Nők elleni kibererőszak: mi az, és hogyan lehet megelőzni?
A zaklatás és a kibererőszak olyan problémák, amelyekkel a nők gyakran találkoznak online. Az Európai Parlament tárgyalja az erőszak ezen formái elleni küzdelmet.
Mi az a kibererőszak?
Az erőszak számos formát ölthet, és ezek nem korlátozódnak egy személy a fizikai bántalmazására. A pszichológiai erőszak ugyanolyan káros lehet. Megvalósulhat kényszerítés, rágalmazás, szóbeli sértés vagy zaklatás formájában is, és történhet offline vagy online.
Az internet egyre nagyobb elterjedése, a mobilkommunikációs technológiák rohamos fejlődése és a közösségi média használata növekedéséhez vezetett, a jelenség egyre nagyobb globális probléma.
A számítógépes zaklatás magában foglalhatja a nem kívánt és/vagy sértő, szexuálisan egyértelmű e-mailek, szöveges vagy videoüzenetek fogadását, valamint a közösségi oldalakon történő sértő és/vagy nem megfelelő közeledést.
Különös aggodalomra adnak okot azok a deepfake technológiák, amelyek egy személy hangját, arcát, testét vagy cselekvését utánozzák. A nők a deepfake tartalmak elsődleges célpontjai, különösen az egyénekről a beleegyezésük nélkül készített meztelen képek készítésekor.
Az ilyen típusú támadások súlyos, hosszú távú következményekkel járhatnak az áldozatokra nézve, és jelentős költségekkel járhatnak a társadalmakra számára, mivel eltántoríthatják a nőket attól, hogy aktívabbak legyenek a közéletben és a politikai életben.
Egy azt mutatja, hogy az EU-s polgárok többsége elutasítja azt az elképzelést, hogy a kibererőszak igazolható lenne. A válaszadók körülbelül háromnegyede azt mondja, hogy ha a nők megosztják véleményüket a közösségi médiában, az nem jelenti azt, hogy el kellene fogadniuk a szexista, megalázó és/vagy sértő válaszokat.
Az EU Alapjogi Ügynöksége számára készült, 2014-es felmérés kimutatta, hogy az Európai Unióban .
A nők elleni online erőszak a politikában
A nők továbbra is alulreprezentáltak az uniós országok politikai döntéshozatalának minden szintjén, valamint a politikai pártokban. Ennek az oka összetett, de az egyik ok a politikában aktív nők elleni offline és online erőszak, ami miatt a nők kétszer is meggondolják, mielőtt politikai színtérre lépnek.
A női politikusok, újságírók és emberi jogi jogvédők az EU-ban nagyobb arányban szembesülnek nyilvános zaklatással az online térben, mint férfi társaik. A női politikusok elleni támadások és zakaltások elterjedtek az interneten, mivel az ilyen cselekmények névtelenül történnek, nagy közönséget érnek el, és céljuk a célpont elhallgattatása.
Új uniós jogszabály a nők elleni online erőszak megelőzésére
2024 áprilisában a Parlament elfogadta a nők elleni erőszak leküzdésére vonatkozó első uniós szabályokat. Az irányelv szigorúbb törvényekre szólít a kibererőszak ellen, megfelelőbb segítséget kíván nyújtani az áldozatoknak, valamint lépéseket vár a szexuális beleegyezés jobb meghatározására.
Az új szabályok konkrét irányelveket vázolnak fel az interneten elkövetett bűncselekményekre vontakozóan, mint például a személyes adatok nyilvánosságra hozatalára és az obszcén képek küldésére. Az uniós országoknak legkésőbb 2027 júniusáig hozzá kell igazítaniuk nemzeti jogszabályaikat a követelményekhez.
Az irányelv a nyilvánosság képviselőivel, az újságírókkal és az emberi jogok védelmezőivel szembeni erőszakot is súlyosbító körülményként kezeli a bűncselekmény elkövetésében.
A magánélet védelméről szóló uniós jogszabályok a kibererőszak visszaszorítását is célozzák. Az új digitális szolgáltatásokról szóló törvény például arra kötelezi a nagy uniós digitális platformokat, hogy távolítsák el weboldalaikról az illegális tartalmakat. Ez segít eltávolítani az intim vagy manipulált képeket, amelyeket a személy beleegyezése nélkül terjesztenek az interneten.
A mesterséges intelligenciáról szóló törvény célja a mélyhamisítású technológiákkal kapcsolatos kockázatok mérséklése. A szabályok előírják, hogy a mesterséges vagy manipulált képeket, hang- vagy videótartalmakat (deephamisítványok) egyértelműen ilyenként kell megjelölni.
Az online biztonság a nemek közötti egyenlőség hetének 2024 témája
Az Európai Parlament szeretné felhívni a figyelmet az online zaklatás és a számítógépes erőszak növekvő problémájára, és a megoldást keresi. Ezért 2024-ben a nemek közötti egyenlőség hete fő témája a nők a digitális világban: biztonság és felhatalmazás.
Az eseményeket a Parlament bizottságai, küldöttségei, képviselőcsoportjai és a közigazgatás szervezi.
Tudjon meg többet a programról.
Hogyan támogatja az Európai Parlament a nemek közötti egyenlőséget?
Az Európai Parlament EU-szerte védi a nők jogait. A nemek közötti egyenlőség biztosítására a munkahelyen, a politikában és más területeken tett erőfeszítései mérföldkőnek számító jogszabályokhoz vezettek. Az új, jogilag kötelező erejű intézkedések a témák széles skáláját fedik le: az egyenlőtlen fizetések megszüntetésének elősegítése, a nemi alapú megkülönböztetés felszámolása, a nők jelenlétének növelése a vállalatok igazgatótanácsában és a nők elleni erőszak elleni küzdelem.