové pravidlá spoločného povinného registra transparentnosti | Spravodajstvo | Európsky Parlament (europa.eu)
Transparentnosť kontaktov poslancov EP so zástupcami záujmových skupín
Rokovací poriadok EP stanovuje, že spravodajcovia, tieňoví spravodajcovia a predsedovia výborov sú v súvislosti s každou správou povinní zverejniť online informácie o svojich plánovaných stretnutiach so zástupcami záujmových skupín, na ktorých sa vzťahuje medziinštitucionálna dohoda o registri transparentnosti. Od všetkých ostatných poslancov sa vyžaduje, aby tak urobili dobrovoľne. Informácie o stretnutiach sa zverejňujú na profilových stránkach poslancov.
Poslanci EP sa pri vypracúvaní správ alebo stanovísk môžu rozhodnúť, či k svojim správam priložia legislatívnu stopu. Takýto zoznam môže preukázať rozsah externých odborných znalostí a stanovísk, ktoré mal spravodajca k dispozícii. Následne sa uverejní spolu so správou po jej prijatí vo výbore.
Kódex správania poslancov EP/Vyhlásenie o finančných záujmoch
Poslanci Európskeho parlamentu sa musia riadiť kódexom správania, ktorý im ukladá povinnosť predložiť podrobné vyhlásenie o finančných záujmoch, t. j. o akejkoľvek podpore (finančnej, personálnej, materiálnej), ktorá sa im poskytuje v súvislosti s ich politickou činnosťou. Poslanci EP musia tiež predkladať vyhlásenia o svojej účasti na podujatiach usporiadaných tretími stranami, ak tretia strana priamo platí alebo následne uhrádza ich cestovné výdavky, výdavky na ubytovanie alebo na pobyt.
Okrem toho sa v kódexe správania, ako aj v rokovacom poriadku Parlamentu uvádza, že poslanci EP sa nesmú zapájať do plateného profesionálneho lobizmu priamo spojeného s rozhodovacím procesom EÚ. Informácie, ktoré poslanci uvedú vo svojich vyhláseniach, sa zverejňujú na ich profilových stránkach.
Prístup verejnosti k dokumentom
čԾ a osoby s pobytom v Európskej únii majú právo na prístup k dokumentom inštitúcií, orgánov, úradov a agentúr Únie (článok 15 Zmluvy o fungovaní Európskej únie). Právo na prístup k dokumentom je nevyhnutnou súčasťou politiky transparentnosti, ktorú vykonávajú európske inštitúcie.
Webová stránka verejného registra Európskeho parlamentu obsahuje odkazy na dokumenty, ktoré inštitúcia vytvorila alebo jej boli doručené od 3. decembra 2001. Takmer všetky dokumenty si možno na stránke bezplatne pozrieť a stiahnuť.
Dokumenty, ktoré nie sú priamo prístupné v registri, sú k dispozícii na požiadanie.
Žiadosti občanov o informácie
čԾ sa môžu obrátiť na oddelenie EP pre žiadosti občanov o informácie (Ask EP) a získať informácie o Európskom parlamente, jeho pozíciách a činnostiach, organizácii a pravidlách, právomociach a postupoch. Oddelenie nemôže poskytovať právne poradenstvo ani zaujímať politické postoje.