Naiste olukord Afganistanis: Euroopa Parlament suurendab teadlikkust

Naiste olukord Afganistanis on aina halvenemas ning Euroopa Parlament tahab suurendada teadlikkust nende olukorrast ning väljavaadetest.

Sara Bahaid tervitati kui feminismikangelast kui temast sai kõigile takistustele vaatamata esimene naistaksojuht Afganistanis.

Afganistan on ammu olnud üks ELi prioriteetidest. Pärast Talibani võimule naasmist pärast seda kui Ameerika Ühendriigid ja NATO oma väed 2021. aasta augustis riigist välja tõid, kutsus Euroopa Parlament üles evakueerima ohustatud ELi kodanikke ja afgaane ning nõudis inimõiguste, eriti naiste õiguste, kaitsmist Afganistanis.


Enamikke naisi ei lubata naasta tööle, ülikoolidesse ja koolidesse. Talibani arusaamade kohaselt ei ole naistel Afganistanis püsivat rolli juhtivatel kohtadel ning nad kasutavad naisõiguslaste protestide laialiajamiseks surmavaid jõude.


„Afganistani naiste ja tüdrukute jaoks tähendab see [Taliban ülevõtmine] süstemaatilist ja jõhkrat rõhumist kõigis eluvaldkondades. Talibani poolt kontrollitud aladel on naiste ülikoolid suletud, nad on keelanud tüdrukute ligipääsu haridusele ning naisi müüakse seksiorjadeks,” ütles Evelyn Regner, tolleaegne naiste õiguste ja soolise võrdõiguslikkuse komisjoni eesistuja.


EL ja Afghanistan


Euroopa Liit ja Euroopa Parlament on pühendunud parimate meetodite leidmisele aitamaks leevendada nii riigis viibivate kui pagenduses olevate inimeste jaoks Talibani valitsemise vaenulikke mõjusid. Afganistani kodanikud on alates 2014. aastast üks suurimatest Euroopa pinnal asüülitaotlejate ning põgenike gruppidest. Ainuüksi 2021. aastal asustati riigisiseselt ümber umbes 600 000 afgaani, kellest 80% on naised ja lapsed.


Loe rohkem rändest Euroopas.

ELi liikmesriigid evukueerisid kokku 22 000 afgaani, sealhulgas haavatavas olukorras inimesi ning nende peresid – inimõiguslasi, naisi, ajakirjanikke, kodanikuühiskonna aktiviste, politsei- ja korrakaitseametnikke, kohtunikke ning õigussüsteemi professionaale.

2021. aasta oktoobris toimunud G20 kohtumisel teatas Euroopa Komisjon 1 miljardi euro väärtuses loomisest Afganistani inimestele ja naaberriikidele, adresseerides hädaolukorda riigis ja regioonis. EL loodab sisse seada ka diplomaatilise kohalolu Kabulis. ELi välisministrid nõustusid, et EL on nõus Talibaniga suhtlema ainult juhul kui nad austavad inimõiguseid, eriti naiste õiguseid, ning seavad sisse kaasava ja esindusliku üleminekuvalitsuse.


Euroopa Parlamendi roll

2021. aasta augustis tehtud avalduses nõudsid Euroopa Parlamendi liikmed, et Afganistani ametivõimud austaksid esmaseid inimõiguseid ning viimase 20 aasta saavutusi naiste ja tüdrukute õigustes, õigust haridusele, tervisehoiule ning sotsiaal- ja majandusarengule. 2021. aasta septembris vastu võetud Afganistani olukorda käsitlevas resolutsioonis kutsus Euroopa Parlament ELi ja selle liikmesriike tegema koostööd ELi kodanike ja ohus olevate afgaanide evakueerimisel ning looma humanitaarkoridore Afganistani põgenikele, kes otsivad kaitset naaberriikidest.


Euroopa Parlamendi liikmed kutsusid üles sisse seadma ka spetsiaalset viisaprogrammi kaitset otsivatele Afganistani naistele. Oktoobris 2021 korraldasid naiste õiguste ja soolise võrdõiguslikkuse komisjon (FEMM) ja Afganistani suhete delegatsioon istungi, kus viis Afganistani naist rääkisid naiste olukorrast Talibani võimu all ning oma ootustest Euroopa Liidule. Pärast istungit avaldasid mõlemad tolleaegsed eesistujad Evelyn Regner (S&D, AT) and Petras Auštrevičius (Renew, LT) teadaande, kus rõhutasid vajadust tõsta Afganistani naiste olukorra probleem ELi ja Talibani võimude vaheliste suhete keskmesse ning teha see Euroopa Parlamendi tegevuse prioriteediks.

2021. aastal nomineeriti 11st Afganistani naisest koosnev grupp Euroopa Parlamendi 2021. aasta Sahharovi mõttevabaduse auhinnale, austamaks nende vaprat võitlust võrdõiguslikkuse ja inimõiguste eest.

Afganistani naised hoiavad plakateid protestil naiste õiguste eest endise naisküsimuste ministeeriumi ees  Kabulis 19. septembril 2021.
Afganistani naised protesteerimas naiste õiguste eest endise naisküsimuste ministeeriumi ees ©AFP/BULENT KILIC.

Et suurendada teadlikkust naiste olukorrast Afganistanis, korraldab Euroopa Parlamendi inimõiguste allkomisjon 1.-2. veebruaril Afganistani naiste konverentsi, tuues kokku peamised osapooled, sealhulgas ÜRO, Euroopa Komisjoni ning erinevad Afganistani naiste esindajad.

Konverentsil räägivad Euroopa Parlamendi president Roberta Metsola, endine Afganistani naisküsimusteminister Sima Samar ning on salvestatud sõnumid Angelina Jolielt (Erisaadik ÜRO Pagulaste Ülemkomissari büroos - UNHCR), Euroopa Komisjoni president Ursula von der Leyenilt ja ÜRO asepeasekretär Amina Mohammedilt.

Jaga seda artiklit teemal: