ٱԴڴǰ峦Ჹs pamanīšana: sešas taktikas, kā mūs mēģina piemānīt

No šiem sešiem videoklipiem iemācies pamanīt dažādas taktikas, kas slēpjas aiz informācijas manipulācijas, dezinformācijas un viltus ziņām.

ٱԴڴǰ峦Ჹ var klusībā graut demokrātiju, mazinot uzticību vēlēšanām, iestādēm, publiskajām sarunām un līdzpilsoņiem.


Tālāk redzamajos videoklipos ir aplūkoti seši dezinformācijas paņēmieni, to radītās briesmas un praktiski pasākumi, lai pretotos manipulācijām.


Spēlē uz emocijām

Kā darbojas dezinformācija – spēlēšanās ar emocijām

Manipulatori izmanto emocionāli uzlādētu saturu, kas izraisa dusmas vai bailes, lai piesaistītu skatītājus - šāds saturs ir pārliecinošāks nekā sausi fakti.


Emocionāls saturs samazina mūsu aizsardzību, mudinot mūs bez apdomāšanas noklikšķināt, komentēt vai kopīgot.


Ko tu vari darīt? Apdomā tiešsaistē sastaptos apgalvojumus tāpat, kā to darītu klātienē — apstājies, pārbaudi faktus un pretojies impulsīvai reakcijai uz emocionālām ziņām un saturu.


ʴDZ峦Ჹ

Kā darbojas dezinformācija 2. sērija: Sašķeltības radīšana

ʴDZ峦Ჹ ir taktika, kas pastiprina ekstrēmākos viedokļus, vienlaikus apspiežot mērenus vai niansētus viedokļus.


Tās mērķis ir sēt šķelšanos, pārvērst līdzpilsoņus par ienaidniekiem un ārkārtējos gadījumos pat rosināt fiziskus konfliktus.


Lai to novērstu, vari apšaubīt debates, kurās dominē agresīvas galējības, un atbildi uz šīm galējībām ar atvērtu prātu, meklējot dialogu un kopīgu valodu.


Informācijas telpas pārpludināšana

Kā darbojas dezinformācija | 3. sērija: informācijas telpas pārpludināšana

"Pārpludināšanas" dezinformācijas taktikas mērķis ir pārņemt cilvēkus ar pretrunīgām stāsta versijām.


Šo pretrunīgo versiju mērķis ir likt cilvēkiem atslēgties vai vispār pārtraukt meklēt faktus viņu apjukuma un šaubu dēļ. Tas var iedragāt uzticību plašsaziņas līdzekļiem un demokrātiskajām institūcijām un izraisīt apātiju un objektīvās realitātes noraidīšanu.


Lai cīnītos pret to, vari paļauties uz augstas kvalitātes, pārbaudītiem faktiem avotiem un dot priekšroku precīzas, nevis tikai ātras, informācijas saņemšanai.



Apstiprinājuma aizspriedumu izmantošana

Kā darbojas dezinformācija | 4. epizode. Esošo uzskatu apstiprināšana

Mums ir tendence uzticēties informācijai, kas saskan ar mūsu uzskatiem, un šo parādību sauc par apstiprinājuma aizspriedumiem.


To izmanto, izplatot dezinformāciju, kas atbilst konkrētās auditorijas jau esošajiem uzskatiem.


Lai izvairītos no manipulācijām, padomā par savām personīgajām aklajām zonām, apstājies, lai kritiski novērtētu informāciju, kas apstiprina tavus uzskatus, un pirms kopīgošanas pārbaudi divreiz.


Konteksta manipulācija

Kā darbojas dezinformācija | 5. epizode. Faktu izraušana no konteksta 

ٱԴڴǰ峦Ჹ bieži vien ir patiesu faktu, fotoattēlu vai apgalvojumu pasniegšana ārpus konteksta, lai maldinātu, nevis radītu pilnīgi nepatiesus stāstus. Fakti var izskatīties ticami, taču tos var izmantot maldinošā veidā.


Piemēri: veca fotoattēla pasniegšana kā jauna, apgalvojuma sagrozīšana vai vienas personas viedokļa attiecināšana uz visu grupu.


Lai neiekristu slazdā, padomā par kontekstu, kurā tika izteikts paziņojums vai attēls, pārbaudi, vai nav neatbilstību, vēlreiz pārbaudi oficiālos avotus un pārliecinies, ka vēstījums atspoguļo visu grupu, nevis tikai vienu dalībnieku.



Uzbrukumi kritiskām balsīm un šo balsu apklusināšana

Kā darbojas dezinformācija | 6. epizode. Kritikas apklusināšana

Šī apklusināšanas taktika ietver sociālo mediju pārpludināšanu ar personīgiem uzbrukumiem, arī ar MI darbinātu troļļu vai dziļviltojumu izmantošanu, lai iebiedētu, uzmāktos vai maldinātu personas, liekot tām īstenot pašcenzūru, tādējādi apspiežot pretējus viedokļus.


Lai to novērstu, sniedz atbalstu personām, pret kurām vērsti šādi uzbrukumi, neiesaisties personīgos uzbrukumos pats, uzstāj uz cieņpilnām diskusijām un ziņo platformām par naida runu un draudiem.