Momentiniai mokėjimai – nauda klientams ir verslui
Momentiniai mokėjimai leidžia pervesti pinigus per akimirką. Sužinokite, kokią naudą jie atneša klientams, verslui ir bendrai ekonomikai.
Ar susidūrėte su situacija, kai teko nervingai laukti banko pervedimo įvykdymo kelias dienas? Gera žinia: ES įtvirtina naujas alternatyvas, kurios leis pervesti ir sulaukti pervedimo per akimirką.
Momentinių mokėjimų nauda
Momentiniai mokėjimai leidžia žmonėms ir verslui mokėti bei sulaukti .
Naudodamiesi momentiniais mokėjimais žmonės gali lengvai pasidalyti restorano sąskaitą su draugais ar iš karto gauti lėšų.
Įmonės, ypač mažosios ir vidutinės, gali geriau kontroliuoti savo pinigų srautus. Be to, naudodamiesi momentiniais mokėjimais prekybininkai sumažina savo veiklos sąnaudas ir gali teikti geresnes paslaugas (pvz., siūlyti momentinius pinigų grąžinimus).
Valstybinės institucijos, panašiai kaip ir įmonės, gali pasinaudoti geresniu grynųjų pinigų srautų valdymu. Naudodamos momentinius mokėjimus, nevyriausybinės ir labdaros organizacijos gali greičiau pasinaudoti įnašais. Bankams momentiniai mokėjimai gali tapti tramplinu naujoviškoms finansinėms paslaugoms vystyti ir savo konkurencinei pozicijai stiprinti.
Padėtis ES
2022 m. pradžioje tik 11 proc. visų kredito pervedimų eurais ES buvo įvykdyti per kelias sekundes. Beveik 200 mlrd. eurų kiekvieną dieną yra užblokuoti finansų sistemoje, pervedimų metu.
Be to, galimybė atlikti momentinius mokėjimus ir su tuo susiję mokesčiai ES šalyse labai skiriasi.
Susitarimas dėl momentinių mokėjimų
2022 m. spalį Europos Komisija dėl teisės akto, kuriuo siekiama, kad momentiniai mokėjimai eurais būtų prieinami visiems ES šalyse ir Norvegijoje, Islandijoje bei Lichtenšteine (Europos ekonominės erdvės šalyse) banko sąskaitą turintiems piliečiams bei įmonėms. 2023 m. lapkritį Europos Parlamento derybininkai susitarė su ES Taryba dėl galutinio teisės akto teksto.
2024 m. vasarį Parlamentas ir Taryba patvirtino teisės aktą.
Pagal šį teisės aktą:
- momentinis kredito pervedimas turėtų būti atliekamas nepriklausomai nuo dienos ar valandos ir apdorojamas nedelsiant, per 10 sekundžių, o mokėtojas taip pat greitai turėtų gauti kvitą;
- mokėjimo paslaugų teikėjas turėtų nedelsdamas konvertuoti operacijos sumą į eurus, jei mokėjimas pateikiamas iš sąskaitos, kuri nėra išreikšta eurais;
- mokėjimo paslaugų teikėjai turėtų naudoti patikimą ir naujausią sukčiavimo aptikimo sistemą bei imtis priemonių, kurios neleistų pervesti lėšų nenumatytam gavėjui;
- mokėjimo paslaugų teikėjai taip pat turi įdiegti papildomas priemones, kad užkirstų kelią nusikalstamai veiklai (pvz., pinigų plovimui ar terorizmo finansavimui);
- už momentinius mokėjimus neturėtų būti taikomi jokie papildomi mokesčiai, lyginant su tradicinėmis operacijomis eurais;
- valstybės narės, kurių valiuta nėra euras, taip pat turės taikyti taisykles, tačiau po ilgesnio pereinamojo laikotarpio.
Teisės aktas yra susijęs su daugybe kitų ekonomikos srities iniciatyvų, kuriomis siekiama užtikrinti, kad ES žengtų koja kojon su technologijų pažanga: padėti piliečiams ir įmonėms bei apsaugoti mūsų finansų sistemą ir ekonomiką nuo organizuoto nusikalstamumo. Šios iniciatyvos apima momentinius mokėjimus, mokėjimo paslaugas, ٴdzٳܰą ir kovą su pinigų plovimu.