Podatki o podnebnih spremembah v Evropi
Ključni podatki o podnebnih spremembah v Evropi: kakšen je vpliv na regije, kdo so najvčji onesnaževalci, kako uspešni smo pri zmanjševanju izpustov?
Kazalo vsebine
Podnebne spremembe so svetovni problem. Kaj pomenijo za Evropo? V članku najdete podatke o različnih vidikih tega problema: vzrokih, posledicah in spremembah.
CO2 ni edini toplogredni plin, ki povzroča globalno segrevanje
Najbolj znan toplogredni plin je ogljikov dioksid (CO2). Leta 2021 je predstavljal skoraj 80 odstotkov celotne prostornine izpustov toplogrednih plinov v EU.
Drugi toplogredni plini so v ozračju prisotni v manjših količinah, vendar pa imajo lahko včji vpliv na segrevanje. Metan je denimo leta 2021 povzročal 12 odstotkov vpliva izpustov EU.
Nekateri toplogredni plini so v ozračju naravno prisotni, a na njihovo koncentracijo vpliva človekova dejavnost. Druge proizvajajo ljudje, denimo fluorirane pline, ki se uporabljajo v industriji. Pogosto ima enaka količina tisočkrat včji vpliv na segrevanje kot CO2.
Preberite vč o različnih toplogrednih plinih, njihovih virih in kako vplivajo na segrevanje.
Najvčji onesnaževalci s toplogrednimi plini: države in sektorji
Evropska unija je bila leta 2023 četrti najvčji onesnaževalec ozračja s toplogrednimi plini na svetu, za Kitajsko, ZDA in Indijo. Delež EU v svetovnih izpustih toplogrednih plinov je padel s 15,2 odstotka leta 1990 na 6 odstotkov leta 2023.
V Evropski uniji najvč toplogrednih plinov v ozračje po podatkih iz leta 2023 spustijo Nemčija, Francija, Italija, Poljska in Španija. Energetski sektor je bil v letu 2023 odgovoren za kar 27,4 odstotkov izpustov toplogrednih plinov v EU, sledila sta notranji promet (23,8 % izpustov) in industrijska proizvodnja (20,3 %).
Vč podatkov o tem, koliko izpustov v ozračje izpustijo posamezne države in sektorji v infografiki.
Spremembe izpustov toplogrednih plinov v EU od leta 1990
Leta 2021 je bil dosežen nov dogovor o zmanjšanju izpustov za najmanj 55 % do leta 2030 glede na vrednosti iz leta 1990 in doseganju podnebne nevtralnosti do leta 2050. Kaže, da bo ta cilj težko dosči – glede na sedanje projekcije bodo evropske države uspele izpuste do leta 2030 zmanjšati za 41 odstotkov.
Emisije so se od leta 1990 do leta 2023 stalno zmanjševale. Ocenjuje se, da so bile emisije v EU leta 2023 za 37 % nižje kot leta 1990, potem ko so v primerjavi z letom 2022 znatno padle za 8 odstotkov.
Vč o uresničevanju ciljev evropske podnebne politike v infografiki.
Vpliv podnebnih sprememb na Evropo
Opažene podnebne spremembe v Evropi na številne načine vplivajo na ekosisteme, gospodarske panoge ter zdravje in počutje ljudi.
Posledice podnebnih sprememb je moč čutiti v vseh evropskih regijah, vendar ne povsod enako. Včinoma so negativne, saj vplivajo na zmanjševanje biotske raznolikosti, pogostejše pojave ekstremnih vremenskih dogodkov, kot so na primer gozdni požari, suše in poplave ter zmanjševanje pridelkov na kmetijskih površinah.
Vč o posledicah podnebnih sprememb za različne evropske regije preverite v infografiki.
Podatki o izpustih prometa v EU
Promet je edini sektor, v katerem so izpusti še vedno višji kot leta 1990. Promet je odgovoren za skoraj 30 odstotkov vseh izpustov CO2, 72 odstotkov od tega obsega cestni promet.
Avtomobilski izpusti ogljikovega dioksida
Avtomobili in kombiji proizvedejo okoli 15 odstotkov vseh izpustov CO2 in 60 odstotkov vseh izpustov z naslova cestnega prometa. V Evropi je na 1,7 ljudi na avtomobil. Drugi načini prevoza, denimo avtobusi, so trenutno čistejša alternativa. Vendar pa bi bili lahko sodobni avtomobili med najčistejšimi načini prevoza, če bi si jih delili.
Vč podatkov v naši infografiki o avtomobilskih izpustih CO2
Izpusti letal in ladij
Mednarodni letalski promet in ladijski promet povzročata po manj kot 3,5 odstotka vseh izpustov toplogrednih plinov v EU, sta pa najhitreje rastoči vir izpustov. Izpusti letal naj bi bili leta 2050 do desetkrat višji kot leta 1990, izpusti ladij pa bi se lahko povčali za do 50 odstotkov.
Vč o izpustih letal in ladij v naši infografiki.
Časovnica podnebnih pogajanj Združenih narodov
EU je ključna igralka v podnebnih pogajanjih Združenih narodov in je podpisala pariški sporazum. Podpisnice so tudi vse države EU posebej, a usklajujejo svoja stališča in postavljajo skupne cilje zmanjševanja na ravni EU.
Oglejte si časovnico podnebnih pogajanj.