Moterų lyties organų žalojimas: priežastys ir pasekmės

Šiuo metu pasaulyje net 200 mln. moterų ir mergaičių yra patyrusios lyties organų žalojimą. Kur tai vyksta, dėl kokių priežasčių ir kokios to pasekmės?

2019 m. Sacharovo premijos finalininkės „The Restorers“

Moters lytinių organų žalojimas (MLOŽ) apima bet kokias dalinio ar visiško moters išorinių lytinių organų pašalinimo procedūras ar kitokį moterų lytinių organų žalojimą nemedicininiais tikslais – dažniausiai dėl kultūrinių, religinių ir (arba) socialinių priežasčių.

Kur tai praktikuojama?

Ši žalinga praktika vis dar taikoma kai kuriose Afrikos, Azijos ir Vidurio Rytų ir Lotynų Amerikos šalyse, taip pat migrantų bendruomenėse.

Nors ES šalyse MLOŽ laikomas nusikaltimu, kai kuriose migrantų bendruomenėse Europoje mergaitės tebežalojamos. Manoma, kad moterų, patyrusių MLOŽ, skaičius ES siekia 600 tūkst., o mergaičių ir moterų, kurioms jis gresia, skaičius siekia 180 tūkst. kasmet.

Kokios to priežastys?

Daugeliu atvejų MLOŽ yra atliekamas mergaitėms nuo kūdikystės iki 15 metų amžiaus. Viena pagrindinių priežasčių – kultūrinė tradicija. Ši praktika senesnė ir už krikščionybę, ir už islamą. Nors ji nėra susijusi su religija, ji labai susijusi su patriarchatu.

Trumpalaikis ir ilgalaikis poveikis:

  • stiprus skausmas ir gausus kraujavimas;
  • pasunkėjęs šlapinimasis;
  • cistos, infekcijos ir nevaisingumas;
  • sumažėjęs seksualinis potraukis;
  • gimdymo komplikacijos, didesnė naujagimių mirties rizika.

Europos Parlamento veiksmai

Europos Parlamentas nuolat pasisako už visišką nepakantumą moters lytinių organų žalojimui bei yra priėmęs ir rezoliucijas šia tema.

Vasario 12 d. europarlamentarai pritarė rezoliucijai, kurioje ragina Europos Komisiją į naują ES lyčių lygybės strategiją įtraukti veiksmus, kuriais siekiama nutraukti lytinių organų žalojimą.

2019 metų Europos Parlamento skiriamos Sacharovo premijos finalininkėmis tapo „The Restorers“ – Kenijos studentų grupelė (Stacy Owino, Cynthia Otieno, Purity Achieng, Mascrine Atieno ir Ivy Akinyi), sukūrusi mobiliąją programėlę „i–Cut“, kuri padeda jaunoms moterims, kenčiančioms nuo moters lyties organų žalojimo praktikos, paplitusios Afrikoje, Vidurio Rytuose ir Azijoje, ieškoti pagalbos ir prieglobsčio, pranešti apie šią žalingą praktiką valstybės institucijoms.

Papildoma informacija