Új európai fogyatékosságügyi stratégia 2021-2030

A Parlament javaslatai nyomán a Bizottság új, amibiziózus stratégiát fogadott el. Összefoglaltuk, mit érdemes tudni róla.

A wheelchair differently-abled man working in an office. ©Իٰܲ/Dz𳧳ٴdz
©Իٰܲ/Dz𳧳ٴdz

A Parlament egy elfogadó társadalom létrehozására szólított, amelyben a fogyatékossággal élők jogai megfelelő védelemben részesülnek, és amelyben nincs helye a diszkriminációnak.

2020 júniusában a Parlament meghatározta prioritásait a 2020 utáni, új fogyatékosságügyi stratégiával kapcsolatban, amely a 2010–2020 közötti stratégiára éí.

2021 márciusában az Európai Bizottság elfogadta , amely tartalmazza a Parlament főbb ajánlásait:

  • a fogyatékossággal élők jogait érvényesíteni kell minden területen és szakpolitikában
  • a Covid19-járvány utáni helyreállítás során kiemelt figyelmet kell szentelni a fogyatékossággal élőknek, hogy ne érintse őket a válság aránytalanul rosszul
  • egyenlő hozzáférést kell biztosítani a fogyatékossággal élők számára az egészségügyi ellátáshoz, a foglalkoztatáshoz, a tömegközlekedéshez és a lakhatáshoz
  • az projektjét tovább kell fejleszteni, ez segíti, hogy a tagállamok kölcsönösen és önkéntesen elismerjék az egy másik tagországban megállapított fogyatékossági jogállást
  • A fogyatékossággal élők, családjaik és szervezeteik részt vettek a párbeszédben, és részesei lesznek a végrehajtás folyamatának.

Fogyatékossággal élők Európában

  • az EU-ban a becslések szerint mintegy 87 millió fogyatékossággal élő ember él
  • a 20-64 év közötti fogyatékossággal élők körében a foglalkoztatási ráta 50,8%, míg a nem fogyatékossággal élők esetében 75% ez a szám
  • a fogyatékossággal élők 28%-a van kitéve a szegénységnek, míg a teljes népesség esetében ez a szám 17,8%

Uniós fellépés a fogyatékossággal élők védelmében


Az EU és a tagállamok is részei a fogyatékossággal élők jogairól szóló , amely így az uniós jogrend részét képezi, és amely arra kötelezi a részes államokat, hogy védelmezzék a fogyatékos személyek alapvető szabadságjogait. Az uniós stratégia az EU fő eszköze arra, hogy végrehajtsa az ENSZ-egyezményben foglalt követelményeket és biztosítsa, hogy a tagállamok mindig szem előtt tartják azt.

A stratégiához kapcsolódó kezdeményezés például az európai hozzáférhetőségi törvény, amelynek célja, hogy nagyobb hozzáférést biztosítson a különféle termékekhez és szolgáltatásokhoz a fogyatékossággal élő személyeknek és az idősebb embereknek.

Fontos lépés volt a közszférabeli szervezetek honlapjainak és mobilalkalmazásainak akadálymentesítéséről szóló irányelv kidolgozása, amely kötelezi például a kórházakat, egyetemeket és bíróságokat, hogy növeljék az információik hozzáférhetőségét.

Az Unió programja is ösztönzi a fogyatékossággal élők részvételét a külföldön való tanulásban, munkában.

Az EP 2021-ben új szabályokat fogadott el, amelyek megerősítik a vasúton utazók jogait szerte Európában. Az új szabályok által jobbak a fogyatékossággal élő emberek utasjogai.

Ha kíváncsi, mi mindent tesz még az Európai Unió a szociálpolitika területén, olvassa el alábbi cikkünket.


A differently-abled man working in an amputee shop for production of prosthetic extremity parts.©岵Dz94/Dz𳧳ٴdz
©岵Dz94/Dz𳧳ٴdz

A cikk megosztása itt: