Změny klimatu v Evropě: fakta a čísla

Jaké jsou dopady klimatických změn v Evropě? Regionální dopady, hlavní znečišťovatelé, redukce skleníkových plynů a další statistiky shrnujeme v tomto článku.

Ilustrační koláž: zelená louka vedle vyprahlé pustiny
Jak se projevují změny klimatu ©AP Images/European Union 2018 - EP

Změna klimatu je celosvětový problém, ale jak se konkrétně projevuje v Evropě? Následující fakta a čísla vysvětlují příčiny, důsledky a vývoj.

Největší evropští znečišťovatelé: země a sektory


Evropská unie je třetím největším emitentem skleníkových plynů na světě. Horší znečištění způsobují už jenom Čína a Spojené státy americké, za námi je Indie, Rusko a Japonsko (podle dat z roku 2015).

Jak jsou na tom jednotlivé státy v Evropské unii? Mezi pět největších producentů skleníkových plynů v roce 2019 patřilo Německo, Francie, Itálie, Polsko a Španělsko. Česká republika byla na sedmém místě.

Nejvíce emisí (77,01 %) pocházelo v roce 2019 z výroby elektřiny, zatímco například ze zemědělství to bylo 10,55 %, průmysl vyprodukoval 9,10 % z celkově naměřených emisí a odpadový sektor 3,32 %.

Více dat o skleníkových plynech v jednotlivých zemích a sektorech EU najdete v naší infografice

Vývoj ve snižování emisí v EU od roku 1990


Evropská unie si v roce 2008 dala za cíl snížení emisí o 20 % v porovnání s rokem 1990. Prozatím v tom máme dobré výsledky, protože v roce 2019 unijní země vypouštěly o 24 % méně skleníkových plynů oproti hodnotám z roku 1990. V roce 2020 se emise dostaly o 31 % níže, než tomu bylo před 30 lety, za což je částečně zodpovědná pandemie koronaviru.

V roce 2021 si EU stanovila nový cíl – snížit do roku 2030 emise skleníkových plynů alespoň o 55 % ve srovnání s úrovněmi z roku 1990 a do roku 2050 dosáhnout klimatické neutrality. Podle nejnovějších projekcí členských států je ale čisté snížení emisí do roku 2030 odhadováno pouze na zhruba 41 %.

Jaký je pokrok EU v dosažení cílů na snížení emisí pro rok 2020 - infografika

Dopady změn klimatu na Evropu


Měnící se klima a jeho efekty už dnes můžeme pozorovat ve všech koutech Evropy. V závislosti na regionu jsou jeho projevy různé. Může například vést ke ztrátě biologické rozmanitosti, lesním požárům, snížení výnosů plodin a vyšším teplotám. Vlny veder mohou mít za přímý důsledek vyšší úmrtnost lidí.

Podrobnosti o dopadech změn klimatu v jednotlivých částech Evropy vizte v této mapě

Emise z dopravy v EU: fakta a čísla


Doprava je jediným odvětvím, ve kterém jsou emise stále vyšší než v roce 1990. Doprava je odpovědná za téměř 30 % celkových emisí CO2 v EU, z nichž 72 % pochází ze silniční dopravy.

Emise CO2 z automobilů


Osobní automobily a dodávky produkují asi 15 % emisí CO2 v EU. Na jedno auto připadá v Evropě průměrně 1,7 osoby. Čistší alternativou jsou v současnosti jiné druhy dopravy, například autobusy. Moderní automobily by však mohly patřit k nejčistším způsobům dopravy, a to v případě, že budou sdíleny.

Více dat si můžete přečíst v naší infografice o emisích CO2 z automobilů

Emise z letadel a lodí


Mezinárodní letecká a lodní doprava představují méně než 3,5 % celkových emisí skleníkových plynů v EU, ale jsou nejrychleji rostoucím zdrojem emisí. Předpokládá se, že emise z letadel budou v roce 2050 až 10krát vyšší ve srovnání s rokem 1990, zatímco emise z lodí by se mohly zvýšit až o 50 %.

Zjistěte více o emisích z letadel a lodí v naší infografice

Časová osa jednání OSN o klimatu


EU je klíčovým hráčem v rozhovorech OSN o změně klimatu a podepsala Pařížskou dohodu. Všechny země EU jsou také signatáři, ale koordinují své postoje a stanovují společné cíle snižování emisí na úrovni EU.

Podívejte se na naši časovou osu jednání o změně klimatu

Více o změně klimatu v EU:

Související články