Terorisms ES: teroristu uzbrukumi, bojāgājušie un aresti 2019. gadā

Teroristu uzbrukumu un to upuru skaits ES 2019. gadā turpināja samazināties. Aicinām iepazīties ar džihādistu terorisma attīstības tendencēm kopš 2014. gada.

Inforgrafika: Džihādistu terorisms ES kopš 2014. gada: uzbrukumi, nāves gadījumi, aresti (Eiropola dati).
Džihādistu terorisms ES kopš 2014. gada: uzbrukumi, nāves gadījumi, aresti (Eiropola dati).

2019.gadā Eiropā notika 119 teroristu uzbrukumi, ieskaitot veiksmīgi īstenotus, neizdevušos un novērstus. No tiem 21 uzbrukumā ir vainojami džihādisma ideju piekritēji. Lai gan tie veido tikai sesto daļu no visiem uzbrukumiem ES, džihādistu teroristi bija atbildīgi par visiem 10 nāves gadījumiem un 26 no 27 ievainotajiem.

Aptuveni pusi no kopējā uzbrukumu skaita ES veikuši etno-nacionālisti un separātisti (57 uzbrukumi 2019.gadā, no kuriem 56 notika Ziemeļīrijā), bet pārējos uzbrukumos vainojami galējie labējie (6) un galējie kreisie (26).

Džihādistu uzbrukumu upuru skaits turpina samazināties kopš tā augstākā līmeņa 2015.gadā, un 2019.gadā dalībvalstu iestādēm izdevās novērst divreiz lielāku skaitu uzbrukumu nekā realizēto vai neizdevušos uzbrukumu. Tomēr saskaņā ar Eiropola terorisma apkarošanas centra vadītāja Manuela Navaretes sniegto informāciju draudu līmenis ES joprojām saglabājās salīdzinoši augsts. M. Navarete 23.jūnijā iepazīstināja Parlamenta Pilsoņu brīvību komiteju ar . Viņš norādīja, ka turpina saglabāties tendence, kad tiešsaistē uz vardarbību tiek kūdīti labējā spārna vai džihādistu kaujinieki: “džihādistiem teroristi ir svētā kara mocekļi, labējiem ekstrēmistiem – rasu kara svētie.”

Realizēto, neizdevušos un novērsto teroristu uzbrukumu skaits ES (2017.–2019.) – avots: Eiropols

2017

2018

2019

Realizētie uzbrukumi

10

7

3

Nesekmīgie plāni

12

1

4

Novērstie plāni

11

16

14

Kopējais skaits

33

24

21

Mazāks teroristu uzbrukumu un upuru skaits

Saskaņā ar Eiropola datiem 2019. gadā trijos pabeigtajos džihādistu uzbrukumos ES teritorijā (Utrehtā, Parīzē, Londonā) nogalināti 10 cilvēki, salīdzinot ar 13 nogalinātajiem septiņos terora aktos 2018. gadā.

Astoņas ES dalībvalstis 2019. gadā cieta no teroristu mēģinājumiem.

Novērstie uzbrukumi divreiz pārsniedz pabeigto vai neizdevušos uzbrukumu skaitu

2019. gadā četri džihādistu uzbrukumi cieta neveiksmi un 14 uzbrukumi tika novērsti, tikmēr 2018. gadā reģistrēti viens neveiksmīgs uzbrukums un 16 novērsti gadījumi. Gan 2018. gadā, gan 2019. gadā dienestu novērsto teroristu plānoto uzbrukumu skaits ir divreiz lielāks par pabeigto vai neveiksmīgo uzbrukumu skaitu. Džihādistu ideju iedvesmoti uzbrukumi, galvenokārt, ir vērsti pret sabiedriskām vietām, policijas vai militārpersonām.


Pabeigtie un nerealizētie džihādistu uzbrukumi tika veikti, izmantojot gan ikdienas priekšmetus – naži, cirvji, gan šaujamieročus. Visi plānotie uzbrukumi, kuros bija paredzēts izmantot sprāgstvielas, tika savlaicīgi atklāti un novērsti. Lielāko daļu uzbrukumu gatavoja un īstenoja viens cilvēks.


Par personu iesaistīšanos teroristiska rakstura darbībās 2019. gadā ES apcietināti 436 džihādistu ideju motivēti cilvēki. Aresti notika 15 dalībvalstīs. Lielākais arestēto skaits: Francija - 202, Spānija – 56, Austrija – 43, Vācija – 32, Nīderlande - 27. Apcietināto skaits ir samazinājies, salīdzinot ar 2018. gadu, kad kopumā tika apcietināti 511 cilvēki.

Radikalizācijas riski ieslodzījuma vietās


Personas, kas ieslodzītas par teroristiskiem nodarījumiem, rada riskus, ka var notikt par citiem noziegumiem notiesāto personu radikalizācija. Daudzās Eiropas valstīs tuvākajā laikā no ieslodzījuma tiks atbrīvoti liels skaits par teroristiskām darbībām notiesāto un radikalizējušies cietumā ieslodzīto, un tas var palielināt drošības apdraudējumu, brīdināja Manuels Navarette. 2019. gadā radikalizēto ieslodzīto plānotie un realizēti uzbrukumi: viens uzbrukums cieta neveiksmi, viens tika novērsts, viens īstenots.

Sadarbība ES līmenī


Saskaņā ar Eiropola terorisma apkarošanas centra vadītāja teikto ciešā ikdienas sadarbība starp ES valstu dienestiem, operatīvā informācijas apmaiņa, palīdzēja savlaicīgi novērst uzbrukumus, ierobežot tos un mazināt negatīvās sekas.

“Pateicoties informācijas apmaiņai, pateicoties mūsu izveidotajiem savienojumiem, dalībvalstis spēj laikus apzināt riskus. Manuprāt, tā ir laba zīme, ka divas trešdaļas uzbrukumu tika identificētas un novērstas, pateicoties pastāvošajai sadarbībai.”

Teroristu ceļošanai sistemātiski netiek izmantoti migrācijas ceļi

Atsevišķus cilvēkus uztrauc apdraudējuma risks, ko rada migranti, kas mēģina iekļūt Eiropā. Eiropola ziņojumā ir atkārtoti uzsvērts, ka tāpat kā iepriekšējos gados nav pazīmju par to, ka teroristu organizācijas sistemātiski izmantotu nelegālas migrācijas ceļus kaujinieku ceļošanai. Faktiski vairāk nekā 70% ar džihādistu terorismu saistīto arestu gadījumos, par kuru pilsonību tika ziņots Eiropolam, arestētās personas ir attiecīgās ES valsts valstspiederīgie.

Saistītie raksti