Jak Parlament Europejski walczy o równość płci w UE
Dowiedz się, co Parlament robi, aby chronić prawa kobiet i zadbać o równość płci w miejscach pracy, w polityce i innych dziedzinach w UE.
Spis treści
- Działania UE na rzecz rozwiązania problemu nierówności płci
- Przyjęte przepisy dotyczące praw kobiet i równouprawnienia płci
- Nowe przepisy dla zmniejszenia luki płacowej ze względu na płeć
- Inne inicjatywy na rzecz równości płci wspierane przez Parlament Europejski
- Dowiedz się więcej o działaniach UE w zakresie polityki społecznej:
Działania UE na rzecz rozwiązania problemu nierówności płci
Od początku swojego istnienia, Unia Europejska wspiera równość płci i bardziej socjalną Europę.
UE ustanowiła ważne prawa, które mają pomóc zapewnić równość płci. UE zapewnia środki finansowe na wsparcie działań państw członkowskich.
Parlament Europejski wraz z Radą Europejską uchwalił kluczowe akty ustawodawcze, które mają wzmocnić prawa kobiet.
Ponadto regularnie przyjmuje sprawozdania z własnej inicjatywy, w których wzywa do zwiększenia wysiłków na rzecz poprawy równości płci.
Koncepcje unijnej polityki równości płci zostały również ukształtowane przez orzeczenia Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości.
Parlament Europejski ma stały komitet ds. Praw Kobiet i Równouprawnienia. Co roku Parlament obchodzi Międzynarodowy Dzień Kobiet (który przypada 8 marca) i podnosi świadomość na ten temat organizując różne wydarzenia.
Parlament wezwał również Komisję Europejską, aby zapewniła, że prawa kobiet będą uwzględniane we wszystkich jej wnioskach, że opracuje konkretne plany poprawy wskaźnika ubóstwa wśród kobiet i wzmoży wysiłek na rzecz zlikwidowania różnic w wynagrodzeniach kobiet i mężczyzn.
Tydzień równości płci w Parlamencie
Parlament Europejski ustanowił w 2020 r. coroczny Europejski Tydzień Równości Płci.To możliwość dla parlamentarnych komisji, aby spojrzeć na obszary, którymi się zajmują, z perspektywy płci.
Przyjęte przepisy dotyczące praw kobiet i równouprawnienia płci
UE dąży do tego, aby zapewnić równość płci w miejscu pracy, w polityce i w innych dziedzinach. Prawnie wiążące środki obejmują wiele różnych aspektów: eliminowanie różnic w wynagrodzeniach, przeciwdziałanie dyskryminacji ze względu na płeć, zwiększenie obecności kobiet w zarządach przedsiębiorstw i zwalczanie przemocy wobec kobiet.
Zwalczanie przemocy wobec kobiet
W kwietniu 2024 r. Parlament przyjął pierwsze w historii przepisy UE dotyczące zwalczania przemocy wobec kobiet. Celem jest zapobieganie przemocy na tle płciowym i ochrona jej ofiar, w szczególności kobiet i ofiar przemocy domowej. Dyrektywa wzywa do wprowadzenia bardziej rygorystycznych przepisów przeciwko cyberprzemocy, usprawnienia pomocy dla ofiar, wprowadzenia działań zapobiegających gwałtom i lepszego zdefiniowania zgody na udział w czynnościach o charakterze seksualnym.
Przepisy te zaznaczają, że bezpieczeństwo i komfort ofiar powinny być priorytetem, między innymi poprzez zapewnienie możliwości skorzystania z bezpiecznego zakwaterowania.
Nowe przepisy dla zmniejszenia luki płacowej ze względu na płeć
Parlament naciskał również do podjęcia konkretnych działań w celu zmniejszenia różnicy w wynagrodzeniach kobiet i mężczyzn, która w UE wynosiła średnio 12,7% w 2022 r. oraz luki emerytalnej – różnicy w wysokości emerytur kobiet i mężczyzn – która w 2019 r. wynosiła 29%. Parlament wezwał również do podjęcia działań na rzecz walki z ubóstwem kobiet, ponieważ kobiety częściej żyją w ubóstwie niż mężczyźni.
W marcu 2023 r. Parlament przyjął te nowe, wiążące środki zapewniające przejrzystość wynagrodzeń, które zobowiązują przedsiębiorstwa do ujawniania informacji o wynagrodzeniach, co ma ułatwić porównywanie wysokości płac oraz do ujawniania różnic w wynagrodzeniach kobiet i mężczyzn.
