Свобода на пресата: подкрепата на Европейския парламент за журналистите
Свободата на пресата се намира под натиск в ЕС и по света. Научете как Европейският парламент подкрепя работата на журналистите.
Журналистиката е изправена пред все повече предизвикателства, като нови цифрови канали се използват за разпространението на дезинформация в един разделен свят. Макар че Европа остава най-безопасният континент за журналистите и свободата на медиите, в някои страни има случаи на нападения и тормоз на журналисти, а войната в Украйна усложнява допълнително ситуацията.
Европейският парламент последователно защитава свободата на пресата и медийния плурализъм в ЕС и по света. По повод на Световния ден на свободата на печата (3 май) депутатите подчертаха значението ѝ за правата на човека. Те изразиха безпокойство от растящия брой атаки срещу журналисти и подчертаха, че свободната преса има ключово значение за демокрацията.
Законодателен акт за свободата на медиите
Евродепутатите одобриха ново законодателство за защита на журналистите и медиите в ЕС от политическа или икономическа намеса през март 2024 г. Със законодателния акт за свободата на медиите страните в ЕС ще бъдат задължени да предпазват независимостта на медиите, а вмешателство от всякакъв характер в редакционни решения ще бъде забранено.
Новите правила забраняват на властите да налагат натиск върху журналистите и редакторите и да ги принуждават да разкриват своите източници. Употребата на шпионски софтуер спрямо журналисти ще бъде възможна единствено при разследване на сериозни престъпления и то с предварително разрешение от съда. Допълнителни разпоредби защитават медиите от произволни решения на големите социални мрежи да изтриват или ограничават достъпа до тяхно съдържание.
Новото законодателство цели да осигури прозрачност за това кой контролира медиите. Всички медии ще бъдат задължени да оповестяват своите собственици.
Други мерки за защита на свободата на пресата
Нови правила, приети от Парламента през февруари 2024 г., целят да защитят журналистите и други хора от безпочвени съдебни дела, заведени само за да ги сплашат. Ответниците ще имат право да искат прекратяване на ранен етап на случаи и заплащането от ищеца на всички разходи по производството.
В доклади, приети през март 2022 г. и през юни 2023 г., депутатите призоваха ЕС да изготви обща стратегия за реагиране на кампании на външна намеса и дезинформация и призоваха за по-голяма подкрепа за независимите медии, за изследователите и хората, които проверяват верността на фактите.
През юни 2023 г. по предложение на специална парламентарна комисия бяха приети препоръки срещу злоупотребите с шпионски софтуер, който е бил използван незаконно срещу журналисти и политически опоненти в някои страни.
На 3 май 2023 г. Парламентът даде начало на третото издание на наградата „Дафне Каруана Галиция“ за журналистика в памет на убитата през 2017 г. малтийска журналистка.
Свободата на изразяване на мнения и плурализмът на медиите са ценности, залегнали в , както и в .
Безопасността на журналистите по света
В много страни от ЕС ситуацията със свободата на медиите е добра, но в резолюция от ноември 2020 г. Европейският парламент изрази безпокойство за състоянието на обществените медии в някои страни. Депутатите подчертаха, че медийната свобода, плурализмът и безопасността на журналистите са ключови компоненти на правото на свобода на изразяването и информацията и имат основно значение за демократичното функциониране на ЕС.
В последните години се регистрират нападения срещу журналисти в различни държави. Гръцкият журналист Йоргос Караивас беше застрелян в Атина през април 2021 г., а нидерландският репортер Петер де Фрийс бе убит в Амстердам през юли 2021 г.
Войните по света причиняват смъртни случаи на журналисти. По над 120 журналисти и медийни работници са били убити в Газа, а много други ранени, през първите четири месеца на конфликта, започнал след терористичните атаки на Хамас на 7 октомври 2023 г.
от февруари 2024 г. показват, че поне 14 журналисти са загинали от началото на руското нашествие в Украйна през февруари 2022 г.