Terorizmus v EÚ v číslach: počet útokov, obetí a zatknutých v roku 2019
Počet teroristických útokov v EÚ a ich obetí aj v roku 2019 naďalej klesal. Prinášame prehľad o vývoji od roku 2014.
V roku 2018 sa príslušným orgánom poradilo zabrániť viacerým teroristickým útokom a klesol aj počet ich obetí. No podľa výkonnej riaditeľky Europolu Catherine De Bolle sú vnútorné bezpečnostné hrozby stále vysoké.
„Máme tu menej navrátilcov z konfliktných zón, no riziko ostáva aj naďalej vysoké,“ povedala poslancom z výboru pre občianske slobody, keď im prišla predstaviť výročnú správu Europolu o terorizme za minulý rok.
„V Iraku a Sýrii sú stále v zajatí stovky európskych občanov vrátane detí a žien. V konfliktných zónach sa deti väčšinou stávajú obeťami, no ďalšie riziko pre budúcnosť predstavuje fakt, že sú vystavené indoktrinácii a školeniu u teroristov,“ varovala.
V roku 2018 prestavoval terorizmus naďalej hlavnú bezpečnostnú hrozbu v členských štátoch EÚ. Počas útokov v Paríži, Štrasburgu, Liège a Trèbes prišlo minulý rok o život 13 ľudí a mnohí ďalší pri nich utrpeli zranenia.
Menej teroristických útokov aj obetí
V roku 2019 bolo zaznamenaných 119 pokusov o teroristické útoky, tento počet zahŕňa vykonané, nevydarené aj zmarené útoky. V 21 prípadoch išlo o džihádistický - nábožensky motivovaný terorizmus. Tento typ útokov predstavuje len šestinu všetkých prípadov v EÚ, no džihádisti majú na svedomí všetkých desať obetí a 26 z 27 zranených.
Asi polovica teroristických útokov v EÚ boli etno-nacionalistické a separatistické - dokopy v roku 2019 ich bolo 57- všetky okrem jedného v Severnom Írsku. Ostatné hlavné kategórie boli krajne pravicové (6) a krajne ľavicové (26).
Počet obetí džihádistického terorizmu sa od svojho vrcholu v roku 2015 ďalej znížil. V roku 2019 sa orgánom členských štátov podarilo zmariť dvojnásobný počet pokusov oproti vykonaným alebo neúspešným pokusom. Podľa Manuela Navarreteho, vedúceho protiteroristickej jednotky Europolu, je však hrozba stále relatívny vysoká.
Dňa 23. júna Navarete výročnú správu Europolu o teroristických trendoch parlamentnému výboru pre občianske slobody. Povedal, že v džihádistickom aj pravicovom prostredí existuje rovnaký trend na podnecovanie násilia v online komunitách. „Pre džihádistov sú teroristi svätými vojnovými mučeníkmi, pre pravicových extrémistov sú hrdinami rasovej vojny.“
Prečítajte si viac o džihádistickom terorizme v EÚ od roku 2015.
Prekazené alebo nevydarené útoky
V roku 2018 sa nepodaril jeden útok v Španielsku a šestnásť plánovaných útokov sa podarilo prekaziť. V roku 2017 ich bolo respektívne 12 a 11.
Pri vykonaných alebo nevydarených útokoch boli použité väčšinou nože alebo strelné zbrane, pričom ich cieľom bolo civilné obyvateľstvo. Všetky plánované útoky, kde chceli teroristi použiť výbušniny, sa podarilo prekaziť. Väčšina páchateľov konala alebo plánovala konať osamote.
V súvislosti s podozrením z teroristickej trestnej činnosti bolo zadržaných dokopy 511 osôb. Najviac zadržaných bolo vo Francúzsku, Spojenom kráľovstve a Belgicku. Nasledovalo Holandsko, Nemecko a Taliansko. V roku 2017 bolo zadržaných 705 osôb v 18 členských štátoch EÚ.
Spolupráca na úrovni EÚ
Vďaka spolupráci medzi členskými štátmi sa podarilo predísť viacerým útokom, zastaviť ich, alebo zmierniť ich dopady. De Bolle je presvedčená, že „úsilie bezpečnostných služieb, úradov, súkromných firiem a občianskych organizácií výrazne prispelo k ústupu násilia v Európe.“
„Úrady a súkromné firmy, ktoré dovtedy pracovali oddelene, vyvinuli s nástupom teroristického násilia nové a premyslené formy spolupráce,“ dodala.
Teroristi nevyužívajú systematicky migračné cesty
Viacerí ľudia sa obávajú, že teroristi sa môžu do Európy dostať spolu s migrantami. Europol vo svojej správe uznáva, že existujú takéto prípady, kedy sa teroristi vydávajú za utečencov, no nestáva sa to systematicky. „Neexistujú konkrétne dôkazy o tom, že teroristi systematicky využívajú migračné toky, aby sa nepozorovane dostali do Európy,“ uviedla De Bolle.