Jeżeli sprawozdawczość dotycząca wynagrodzeń wykaże różnicę w wynagrodzeniach kobiet i mężczyzn wynoszącą co najmniej 5%, pracodawcy będą musieli przeprowadzić ocenę wynagrodzeń we współpracy z przedstawicielami pracowników. Kraje UE będą zobowiązane nakładać kary, np. grzywny, na pracodawców naruszających przepisy. Ogłoszenia o pracę i tytuły stanowisk będą musiały być neutralne pod względem płci.
Każde Państwo Członkowskie zapewnia stosowanie zasady równości wynagrodzeń dla pracowników płci męskiej i żeńskiej za taką samą pracę lub pracę takiej samej wartości.
Kobiety w zarządach firm
W listopadzie 2022 r. Parlament zatwierdził przepisy dla zwiększenia równości płci w zarządach spółek. Dyrektywa wprowadza przejrzyste procedury rekrutacji w spółkach, tak aby do końca czerwca 2026 r. co najmniej 40% stanowisk dyrektorów niewykonawczych lub 33% wszystkich stanowisk dyrektorskich było obsadzone przez osoby o niedostatecznie reprezentowanej płci.
Dyrektywa odnosi się do zarządów spółek giełdowych w UE. Z przepisów wyłączone są małe i średnie przedsiębiorstwa zatrudniające mniej niż 250 pracowników.
Urlop macierzyński, ojcowski i rodzicielski
W 2019 r., UE zatwierdziła nowe przepisy dotyczące urlopów rodzinnych i opiekuńczych oraz bardziej elastycznych warunków pracy, aby stworzyć więcej zachęt dla ojców do korzystania z urlopu rodzinnego oraz zwiększyć zatrudnienie wśród kobiet.
Prawodawstwo UE dotyczące równouprawnienia płci w pracy:
- przepisy dotyczące zatrudnienia, czyli kwestii takich jak równość wynagrodzenia, ubezpieczenie społeczne, warunki pracy lub molestowanie
- przepisy dotyczące samozatrudnienia
- prawo do urlopu macierzyńskiego, ojcowskiego i rodzicielskiego
Inne inicjatywy na rzecz równości płci wspierane przez Parlament Europejski
Prawa seksualne i reprodukcyjne kobiet
W rezolucji przyjętej w kwietniu 2024 r. posłowie i posłanki do PE wezwali Radę do dodania opieki w zakresie zdrowia seksualnego i reprodukcyjnego oraz prawa do bezpiecznej i legalnej aborcji do - to postulat, który był zgłaszany już kilkakrotnie. Rezolucja zachęca państwa członkowskie do całkowitego zalegalizowania aborcji zgodnie z Posłowie i posłanki do PE zapelowali do Komisji Europejskiej o zapewnienie, że organizacje działające przeciwko równości płci i praw kobiet, w tym praw reprodukcyjnych, nie otrzymują finansowania UE.
W marcu 2022 r. Parlament przyjął trzeci unijny plan działania na rzecz równouprawnienia płci, wspierający zdrowie seksualne i reprodukcyjne oraz prawa w tym zakresie poza UE, a także zapewnienie powszechnego dostępu do nich w krajach UE.
Kobiety w polityce
Parlament Europejski wielokrotnie podkreślał, jak ważna jeste równości płci w polityce, wspierając równy udział kobiet w procesach decyzyjnych na wszystkich szczeblach.
Odsetek kobiet wybranych na posłanki do PE w wyborach europejskich w czerwcu 2024 r. wyniósł 38,5%, co stanowi niewielki spadek w porównaniu z 39,8% tuż przed wyborami.
W rezolucji przyjętej w styczniu 2019 r., Parlament zachęcił europejskie partie polityczne do zapewnienia, że zarówno kobiety, jak i mężczyźni zostaną zgłoszeni do organów zarządzających Parlamentem Europejskim w jego dziewiątej kadencji.
Więcej kobiet w ICT i naukach ścisłych
W sektorze nowych technologii w Europie występują duże różnice w sytuacji kobiet i mężczyzn- kobiety rzadziej podejmują studia lub ubiegają się o pracę w tej dziedzinie. W rezolucji przyjętej w 2018 r., Parlament Europejski wezwał kraje UE do wprowadzenia środków zapewniających pełną integrację kobiet w sektorze technologii informacyjno-komunikacyjnych (ICT), wspieranie edukacji i szkoleń w zakresie ICT oraz w nauk ścisłych i przedmiotów technicznych (takich jak nauka, technologia, inżynieria i matematyka).