Jak UE kontynuuje walkę ze skutkami pandemii koronawirusa w 2022 r.? Dowiedz się z naszej osi czasu.
Przeczytaj o działaniach UE w 2022 r. zapewniających dostęp do szczepionek i leczenia, wzmacniających systemy opieki zdrowotnej, wspierających odbudowę gospodarczą i społeczną, umożliwiających podróże i transport oraz pomagających partnerom na całym świecie w walce z koronawirusem. UE wspiera również poprawę zdrowia publicznego poprzez finansowanie i ustawodawstwo.
Zapoznaj się też z osiami czasu działań związanych z koronawirusem z 2021 i 2020 roku.
Koronawirus: oś czasu działań UE w 2022
Przeczytaj o wydarzeniach z 2022 r.
Sort the timeline following the topics
SZCZEPIONKI I LECZENIE
Covid-19: debata z przemysłem farmaceutycznym
Posłowie do PE drugi raz dyskutowali z przedstawicielami firm farmaceutycznych, które pracowały nad opracowaniem szczepionek i leków podczas pandemii koronawirusa.
Europejska Unia Zdrowotna: silniejsza reakcja UE na sytuacje kryzysowe dot. zdrowia publicznego
Parlament zatwierdził nowe środki wzmacniające zdolność UE do zapobiegania wybuchom chorób zakaźnych, kontrolowania ich oraz zwalczania transgranicznych zagrożeń dla zdrowia.
Delegacja Parlamentu oceniła prace Europejskiej Agencji Leków i firmy BioNTech
20-21 września delegacja Komisji Specjalnej ds. Pandemii Covid-19 odwiedziła Europejską Agencję Leków w Holandii oraz siedzibę firmy BioNTech w Niemczech.
Prawa podstawowe w UE: długotrwałe problemy zaostrzone przez Covid-19
Najnowsza ocena stanu praw podstawowych w UE dokonana przez Parlament wykazała liczne obawy. Parlament chce, aby państwa członkowskie broniły wartości europejskich.
UE przekazała 47,7 mld euro pomocy swoim partnerom w walce z pandemią i jej skutkami
W ramach reakcji na Covid-19, UE wspiera ponad 140 krajów partnerskich. Ze zmobilizowanego pakietu o całkowitej wartości 53,7 mld euro, do 31 grudnia 2021 r. wypłacono 47,7 mld euro.
23-06-2022
SZCZEPIONKI I LECZENIE
Nowa szczepionka na COVID-19 dopuszczona do użytku
Europejska Agencja Leków (EMA) zezwoliła na dopuszczenie do obrotu szczepionki Valneva na COVID-19, do szczepienia osób w wieku od 18 do 50 lat.
23-06-2022
PODRÓŻE I TRANSPORT
Unijne cyfrowe zaświadczenie COVID: posłowie zatwierdzają przedłużenie o rok
Parlament Europejski zatwierdził porozumienie z państwami członkowskimi w sprawie przedłużenia ram prawnych unijnego cyfrowego zaświadczenia COVID o kolejne 12 miesięcy. Ponieważ obecne przepisy były ważne do 30 czerwca, Parlament chciał zapewnić Europejczykom dalszą możliwość korzystania z prawa do swobodnego przemieszczania się. Komisja Europejska może zaproponować uchylenie zaświadczenia po sześciu miesiącach, jeśli nie będzie już konieczne.
Europejska Unia Zdrowotna: porozumienie o ściślejszej współpracy transgranicznej
Parlament i Rada osiągnęły wstępne porozumienie co do tego, jak UE i państwa członkowskie powinny skuteczniej radzić sobie z przyszłymi poważnymi transgranicznymi zagrożeniami dla zdrowia. Ma to wzmocnić współpracę i koordynację między krajami UE oraz umożliwić jej lepsze przewidywanie przyszłych kryzysów i reagowanie na nie.
Parlament Europejski powołał nową komisję, której zadaniem jest zbadanie reakcji Europy na pandemię i wyciągniętych wniosków. Komisja skupi się na czterech obszarach: zdrowiu; sposobie, w jaki skoordynowane reakcje krajów szanowały demokrację i prawa podstawowe; wpływie na społeczeństwo i gospodarkę oraz roli UE na świecie.
Eurobarometr ujawnia poważny wpływ COVID-19 na kobiety
Rosnąca przemoc fizyczna i emocjonalna wobec kobiet, negatywny wpływ na ich dochody, równowagę między życiem zawodowym a prywatnym oraz zdrowie psychiczne to tylko niektóre z konsekwencji pandemii koronawirusa ujawnione w specjalnym badaniu przeprowadzonym wśród europejskich kobiet na zlecenie Parlamentu Europejskiego.
Rada: przepisy dot. podróżnych powinny zależeć od ich indywidualnej sytuacji
Rada przyjmuje zalecenie, zgodnie z którym środki dotyczące COVID-19 powinny opierać się na indywidualnym statusie podróżnych, a nie na sytuacji w regionie, z którego wyjeżdżają. Rada zaleca, aby od 1 lutego 2022 r. ważny unijny cyfrowy certyfikat COVID zapewniał swobodny przepływ osób bez dodatkowych ograniczeń, z wyłączeniem obszarów o bardzo wysokim poziomie rozprzestrzeniania się wirusa.
20-01-2022
OPIEKA ZDROWOTNA
Wzmocnienie roli Europejskiej Agencji Leków
Parlament zatwierdza wstępne porozumienie z Radą w sprawie wzmocnienia roli Europejskiej Agencji Leków, aby lepiej przygotować UE na przyszłe kryzysy zdrowotne poprzez skuteczniejsze zwalczanie niedoborów leków i wyrobów medycznych. Decyzja wchodzi w życie 1 marca 2022 r.
47 mln euro na ochronę własności intelektualnej MŚP
UE uruchomiła nowy fundusz, który ma pomóc małym i średnim przedsiębiorstwom w ochronie ich praw własności intelektualnej i wesprzeć je w procesie wychodzenia z kryzysu wywołanego przez koronawirusa oraz w ekologicznej i cyfrowej transformacji.