Támogatások, munkahelyek és termelés az uniós mezőgazdaságban (infografika)
Összegyűjtöttük az EU mezőgazdaságával, az országonkénti finanszírozásokkal, a foglalkoztatással és a termeléssel kapcsolatos tényeket és adatokat.
A mezőgazdaság minden tagállam számára fontos iparág, melyben az uniós forrásokat a közös agrárpolitika (KAP) biztosítja. Ezek a források az európai mezőgazdasági garanciaalapon (EMGA) keresztül közvetlenül támogatják a gazdákat. Az éghajlatváltozás elleni küzdelemmel kapcsolatos tevékenységeket és a természeti erőforrásokkal való gazdálkodást az európai mezőgazdasági vidékfejlesztési alappal (EMVA) segítik.
Hogyan támogatja az EU a gazdákat?
Uniós mezőgazdasági támogatások országonként
2019-ben 38,2 milliárd eurót fordítottak a gazdáknak nyújtott közvetlen kifizetésekre és 13,8 milliárd eurót vidékfejlesztésre. További 2,4 milliárd euróval támogatták a mezőgazdasági termékek piacát.
A KAP-források felhasználásának szabályait az EU hosszú távú költségvetése határozza meg. A jelenlegi szabályok 2022 decemberéig érvényesek, ezután lép életbe a legutóbbi KAP-reform, mely 2027-ig tart.
Az EU mezőgazdasági foglalkoztatási statisztikái
2019-ben 476 600 munkahelyet teremtett a mezőgazdaság, 2020-ban az EU GDP-jének 1,3%-át tette ki. Az élelmiszertermelés 2018-ban 3 769 850 munkahelyet biztosított. Romániában dolgoztak a legtöbben a mezőgazdaságban 2019-ben, míg 2018-ban Németországban volt a legmagasabb az élelmiszertermelésben dolgozók száma.
Magyarországon 2019-ben 187 700 ember foglalkoztattak a mezőgazdaság területén, 2018-ban pedig 97 500 főt az élelmiszertermelésben. Minden elköltött euró után a mezőgazdasági ágazat további 0,76 eurót termel az EU gazdaságának. A gazdálkodásból származó bruttó hozzáadott érték (GVA) 2020-ban 178,4 milliárd euró volt.
Mezőgazdasági termelés Európában
Az EU mezőgazdasága élelmiszerek széles választékát termeli a gabonaféléktől a tejig. Az EU jogszabályokat hozott annak érdekében, hogy az EU-ban előállított és értékesített élelmiszerek biztonságosan fogyaszthatók legyenek. Az EU 2020-ban meghirdetett termőföldtől az asztalig stratégiájának célja, hogy az élelmiszereket is fenntarthatóbb módon állítsák elő. Az EP-képviselők csökkenteni szeretnék a növényvédő szerek használatát, hogy jobban védjék a beporzó fajokat és a biológiai sokféleséget, felhagyjanak a ketrecekkel az állattenyésztésben, és 2030-ra növeljék a biogazdálkodásra szánt földhasználatot.