Kibervardarbība pret sievietēm: kas tā ir un kā to novērst?

Uzmākšanās un kibervardarbība ir problēmas, ar kurām sievietes bieži saskaras tiešsaistē. Eiropas Parlaments pēta, kā cīnīties pret šiem vardarbības veidiem.

Pusaudze, kas ir cietusi no tiešsaistes uzmākšanās, skatās taisni ar skumju sejas izteiksmi un mobilo tālruni rokās.
Kibervardarbība ir pieaugoša globāla sieviešu un meiteņu problēma

Kas ir kibervardarbība?


Vardarbība var izpausties dažādos veidos, kas neaprobežojas tikai ar fizisku ievainojumu nodarīšanu. Tikpat kaitīga var būt arī psiholoģiskā vardarbība. Tā var izpausties, piemēram, kā piespiešana, nomelnošana, vārdiski apvainojumi vai uzmākšanās, un tā var notikt bezsaistē vai tiešsaistē.

Pieaugošā interneta pieejamība, mobilo sakaru tehnoloģiju straujā izplatība un sociālo plašsaziņas līdzekļu lietošana ir novedusi pie tā, ka kļūst par aizvien sastopamāku problēmu visā pasaulē.

Kiberuzmākšanās var ietvert nevēlamu un/vai aizskarošu seksuāla rakstura e-pasta vēstuļu, īsziņu vai video ziņu saņemšanu, kā arī aizskarošu un/vai nepiedienīgu uzmākšanos sociālajos tīklos.

Īpašas bažas rada "dziļviltojumi" - tehnoloģijas, kas atdarina personas balsi, seju, ķermeni vai darbību. Sievietes ir galvenie “dziļviltojumu” mērķi, jo īpaši, ja tiek radīti kailu personu attēli bez viņu piekrišanas.

Šāda veida uzbrukumi var upuros izraisīt smagas ilgtermiņa sekas, kā arī ietekmēt sabiedrību, atturot sievietes no aktīvākas līdzdalības sabiedriskajā un politiskajā dzīvē.

liecina, ka lielākā daļa ES iedzīvotāju noraida ideju, ka kibervardarbību var attaisnot. Aptuveni trīs ceturtdaļas respondentu apgalvo, ka, ja sievietes sociālajos plašsaziņas līdzekļos dalās ar savu viedokli, tas nenozīmē, ka viņām būtu jāpieņem seksistiskas, pazemojošas un/vai citādi aizskarošas atbildes.

liecina, ka katra desmitā sieviete Eiropas Savienībā kopš 15 gadu vecuma ir piedzīvojusi kiberuzmākšanos.

Tiešsaistes vardarbība pret sievietēm politikā


ES valstīs sievietes joprojām ir nepietiekami pārstāvētas visos politisko lēmumu pieņemšanas līmeņos, kā arī politiskajās partijās. Šīs situācijas cēloņi ir sarežģīti, bet viens no iemesliem ir bezsaistes un tiešsaistes vardarbība pret sievietēm, kas aktīvi darbojas politikā. Tā var likt sievietēm divreiz pārdomāt, pirms iesaistīties politiskajā arēnā.


ES politiķes, žurnālistes un cilvēktiesību aizstāves sastopas ar lielāku publiskas aizskaršanas līmeni tiešsaistes vidē nekā viņu vīriešu kārtas kolēģi. Pret politiķēm vērsti uzbrukumi un aizvainojumi tiešsaistē ir plaši izplatīti, jo šādi akti notiek anonīmi, sasniedz plašu auditoriju un to mērķis ir politiķi apklusināt.

Jauni ES tiesību akti, lai novērstu vardarbību pret sievietēm kibervidē


2024. gada aprīlī Parlaments pieņēma pirmos ES noteikumus par vardarbības apkarošanu pret sievietēm. Direktīva aicina pieņemt stingrākus tiesību aktus pret vardarbību kibertelpā, sniegt labāku palīdzību upuriem, kā arī veikt pasākumus, lai labāk definētu seksuālo piekrišanu.

Jaunajos noteikumos ir izklāstītas īpašas vadlīnijas attiecībā uz tiešsaistē izdarītiem pārkāpumiem, piemēram, privātas informācijas izpaušanu un nepiedienīgu attēlu sūtīšanu. ES valstīm būs jāpielāgo savi tiesību akti šīm prasībām vēlākais līdz 2027. gada jūnijam.

Direktīvā arī noteikts, ka vardarbība pret sabiedrības pārstāvjiem, žurnālistiem un cilvēktiesību aizstāvjiem ir atbildību pastiprinošs faktors.

ES tiesību aktu par privātuma aizsardzību mērķis ir arī ierobežot kibervardarbību. Piemēram, jaunais Digitālo pakalpojumu akts uzliek par pienākumu lielajām digitālajām platformām Eiropas Savienībā no savām tīmekļa vietnēm izņemt kaitīgu saturu. Likumam vajadzētu palīdzēt izņemt intīmus vai manipulētus attēlus, kas tiek izplatīti internetā bez personas piekrišanas.

Viens no Mākslīgās inteliģences akta mērķiem ir samazināt ar "dziļviltojumiem" saistītos riskus. Noteikumos teikts, ka ir nepieciešams skaidri norādīt, ja internetā publicētais audio, video vai foto saturs ir mākslīgs vai ticis manipulēts.

Dzimumu līdztiesības nedēļas 2024 tēma - drošība tiešsaistē


Eiropas Parlaments vēlas pievērst uzmanību pieaugošajai problēmai, kas saistīta ar uzmākšanos un vardarbību tiešsaistē, un meklēt tai risinājumus. Tāpēc 2024. gada Dzimumu līdztiesības nedēļas galvenais temats ir “Sievietes digitālajā pasaulē: drošība un iespēju nodrošināšana”.

Pasākumus organizē Parlamenta komitejas, delegācijas, politiskās grupas un administrācija. Programmu skaties š𾱳.

Attēls, kurā cilvēki sadevušies rokās
Dzimumu līdztiesības nedēļa ir Eiropas Parlamenta iniciatīva, kuras mērķis ir pārskatīt progresu sieviešu tiesību stiprināšanā.

Kā Eiropas Parlaments veicina dzimumu līdztiesību


Eiropas Parlaments aizstāv sieviešu tiesības visā ES. Tā centieni nodrošināt dzimumu līdztiesību darbā, politikā un citās jomās ir noveduši pie nozīmīgiem tiesību aktiem. Jaunie juridiski saistošie pasākumi attiecas uz ļoti dažādiem jautājumiem: nevienlīdzīga atalgojuma novēršana, dzimumu diskriminācijas izskaušana, dzimumu līdzsvara uzņēmumu valdēs uzlabošana un vardarbības pret sievietēm apkarošana.