Odpowiedź UE na kryzys uchodźczy w Ukrainie
Inwazja Rosji na Ukrainę zmusiła miliony ludzi do opuszczenia domów. Przeczytaj, jak UE im pomaga i jak zarządza swoimi granicami zewnętrznymi.
Inwazja Rosji na Ukrainę w lutym 2022 r. spowodowała jeden z największych kryzysów humanitarnych w najnowszej historii Europy. Rośnie liczba ofiar, zniszczeń i przesiedleń w obrębie i poza granicami Ukrainy.
Ukraińscy cywile są poddawani ostrzałom i przemocy; , w obrębie kraju lub uciekając do . Według stanu na 6 lipca, , w krajach takich jak Polska (1 207 650), ale także Niemcy (867 000), Czechy (388 097), Turcja (145 000) i Włochy (141 562). Ok. 90% z nich to kobiety i dzieci, które są bardziej narażone na przemoc i wykorzystywanie, w tym handel ludźmi, przemyt i nielegalną adopcję.
Te liczby ulegają ciągłej zmianie, ale od początku rosyjskiej inwazji . Niektórzy wracają na tereny, które były zagrożone przez siły rosyjskie na początku wojny, ale teraz są uważane za bezpieczniejsze.
Dowiedz się więcej o migracji w Europie
Fundusze UE dla krajów przyjmujących uchodźców
Europejczycy zareagowali na kryzys uchodźczy wywołany przez wojnę solidarnością i mobilizacją, a UE i jej państwa członkowskie zapewniają doraźną pomoc przesiedleńcom i wsparcie krajom graniczącym z Ukrainą.
24 marca Parlament Europejski zatwierdził propozycję Komisji Europejskiej w sprawie działania w ramach polityki spójności na rzecz uchodźców w Europie (CARE) pozwalającą przekierować dostępne środki do krajów UE udzielających schronienia osobom uciekającym przed rosyjską agresją. Mogłoby to obejmować dodatkowe 10 miliardów euro z funduszu , utworzonego jako pomost między środkami kryzysowymi na wsparcie po COVID-19 a funduszami spójności.
Parlament przedłużył także o rok - do połowy 2024 r. - okres funkcjonowania Funduszu Azylu, Migracji i Integracji oraz Funduszu Bezpieczeństwa Wewnętrznego, co pozwala krajom UE na pilne przekierowanie niewykorzystanych środków na radzenie sobie z napływem uchodźców z Ukrainy; oczekuje się, że uwolni ok. 420 mln euro na dodatkowe wsparcie, takie jak zakwaterowanie, wyżywienie, opieka zdrowotna lub dodatkowy personel.
Dalsza pomoc, np. zaopatrzenie medyczne, namioty i generatory prądu, została skierowana do Ukrainy i jej krajów sąsiednich za pośrednictwem i zapasów medycznych .
Podczas sesji plenarnej 23-24 marca posłowie zgodzili się również na udzielenie Mołdawii wsparcia finansowego na przyjęcie uchodźców oraz na udzielenie jej pomocy makrofinansowej na pokrycie części potrzeb w zakresie finansowania zewnętrznego.
23 czerwca Parlament zatwierdził pakiet wsparcia w wysokości 400 mln euro, który ma pomóc państwom członkowskim na pierwszej linii w pilnych działaniach dotyczących migracji i zarządzania granicami. Fundusze UE przyczynią się do sfinansowania kosztów pierwszego przyjęcia i rejestracji osób uciekających z Ukrainy poprzez wzmocnienie Funduszu Azylu, Migracji i Integracji oraz Instrumentu Zarządzania Granicami i Wiz.
Ochrona tymczasowa dla uciekających z Ukrainy
W rezolucji przyjętej na nadzwyczajnym posiedzeniu plenarnym 1 marca Parlament z zadowoleniem przyjął uruchomienie dyrektywy ws. tymczasowej ochrony po raz pierwszy od jej wejścia w życie w 2001 roku. Dyrektywa ma zapewniać natychmiastową tymczasową ochronę w UE osobom uciekającym przed wojną w Ukrainie na początkowy okres jednego roku, w tym obywatelom Ukrainy, osobom spoza UE, bezpaństwowcom lub osobom posiadającym zezwolenie na pobyt w kraju.
Pozwala to osobom przesiedlonym korzystać z tych samych praw w całej UE, takich jak pozwolenie na pobyt, możliwość pracy, mieszkania oraz dostęp do opieki społecznej i medycznej. Posłowie zgodzili się również, aby Ukraińcy korzystający z ochrony czasowej mogli nadal używać swoich praw jazdy w UE.
Do tej pory ponad 3,6 miliona osób zarejestrowało się, aby skorzystać z tymczasowej ochrony lub podobnych krajowych systemów ochrony w Europie.
9 marca eurodeputowani wezwali UE do wprowadzenia odpowiedniego systemu migracyjnego, współdzielącego odpowiedzialność za uchodźców.
Negocjowany obecnie obejmuje mechanizm solidarności, który rozdziela odpowiedzialność za ochronę między kraje UE, oraz środki reagujące na masowy napływ migrantów.
Zarządzanie granicami zewnętrznymi UE
4 marca Komisja Europejska , aby pomóc krajom UE w skutecznym zarządzaniu sytuacją zwiększonej migracji i wesprzeć funkcjonariuszy straży granicznej przeprowadzających kontrole na granicach z Ukrainą, w tym poprzez uproszczenie kontroli granicznych dla osób wymagających szczególnej troski oraz utworzenie tymczasowych przejść granicznych.
Parlament zatwierdził również wsparcie Europejskiej Agencji Straży Granicznej i Przybrzeżnej (Frontex) dla Mołdawii, która nie jest członkiem UE, w zarządzaniu ogromną napływem osób przekraczających granicę z Ukrainą.