Poslanci: Poskytovať Ukrajine vojenskú pomoc budeme tak dlho, ako bude potrebné 

Tlačová správa 
 
 

Zdieľať túto stránku: 

  • Členské štáty EÚ musia zvážiť poskytnutie západných stíhačiek Ukrajine 
  • Ruské aktíva zmrazené EÚ by mali byť použité na obnovu Ukrajiny 
  • Je potrebné podstatne rozšíriť sankcie EÚ voči Moskve a jej spojencom 
  • krajina, Komisia a Rada by sa mali usilovať o začatie prístupových rokovaní tento rok 
Európsky parlament je naďalej vytrvalý vo svojej neochvejnej podpore pre Ukrajinu © Ludovic Marin/POOL/AFP  

Poslanci vyzvali, aby sa seriózne zvážilo dodávanie stíhačiek, vrtuľníkov, vhodných raketových systémov a výrazne vyššieho objemu munície na Ukrajinu.

V uznesení pri príležitosti prvého výročia ruskej vojny proti Ukrajine, poslanci dôrazne odsúdili agresiu Moskvy a opätovne potvrdili svoju neochvejnú solidaritu s ľudom a vedením Ukrajiny.

Potvrdili svoju podporu poskytovaniu vojenskej pomoci Ukrajine tak dlho, ako to bude potrebné, a vyzvali, aby sa seriózne zvážili dodávky západných bojových lietadiel a vrtuľníkov, vhodných raketových systémov a podstatné zvýšenie dodávok munície Kyjevu. Ukrajina musí byť nielen schopná brániť sa, ale aj získať plnú kontrolu nad celým svojím medzinárodne uznaným územím.

Ďalšie sankcie a konfiškácia ruského majetku na obnovu Ukrajiny

Uznesenie vyzýva členské štáty EÚ, aby do konca februára prijali desiaty sankčný balík proti Rusku a jeho spojencom a podstatne rozšírili jeho rozsah. Vyzýva tiež EÚ, členské štáty a ich spojencov, aby zefektívnili už zavedené sankcie a podnikli naliehavé kroky s cieľom zabrániť akýmkoľvek pokusom o obchádzanie týchto reštriktívnych opatrení.

Pokiaľ ide o ďalšie kroky, poslanci požadujú, aby bol sfinalizovaný právny režim, ktorý by umožnil skonfiškovať ruský majetok zmrazený Európskou úniou. Tieto aktíva by sa potom mali použiť na rekonštrukciu krajiny a na odškodnenie obetí vojny. Zdôraznili tiež, že po skončení vojny by mali byť na Rusko uvalené prísne reparácie, aby podstatne prispelo k rekonštrukcii Ukrajiny.

Vyvinúť úsilie na začatie prístupových rokovaní s Ukrajinou

Parlament ďalej zdôrazňuje, že ruská agresia zásadne zmenila geopolitickú situáciu v Európe, „ktorá si vyžaduje odvážne a komplexné politické, bezpečnostné a finančné rozhodnutia EÚ“. V tejto súvislosti poslanci opätovne zdôraznili, že podporujú rozhodnutie Európskej rady z leta minulého roka udeliť Ukrajine štatút kandidátskej krajiny EÚ. Vyzývajú tiež Ukrajinu, Komisiu a Radu, aby sa usilovali o začatie prístupových rokovaní v tomto roku, pričom zdôrazňujú, že pristúpenie k EÚ zostáva aj naďalej procesom založeným na zásluhách, pokiaľ ide o príslušné postupy a závislým na plnení kritérií.

Všetky podrobnosti bude možné nájsť v uznesení, ktoré bude k dispozícii v plnom znení tu. (16.2.2023)

Uznesenie bolo schválené 444 hlasmi za, 26 proti a 37 sa zdržalo hlasovania.

Záznam z rozpravy v pléne s predsedníčkou Európskej komisie Ursulou von der Leyen, šéfom EÚ pre zahraničnú politiku Josepom Borrellom a švédskym predsedníctvom Rady sa nachádza tu. (15.2.2023)