Dezinformacija: kaip ji sklinda? (Videoreportažai)
Peržiūrėkite videoreportažus ir išmokite atpažinti įvairias manipuliavimo informacija, dezinformacijos ir melagingų naujienų skleidimo taktikas.
Dezinformacija gali nepastebimai pakenkti demokratijai, mažinti pasitikėjimą rinkimais, institucijomis, viešomis diskusijomis ir kitais piliečiais.
Toliau pateiktuose vaizdo įrašuose aptariami šeši dezinformacijos būdai, jų keliami pavojai ir praktiniai žingsniai, kaip pasipriešinti manipuliacijoms.
Manipuliavimas emocijomis
Manipuliatoriai naudoja turinį, kuris sukelia tam tikras emocijas, taip pritraukdami žiūrovus.
Toks turinys sumažina mūsų pastabumą, todėl negalvodami spaudžiame nuorodas, komentuojame ar dalijamės turiniu.
Ką galite padaryti? Stabtelėkite, patikrinkite faktus ir pasipriešinkite impulsyvioms reakcijoms į emocinius dirgiklius.
Poliarizacija
Poliarizacija – tai taktika, kuria yra stiprinami kraštutiniai požiūriai.
Ja siekiama sėti susiskaldymą, o kraštutiniais atvejais – kurstyti fizinius konfliktus.
Norėdami jai pasipriešinti, kritiškai pažiūrėkite į diskusijas, kuriose dominuoja agresyvūs kraštutinumai, ir atsakykite į jas ieškodami dialogo ir bendro požiūrio.
Informacinės erdvės užpildymas
Šios taktikos tikslas – užversti žmones prieštaringomis istorijos versijomis.
Taip siekiama sukelti sumaištį ir abejones. Tai gali sumažinti pasitikėjimą žiniasklaida ir demokratinėmis institucijomis, sukelti apatiją ir objektyvios tikrovės atmetimą.
Norėdami su tuo kovoti, pasikliaukite patikrintais šaltiniais ir teikite pirmenybę kokybiškos, o ne greitos informacijos gavimui.
Patvirtinimo šališkumas
Esame linkę pasitikėti informacija, kuri sutampa su mūsų vertybėmis. Tai yra vadinama patvirtinimo šališkumu.
Tam, kad išvengtumėte manipuliavimo, atkreipkite dėmesį į savo „akląsias zonas“, stabtelėkite ir kritiškai įvertinkite informaciją.
Manipuliavimas kontekstu
Dezinformacija dažnai yra susijusi su realių faktų, nuotraukų ar teiginių pateikimu be konteksto, siekiant suklaidinti, o ne su visiškai melagingų istorijų kūrimu. Faktai gali atrodyti patikimi, bet gali būti naudojami apgaulingai.
Pavyzdžiui, seną nuotrauką galima naudoti kaip naują arba vieno asmens nuomonę priskirti visai grupei.
Kad nepakliūtumėte į spąstus, pagalvokite, kokiame kontekste buvo pateikta nuotrauka, patikrinkite, ar nėra neatitikimų, patikrinkite oficialius šaltinius ir įsitikinkite, kad pranešimas atspindi visą grupę, o ne tik vieną jos narį.
Kritiškų nuomonių puolimas ir tildymas
Nutildymo taktika apima socialinių tinklų užtvindymą asmeniniais išpuoliais, dirbtinio intelekto valdomų trolių ar išmaniojo vaizdo klastojimo („deepfakes“) naudojimą siekiant įbauginti ir nutildyti asmenis.
Norėdami tam pasipriešinti, skirkite savo palaikymą atakuojamiems žmonėms, nesivelkite į asmenines atakas, reikalaukite pagarbaus bendravimo ir praneškite apie neapykantos kurstymą ir grasinimus.