Sąžiningumas, nepriklausomumas ir atskaitomybė – Europos Parlamentas imasi reformų

Europos Parlamentas (EP) pradėjo plataus masto reformas, kuriomis siekiama sustiprinti sąžiningumą, nepriklausomumą ir atskaitomybę, kartu apsaugant EP narių įgaliojimus.

Vyksta Europos Parlamento posėdis.
Europos Parlamentas.

Šiomis priemonėmis siekiama sustiprinti skaidrumą ir pašalinti spragas, kad institucija ir jos nariai būtų apsaugoti nuo bandymų kištis į jų darbą.


„Per pastaruosius mėnesius įgyvendintos reformos didina Parlamento sistemų vientisumą, daro sprendimų priėmimą skaidresnį ir stiprina visą Parlamentą. Norime sustiprinti Europos piliečių pasitikėjimą ir dar kartą patvirtinti, kad Europos Parlamentas yra atvira institucija. Kitais metais grįšime su modernesniu ir veiksmingesniu Parlamentu“, – teigė Europos Parlamento pirmininkė Roberta Metsola.


Spragų pašalinimas



Šios priemonės priimtos po 2022 m. gruodžio ir 2023 m. vasario rezoliucijų, kuriose raginta didinti skaidrumą ir atskaitomybę bei sustiprinti saugumą prieš užsienio jėgų bandymus daryti poveikį.


EP biuras, kuris tvarko administracinius, organizacinius ir personalo reikalus, patvirtino peržiūrėtas taisykles dėl buvusių europarlamentarų (nauja „besisukančių durų“ politika), naujas taisykles dėl galimybės patekti į Parlamentą ir skaidrumo įsipareigojimus dėl interesų grupių atstovų dalyvavimo EP vykstančiuose renginiuose. Jis taip pat susitarė dėl vidaus taisyklių, kurios skirtos pranešimų apie pažeidimus reguliavimui.


Parlamentas taip pat sustiprino bendradarbiavimą su nacionalinėmis teisminėmis ir teisėsaugos institucijomis, skubiai reaguodamas į nacionalinių institucijų prašymus, be kita ko, atšaukiant parlamentinį imunitetą.


Be to, EP frakcijų vadovai patikslino taisykles, susijusias su skubiomis diskusijomis dėl žmogaus teisių plenariniuose posėdžiuose, kad procedūra būtų apsaugota nuo pašalinio kišimosi. Frakcijų vadovai EP pirmininkų sueigoje taip pat patvirtino gaires, skirtas padėti europarlamentarams ir darbuotojams palaikyti santykius su trečiųjų šalių atstovais (diplomatais ir valstybių atstovais). Parlamentas pagaliau sulaukė reakcijos į savo raginimą įsteigti plačių įgaliojimų ir nepriklausomą ES etikos instituciją – Europos Komisija pateikė pasiūlymą dėl tarpinstitucinio susitarimo šiuo klausimu.


Tuo pačiu 2023 m. rugsėjį Europarlamentas priėmė Parlamento darbo tvarkos taisyklių pakeitimus. Tai apima: griežtesnį draudimą bet kokiai EP narių veiklai, kuri būtų laikoma lobistine; didesnį skaidrumą, susijusį su išorės veikėjais; griežtesnes bausmes už elgesio kodekso pažeidimus; platesnę privalomų europarlamentarų deklaracijų apie susitikimus su trečiosiomis šalimis taikymo sritį; aiškesnes taisykles, padedančias išvengti interesų konfliktų, ir detalesnes EP narių privačių interesų deklaracijas; ir privalomas turto deklaracijas kiekvienos kadencijos pradžioje ir pabaigoje.

Be to, nustatytos griežtesnės taisyklės, reglamentuojančios EP narių dovanų priėmimą ir trečiųjų šalių padengtų kelionių bei pragyvenimo išlaidų deklaravimą, taip pat draudimas įsitraukti į veiklą su buvusiais EP nariais šešis mėnesius po jų pasitraukimo iš Europarlamento.


Patariamojo komiteto dėl elgesio kodekso vaidmuo irgi buvo sustiprintas, o sudėtis – išplėsta.

20023 m. lapkritį EP biuras priėmė atnaujintas vidaus taisykles dėl pranešėjų apie pažeidimus. Šiose taisyklėse patikslintos bet kurio Europarlamente dirbančio asmens galimybės pranešti apie rimtus pažeidimus (taip pat ir anonimiškai). Taisyklėse nurodoma, ką potencialūs pranešėjai turėtų daryti, ko jie gali tikėtis po to, kai pateiks pranešimą, ir kokią informaciją jie turėtų tikėtis gauti.


Be to, Europos Parlamento tarnybų vadovaujantiems darbuotojams privalomi mokymai apie pranešimus apie pažeidimus. Taip pat bus siūloma akredituotiems padėjėjams rengti privalomus mokymus apie pranešimų apie pažeidimus teikimą.


Kitos rekomendacijos

Specialusis komitetas dėl užsienio valstybių kišimosi į visus demokratinius procesus ES pasiūlė kitas vidutinės trukmės ir ilgalaikes priemones, kurios buvo aptartos ir dėl jų balsuota 2023 m. liepos plenarinėje sesijoje.


Lengvai prieinama informacija

Europos Parlamento interneto svetainėje veikia naujas skyrius „Skaidrumas ir etika“, kurioje pateikiama centralizuota ir lengvai prieinama informacija apie EP darbo sąžiningumą.

Kovos su priekabiavimu politikos pažanga


EP pirmininkė R. Metsola įgaliojo Kvestorių kolegiją parengti pasiūlymus dėl Parlamento kovos su priekabiavimu politikos stiprinimo. Liepos 10 d. EP biuras nusprendė įsteigti tarpininkavimo tarnybą ir politiškai parėmė privalomus EP narių kursus. Biuras taip pat sutiko patobulinti esamas Patariamojo komiteto procedūras, pagal kurias nagrinėjami skundai dėl EP narių priekabiavimo. 2023 m. lapkričio 20 d. EP biuras galutinai patvirtino mediatoriaus ir jo tarnybos įsteigimą bei susitarė dėl įgyvendinimo ataskaitų, kurios turi būti teikiamos du kartus per kadenciją.

Informuotumo didinimas ir kursai


Siekiant užtikrinti visų šių pokyčių tinkamą įgyvendinimą, Europos Parlamentas nuolat rengia informuotumo didinimo kampanijas apie EP narių ir darbuotojų pareigas. Taip pat organizuoja specialius etikos ir skaidrumo kursus darbuotojams bei europarlamentarams.


EP darbo modernizavimas


Be to, 2023 m. sausio mėnesį EP pirmininkų sueiga pradėjo platesnę Parlamento darbo reformą, apimančią teisėkūros, biudžeto, kontrolės, plenarinių posėdžių ir išorės poveikio aspektus.