Stručný sprievodca Európskym parlamentom
Európsky parlament je legislatívnym orgánom Európskej únie (EÚ) a jednou z jej siedmich inštitúcií. Jeho priamo volený a jeho členovia zastupujú všetky členské krajiny EÚ.
Európsky parlament rozhoduje o právnych predpisoch EÚ (vrátane viacročného rozpočtu) spolu s Radou EÚ. Tú tvoria vlády jednotlivých členských krajín. Zistite viac o právomociach Európskeho parlamentu.
Voči Európskemu parlamentu (EP) vyvodzujú svoju zodpovednosť ostatné inštitúcie EÚ, napríklad Európska komisia. Parlamentu volí predsedu Európskej komisie a zohráva kľúčovú úlohu pri preverovaní dezignovaných komisárov počas jednotlivých vypočutí.
Organizácia Parlamentu
V desiatom volebnom období má Európsky parlament 720 poslancov. Počet poslancov EP zvolených z každej krajiny EÚ je odsúhlasený pred každým voľbami a je založený na princípe zostupnej proporcionality, čo znamená, že každý poslanec z väčšej krajiny zastupuje viac ľudí ako poslanec z menšej krajiny.
Poslanci EP sú organizovaní podľa politickej príslušnosti, nie podľa národnosti, a pridávajú sa k politickým skupinám, ktoré majú zástupcov z mnohých krajín. Tu nájdete počet poslancov EP podľa krajín.
Predseda parlamentu je volený spomedzi jeho členov na obnoviteľné obdobie dva a pol roka. Predseda zastupuje Európsky parlament navonok a v jeho vzťahoch s ostatnými inštitúciami EÚ. Roberta Metsola bola znovu zvolená za predsedníčku v júli 2024 do januára 2027.
Predseda dohliada na prácu Parlamentu a jeho orgánov, ako aj na rozpravy v pléne a dohliada na dodržiavanie rokovacieho poriadku Parlamentu. Na začiatku každého zasadnutia Európskej rady predseda Európskeho parlamentu vyjadruje stanovisko Parlamentu a jeho obavy, pokiaľ ide o body programu a iné témy.
Po schválení rozpočtu Európskej únie Parlamentom ho predseda podpíše, čím vstúpi do platnosti. Predseda EP aj predseda Rady podpisujú všetky legislatívne akty prijaté v rámci riadneho legislatívneho postupu.
Parlamentné výbory
ýǰ menia a dopĺňajú legislatívne návrhy prostredníctvom prijímania správ a predkladania pozmeňujúcich a doplňujúcich návrhov plénu a menujú vyjednávací tím, ktorý vedie rokovania s Radou o právnych predpisoch EÚ. Prijímajú aj správy z vlastnej iniciatívy, organizujú vypočutia s odborníkmi a kontrolujú ostatné orgány a inštitúcie EÚ.
Počas 10. volebného obdobia budú poslanci rozdelení do 22 špecializovaných stálych výborov a dvoch podvýborov, ktoré majú 25 až 90 riadnych členov a rovnaký počet náhradníkov. Tu nájdete zoznam súčasných stálych výborov a podvýborov. V decembri 2024 Parlament zriadil dva nové osobitné výbory: jeden pre iniciatívu „Európsky štít na obranu demokracie“ a druhý na riešenie bytovej krízy v EÚ.
Každý výbor má svojho predsedu a maximálne štyroch podpredsedov, ktorých si členovia výboru zvolili na svojom prvom ustanovujúcom zasadnutí. Spolu tvoria „predsedníctvo výboru“ na dva a polročné funkčné obdobie. Politické zloženie výborov odráža zloženie celého Parlamentu.
Predsedovia výborov koordinujú prácu výborov v rámci Konferencie predsedov výborov (CCC).
Politické skupiny
Politická skupina musí pozostávať z najmenej 23 poslancov EP zvolených najmenej v jednej štvrtine členských štátov (t. j. najmenej v siedmich krajinách), ako je stanovené v článku 33 rokovacieho poriadku Parlamentu. Vytvorením skupiny poslanci z definície akceptujú, že sú politicky spriaznení – politické vyhlásenie, v ktorom sa uvádza účel skupiny, je zahrnuté vo vyhlásení zaslanom predsedovi. Politickú skupinu možno zriadiť kedykoľvek počas volebného obdobia.
Politické skupiny si môžu najať zamestnancov a majú k dispozícii administratívne zariadenia financované z rozpočtu Parlamentu. ʰíٱ Parlamentu stanovuje pravidlá riadenia a kontroly týchto fondov a zariadení. Finančné prostriedky, ktoré majú skupiny k dispozícii, sú určené nielen na pokrytie administratívnych a prevádzkových nákladov na zamestnancov skupiny, ale aj nákladov na politické a informačné aktivity v súvislosti s politickými prioritami Európskej únie.
Rozpočet sa nesmie použiť na financovanie žiadnej formy európskej, národnej, regionálnej alebo miestnej volebnej kampane ani na financovanie politických strán na vnútroštátnej a európskej úrovni alebo ich závislých orgánov.
Nie všetci poslanci sedia v skupine. Tí, ktorí nie sú zaradení v skupine, sa nazývajú „nezaradení“ členovia. Majú tiež nárok na zamestnancov a majú práva podľa pravidiel stanovených predsedníctvom.
V Európskom parlamente je v súčasnosti osem politických skupín:
- Skupina Patrioti za Európu
Každá politická skupina si volí svojho predsedu alebo spolupredsedov.
Predsedovia politických skupín a predseda EP tvoria Konferenciu predsedov EP.
Konferencia predsedov organizuje činnosť a legislatívne plánovanie Parlamentu, rozhoduje o zodpovednostiach a členstve vo výboroch a delegáciách a je zodpovedná za vzťahy s ostatnými inštitúciami EÚ, národnými parlamentmi a krajinami mimo EÚ.
Politické skupiny si volia „koordinátorov“ parlamentných výborov. Títo sú politickými lídrami každej skupiny vo výbore. Koordinujú názor svojej skupiny na témy prerokovávané vo výbore a spolu s predsedom a podpredsedami organizujú prácu výboru.