Automatizētās mašīnas ES: no zinātniskās fantastikas līdz realitātei

No 2020. gada transportlīdzekļi bez vadītāja būs pieejami ES tirgū. Kādi ir ieguvumi un izaicinājumi, ko rada automatizēto transportlīdzekļu sektora attīstība? Kāda ir ES atbilde?

Pašbraucošas automašīnas, par ko reiz fantazējām un redzējām tikai filmās, kļūst par realitāti, pateicoties jaunākajām digitālo tehnoloģiju attīstības tendencēm, kā robotika, mākslīgais intelekts vai augstas veiktspējas datori. Vairāk informācijas – mūsu infografikās.

Kādi ieguvumi pilsoņiem?

, kuros katru gadu tūkstošiem cilvēku zaudē dzīvību un gūst ievainojumus, ir cilvēka kļūdas rezultāts. Automatizēti vieglie un kravas automobiļi palīdzēs ievērojami samazināt cietušo skaitu un uzlabos ceļu satiksmes drošību. Digitālās tehnoloģijas veicinās satiksmes sastrēgumu mazināšanu, kas samazinās siltumnīcefekta gāzu emisiju un gaisa piesārņojuma apjomu, vienlaicīgi, palielinās transporta pieejamību cilvēkiem ar kustību traucējumiem, piemēram, gados vecākiem cilvēkiem un cilvēkiem ar ierobežotām pārvietošanās iespējām vai invaliditāti.

Turklāt paredzēts, ka , radot jaunas darbavietas un līdz 2025. gadam radot peļņu 620 miljardus eiro apjomā ES automobiļu rūpniecībai un 180 miljardus eiro - elektronikas nozarē.

Inforgrafika: Automatizēto transportlīdzekļu priekšrocības ES.
Automatizēto transportlīdzekļu priekšrocības ES (infografika).

Kādi izaicinājumi ir automatizēto transportlīdzekļu sektorā?

  • Ceļu satiksmes drošība: automatizētiem transportlīdzekļiem jādala ceļš ar neautomatizētiem transportlīdzekļiem, gājējiem un velosipēdu vadītājiem, tāpēc svarīgi nodrošināt atbilstīgu drošības prasību ieviešanu un satiksmes noteikumu saskaņošanu ES līmenī.
  • Atbildības jautājumi: tā kā gadījumā ar automatizētiem transportlīdzekļiem vadītāja pienākumi no cilvēkiem tiek deleģēti automatizētām tehnoloģijām, esošajos ES tiesību aktos ir jāattīsta atbildības definīcija, precizējot, kas ir atbildīgs ceļu satiksmes negadījumos: vadītājs vai ražotājs.
  • Datu apstrāde: ES datu aizsardzības noteikumi attiecas arī uz automatizēto nozari, bet vēl nav veikti specifiski pasākumi, kas garantētu kiberdrošību un aizsargātu automatizētos transportlīdzekļus pret kiberuzbrukumiem.
  • Ētikas jautājumi: automatizētiem transportlīdzekļiem jāievēro cilvēka cieņa un izvēles brīvība. atrodas izstrādes stadijā, bet iespējams, būs nepieciešams papildus izstrādāt īpašus standartus.
  • Դڰٰܰū: ir nepieciešams veikt nozīmīgas investīcijas pētniecībā un inovācijās, lai attīstītu tehnoloģijas un izveidotu nepieciešamo infrastruktūru.



Ko dara ES?

Jaunās tehnoloģijas attīstās strauji, tāpēc ES strādā, lai nodrošinātu kopīgus noteikumus.

Sekojot Eiropas Komisijas paziņojumam ‘’Pretim automatizēto transportlīdzekļu mobilitātei. ES nākotnes mobilitātes stratēģija’’, ETP grupas loceklis no Nīderlandes ir sagatavojis , kuru Parlaments atbalstīja galīgajā balsojumā 2018. gada 15. janvārī.

Ziņojumā veiktie priekšlikumi:


  • ES politikai un tiesību aktiem attiecībā uz automatizētu un savienotu braukšanu, būtu jāaptver visi transporta veidi, tostarp vietējās satiksmes kuģošana iekšējos ūdeņos, preču pārvadājumi ar bezpilota lidaparātiem un dzelzceļu sistēmas. 
  • Jāveicina standartizācijas procedūras turpmāko koordinēšanu starptautiskajā līmenī, lai nodrošinātu cilvēku un transportlīdzekļu drošību un savietojamību pāri robežām.
  • Notikumu datu reģistratoru izvietošanai jābūt obligātai prasībai visiem automatizētajiem transportlīdzekļiem, lai uzlabotu negadījumu izmeklēšanu un risinātu ar atbildību saistītus jautājumus.
  • Pēc iespējas ātrāk jāpieņem atbilstoši noteikumi, kas attiecas uz datu aizsardzību un ētikas jautājumiem automatizēto transportlīdzekļu sektorā, lai, citu starpā, palielinātu Eiropas pilsoņu uzticību transportlīdzekļiem bez vadītāja.
  • Īpaša uzmanība jāpievērš speciālo automatizēto transportlīdzekļu attīstībai, kuri būs pieejami cilvēkiem ar ierobežotām pārvietošanās iespējām vai invaliditāti.



Automatizācijas pakāpes un plānotie datumi

Automatizētās automašīnas ir aprīkotas ar sensoriem, iebūvētām kamerām, automobiļu datoriem, augstas precizitātes GPS, satelīta uztvērējiem un šaura diapazona radariem un izpilda visus vai daļu no braukšanas uzdevumiem.

Infografika: Braukšanas automatizācijas pakāpes.
Braukšanas automatizācijas pakāpes (infografika).

Aprīkoti transportlīdzekļi, kas nopietni atvieglo braukšanu vadītājiem (1. un 2. automatizācijas pakāpes), jau ir pieejami Eiropas tirgū. Automatizētie transportlīdzekļi (3. un 4. automatizācija pakāpes) pašlaik tiek testēti, un tos plānots palaist . Pilnībā automatizēti transportlīdzekļi (5. automatizācijas pakāpe) parādīsies tirgū, sākot no 2030. gada. Tiek plānots, ka visi jaunie transportlīdzekļi tiks savienoti līdz 2022. gadam.

Automatizēti un savienoti transportlīdzekļi

  • Automatizēti transportlīdzekļi izmanto digitālās tehnoloģijas, lai palīdzētu vadītājam, nodrošinot, ka atsevišķas vai visas braukšanas funkcijas var būs pārnestas uz datoru sistēmu.
  • Autonomie vai transportlīdzekļi bez vadītāja ir 3., 4. vai 5. pakāpes automatizētie transportlīdzekļi.
  • Savienoti transportlīdzekļi ir aprīkoti ar ierīcēm, lai sazinātos ar citiem transportlīdzekļiem vai infrastruktūru, izmantojot internetu.
  • Automatizētas un savienotas tehnoloģijas ir savstarpēji papildinošas, un visi automatizētie transportlīdzekļi, visticamāk, arī tiks savienoti tuvākajā nākotnē.