Parlament 2024: ambiciózus reformok az európai demokrácia megerősítésére
Az Európai Parlament változtatásokat vezet be működésében, hogy javítsa hatékonyságát és jobban megfeleljen a polgárok elvárásainak.
Az Európai Parlament, mint az egyetlen közvetlenül választott uniós intézmény, az európai demokrácia középpontjában áll. Megtestesíti az európai polgárok hangját, az EU intézményei között társjogalkotó, felügyeli a költségvetést, valamint a politikai és pénzügyi elszámoltathatóság és átláthatóság garanciája.
A polgárok tisztában vannak a Parlament fontosságával, és szeretnék, ha kiemeltebb szerepet játszana, amint arra is folyamatosan rávilágított. A 2024 júliusában életbe lépő ambiciózus reformsorozat célja annak biztosítása, hogy a Parlament minden rendelkezésre álló eszközt maximálisan kihasználhasson, hogy még hatékonyabban reagálhasson az általa képviselt polgárok igényeire.
2023 januárjában a Parlament belefogott a Roberta Metsola, a Parlament elnöke által elindított reformfolyamatba, melyben visszaköszönnek az elnök egy évvel korábbi, választás előtti beszédében elhangzottak: „A Parlament egyedülálló intézmény a világon. Meg kell erősíteni. Nem félhetünk a reformtól.”
Több hónapos intenzív elemzést, reflektálást és vitát követően a Metsola elnök elnökletével és az Elnökök Értekezlete képviselőcsoportjainak vezetői által támogatott pártokon átívelő munkacsoport javaslatcsomagot terjesztett elő, amelyet a plenáris ülés 2024 áprilisban jóváhagyott.
Ahogy Metsola elnök mondta javaslatai előterjesztésekor: „Ezek a reformok hatékonyabbá és eredményesebbé teszik ezt a Házat. Ezekkel az intézkedésekkel az Európai Parlament a következő mandátumtól kezdve sokkal erősebb lábakon áll majd.”
Öt reformot igénylő területet azonosítottak: jogalkotás, ellenőrzés, költségvetési jogkörök és költségvetési ellenőrzés, plenáris eljárások és külkapcsolatok.
Jogalkotási folyamat: jobb fékek és ellensúlyok
Az új jogalkotási javaslatok bizottságokhoz való hozzárendelése hatékonyabb lesz, és csökkenti a hatásköri konfliktusokat. A vezető és a véleményező bizottságok közötti együttműködés egyszerűbbé válik a Parlament hatékonyságának növelése érdekében, miközben hozzájárul a végső, egységesebb álláspontok kialakításához.
Az Elnökök Értekezletének lehetősége lesz javaslatot tenni ideiglenes jogalkotási bizottság felállítására is. Erre kivételes esetekben kerülhet sor, amikor egy kérdés több bizottság hatáskörébe is beletartozik. Az Európai Parlament eljárási szabályzatának ezen új 214. cikke plenáris jóváhagyást igényel, és a végső intézkedésként szerepel.
Ezen túlmenően a „sürgősségi eljárás” (a felülvizsgált 170. cikk) alkalmazása most már egyértelműbb, hogy biztosítsák az európai parlamenti képviselők jogalkotási előjogainak tiszteletben tartását.
Fokozódó ellenőrzés
Az új elszámoltathatósági mechanizmus célja az Európai Bizottság jobb ellenőrzése, amikor az Európai Unió működéséről szóló szerződés 122. cikkére hivatkozik. Ez a cikk megkerüli a rendes jogalkotási eljárást, amely alááshatja a Parlamentet mint társjogalkotót, ha szükségtelenül alkalmazzák. Az eljárási szabályzat új 138. cikke lehetőséget ad a Parlamentnek a politikai válaszadásra, és lehetővé teszi számára a politikai ellenőrzés gyakorlását.
