Справедливи минимални заплати: мерки за достойни условия на живот в ЕС
Европейският парламент одобри нови правила, които да гарантират, че минималните заплати в ЕС осигуряват достоен стандарт на живот.
Парламентът настоява от години за гарантирането на адекватни доходи на всички работещи в ЕС. През последното десетилетие в много страни от ЕС. Осигуряването на справедливо минимално заплащане е важен инструмент в борбата с това явление.
През септември 2022 г. депутатите приеха европейски правила за минималните работни заплати. Парламентът очаква, че те ще доведат до реален ръст на заплатите и ще предотвратят конкуренцията по разходи за труд в рамките на единния пазар, а също и ще помогнат за намаляване на разликата в заплащането на мъжете и жените. Близо 60% от тези, които получават минимални заплати в ЕС, са жени.
Какво предвижда новото законодателство на ЕС за минималните заплати
Страните в ЕС ще трябва да гарантират, че национално определената минимална заплата осигурява достоен стандарт на живот. За целта те могат да използват различни индикатори:
- национална кошница от стоки и услуги, които могат да включват културни, образователни и социални дейности;
- референтни стойности, използвани често в международен план, като 60% от нивото на брутната медианна заплата (заплатата, за която е вярно, че 50% от работещите получават по-малко от нея, а другите 50% – повече), или 50% от брутната средностатистическа заплата;
- праг на бедността;
- покупателна способност на минималните заплати.
Националните правителства ще трябва да актуализират минималните заплати на всеки две години, или най-много на четири години, ако те използват автоматични механизми за индексация.
Освен това държавите ще трябва да насърчават колективното договаряне на заплати и да гарантират, че работещите имат достъп до процедури за разрешаване на спорове и възможности да търсят правата си.
Инспекции ще проверяват дали условията на труд отговарят на правилата.
Защо са нужни правила за минималните заплати на ниво ЕС?
Минималната работна заплата е най-ниското възнаграждение, което работодателите могат да дадат на служителите си за техния труд. Във всички страни от ЕС има някаква форма на минимална заплата, но в повечето тя не е достатъчна, за да покрие всички разходи за живот.
Около 70% от работещите на минимална заплата в ЕС са заявили през 2018 г., че имат проблеми с посрещането на разходите.
Около 10%
от работниците в ЕС са заплашени от бедност (Европейска фондация за подобряване на условията на живот и труд )
Минималните заплати в страните от ЕС
Нивото на минималното заплащане варира силно в ЕС: най-ниски минимални заплати през 2022 г. са получавали хората в България (332 евро), а най-високи - в Люксембург (2 256 евро). Важен фактор в това отношение са .
В страните от ЕС има два основни начина за определяне на минималните заплати:
- Минимални заплати, регламентирани чрез законодателството - в повечето страни в ЕС съществуват специални законодателни норми за минималното ниво на заплащане
- Минимални заплати, договорени между социалните партньори - в шест страни в ЕС (Австрия, Дания, Италия, Кипър, Финландия и Швеция) заплащането е обект на колективно договаряне между профсъюзите и работодателите.
Работниците имат право на справедливо възнаграждение, което осигурява достоен стандарт на живот.
Прочетете какво още прави ЕС за защита на правата на работещите:
- Парламентът иска да гарантира правото на хората да се откъсват от работата;
- Европейско законодателство осигурява повече права на отпуск на родителите;
- ЕС защитава правата на работещите за цифрови платформи.
Материалът е публикуван първоначално през 2021 г. и е актуализиран, за да отрази приемането на законодателния текст от Европейския парламент през септември 2022 г..