Naiste suguelundite moonutamine: Kus? Miks? Millised on tagajärjed?
Rohkem kui 200 miljonit tänasel päeval elus olevat tüdrukut ja naist on kannatanud naiste suguelundite moonutamist. Millistes riikides? Mis põhjustel? Millised on tagajärjed?
Naiste suguelundite moonutamine on protseduur, mis tähendab naiste väliste suguelundite osalist või täielikku eemaldamist või teisi mittemeditsiinilisi naiste suguelundeid kahjustavaid protseduure. Tavaliselt toimub see tavapärase ümberlõikamisena, kasutades terast ja ilma anesteesiata. Rahvusvaheliselt määratletakse seda inimõiguste rikkumisena, aga siiski on 2030. aastal eeldatavalt ohus 68 miljonit tüdrukut.
Millistes riikides seda protseduuri praktiseeritakse?
Naiste suguelundite moonutamine toimub põhiliselt 30-es Aafrika ja Lähis-Ida riigis, kuid seda praktiseeritakse ka Aasia ja Ladina-Ameerika riikides, ning nendest regioonidest pärit kogukondades.
Kuigi see tava on ELis ebaseaduslik ja mõned liikmesriigid võttavad vastutusele ka riigist väljaspool toime pandud tegevuse, on eeldatavasti 600 000 Euroopas elavat naist langenud suguelundite moonutamise ohvriks ja ainuüksi 13 Euroopa riigis on ohus 180 000 tüdrukut.
Mis on naiste suguelundite moonutamise põhjused?
Suguelundite moonutamist pannakse enamasti toime tüdrukutel imikueast kuni 15. eluaastani. Selle põhjuseks võib olla kooslus kultuurilistest ja sotsiaalsetest põhjustest nagu sotsiaalne surve ja kaasatus, tõekspidamine religioossest toetusest või ilu ja puhtuse ettekujutus. Naiste suguelundite moonutamine sai alguse enne kristluse ja islami laialdast levikut. See tava peegeldab sügavat soolist ebavõrdust.
Kahjuks on naiste kehad olnud alati lahinguväljaks. Ning alati on tegemist meeste kontrolliga naiste kehade üle.
Lühi-ja pikaajalised tagajärjed:
- tugev valu ja veritsus
- raskused urineerimisel
- tsüstid, põletik ja viljatus
- psühholoogilised probleemid
- vähenenud seksuaalne nauding
- tüsistused sünnitusel
- vastsündinute kõrgem suremuse risk
Euroopa Parlamendi pühendumus lõpetada naiste suguelundite moonutamine
Euroopa Parlament on korduvalt väljendanud pühendumust aidata ülemaailmselt lõpetada naiste suguelundite moonutamine. ja resolutsioone on parlament toetanud ühiseid meetmeid, mis selle tava kaotaksid.
Kolmapäeval, 12. veebruaril hääletavad liikmed uue resolutsiooni üle, mis kutsub Euroopa Komisjoni lisama naiste suguelundite moonutamise vastased meetmed uude, märtsis 2020 esitletavasse ELi soolise võrdõiguslikkuse strateegiasse. Resolutsioon soovib osutada tuge ka ellu jääjatele. Parlamendiliikmed kordavad üleskutset pöörata sellele teemale tähelepanu kõikides poliitikavaldkondades - eriti tervishoid, haridus, tööhõive jne.
Mida me ütleksime kui tegemist oleks meie ema, õe, naise või sugulasega? ... Me peame olema häälekandjaks naistele, kes ei ole ise võimelised enda eest rääkima.
Rakendus naiste suguelundite moonutamisega võitlemiseks
2019. aastal töötas rühm õpilasi Keeniast, The Restorers, välja mobiilirakenduse, millest on abi tütarlastel suguelundite moonutamise korral. Nad olid üks Euroopa Parlamendi Sahharovi mõttevabaduse auhinna finalistidest. Nende nominatsioon on oluline samm naiste suguelundite vastases võitluses - julgustades noori inimesi mängima olulist rolli enda kogukonnas.