Az Elnökök Értekezletének jóváhagyásával lebonyolított különleges vizsgálati meghallgatások lehetővé teszik a Parlament számára, hogy felszólaljon a biztosok számára „jelentős politikai jelentőségű kérdésekben”. Ez a kulcsfontosságú reformelem (az eljárási szabályzat új 141. cikke) megerősíti az intézmény azon képességét, hogy a végrehajtó hatalmat elszámoltatja.
A képviselők jóváhagyták azt az elvet is, hogy plenáris ülésenként egyszer, előre meghatározott téma nélkül külön vizsgálati vitákat szervezzenek biztosokkal (az eljárási szabályzat 143. cikke a kérdések órájáról).
A biztosjelöltek megerősítő meghallgatásai előtt a Bizottság megválasztott elnökét felkérik, hogy nyújtson be részleteket a tervezett struktúráról, tárcákról, felelősségi körökről és a nemek közötti egyensúlyról. Így átláthatóbb lehet a folyamat (a felülvizsgált 129. cikk és VII. melléklet). Ez azt is lehetővé teszi a Parlament számára, hogy a megerősítő meghallgatások keretében egyszerűsítse és felgyorsítsa a bizottságok felelősségi körének elosztását azáltal, hogy tisztázza szerepüket.
Élénk plenáris ülések
A „parlamenti nyilatkozatok” egy új eszköz, amely lehetőséget ad az intézménynek, hogy kifejtse álláspontját a kérdésekben anélkül, hogy reagálnia kellene a Tanács vagy a Bizottság észrevételeire.
Annak biztosítása, hogy a biztosok válaszolnak a tárcájukkal kapcsolatos kérdésekre javítani fogja a kérdések óráját a plenáris ülésteremben.
Erősebb költségvetési funkciók
Az uniós költségvetést érintő valamennyi jogalkotási javaslatot alapos értékelésnek vetik alá annak ellenőrzésére, hogy megfelelően figyelembe veszik-e a Parlament politikai prioritásait.
A Parlament emellett javítani fogja az ágazati politikai bizottságok, valamint a költségvetési és költségvetési ellenőrzési bizottságok közötti együttműködést, hogy lehetővé tegye a teljes költségvetési ciklus (költségvetési és mentesítési szakasz) során gyűjtött információk érdemi kombinációját. Ez a megerősített kapcsolat előnyös lesz az ágazati bizottságok jogalkotási és ellenőrzési munkája szempontjából, és fokozza a „nem hagyományos” vagy az EU költségvetésén kívüli eszközök ellenőrzését is.
üü
A Parlament külkapcsolatokkal kapcsolatos megközelítését át kell alakítani. A plenáris ülés napirendjét illetően egyértelműbb hangsúlyt helyezve a kulcsfontosságú kérdésekre, a bizottságok és az állandó küldöttségek közötti jobb koordinációra és együttműködésre. A cél a Parlament külső fellépésének megerősítése és az uniós politika belső és külső dimenziói közötti összefüggések figyelembe vétele.
Még több reform
A Bizottsági Elnökök Értekezlete a reform alapján aktualizálta a bizottságok munkamódszereit és gyakorlatát.
A szintén felülvizsgálják a két intézmény közötti tárgyalások során. Pontosabban az intézményközi együttműködést érintő elemeket, méghozzá a Bizottság megfelelő parlamenti ellenőrzésének biztosítása érdekében.
őٱ쾱Գٱ
Az Európai Parlament gyorsan és hatékonyan reagált az egymást átfedő válságokra a kilencedik, 2019-től 2024-ig tartó ciklusa során. Mindazonáltal ezek a válságok azon területek felé irányították a figyelmet, ahol a Parlamentnek még jobbá és hatékonyabbá kell válnia.
A 2024. július 16-án életbe lépő új szabályok javítják a belső működést és erősítik az intézményi egyensúlyt, ami elengedhetetlen ahhoz, hogy az Európai Unió minden európaiért működjön.